Technologicznie

Ciekawostki z Tech świata

Kuchnia

Jak otworzyć wino smartfonem?

Kiedy stajesz w sklepie przed półką pełną różnorodnych win, nigdy nie ma łatwych decyzji. Na szczęście butelkę dobrego wina, pasującego do Waszych preferencji i okazji, odnajdziecie dzięki bardzo sprytnym narzędziom w telefonie.Wybrałem 4 aplikacje, które znacząco ułatwią Wam strzał w dziesiątkę.

Należę do tych koneserów winnego trunku, którzy ufają swojej intuicji i długo się zastanawiają. Ale po otwarciu butelki dopada mnie pytanie, czy na półce nie pominąłem czegoś jeszcze lepszego? Lubię odkrywać nowe wina, a jeszcze bardziej wtedy, kiedy po opróżnieniu butelki mogę powiedzieć: „To był doskonały wybór!” A te świetne decyzje zawdzięczam zwłaszcza jednej aplikacji.

Nazywa się Dotrzechdych i zainstalujecie ją zarówno w telefonach z Androidem jak i z iOS. Ale niech Was nazwa nie zmyli. Nawet jeśli wyciągacie z portfela na wino więcej niż 30 zł, narzędzie będzie zbawienne.

Aplikacja DoTrzechDych.pl

Bardzo intuicyjna i prosta aplikacja udostępnia nam całkiem pokaźną bazę recenzji po polsku. Wina znajdziemy wyszukując je po sklepach (np. po tym, w którym właśnie robicie zakupy) oraz po nazwie, kolorze, a nawet kwasowości. Winne trunki przefiltrujecie także po przedziale cenowym, kraju pochodzenia oraz ocenie innych smakoszy.

Jeśli jakaś butelka idealnie trafiła w Wasz gust, zapiszcie ją w „ulubionych”, by mieć zawsze pod ręką. Aplikacja jest darmowa, a twórcy dbają o częste aktualizacje bazy danych.

Wśród dobrych, polskich aplikacji, stanowiących alternatywę dla Dotrzechdych, znajduje się jeszcze Winezja. Niestety, dostępna jest tylko na systemie iOS lub Windows Phone. Oprócz funkcji, które posiada jej konkurent, w poszukiwaniu win pomagają suwaki, określające smak, aromat lub gładkość.

Aplikacja winezja.pl

Ciekawym rozwiązaniem jest tu dla mnie fotografowanie etykiety wina za pomocą aparatu w telefonie. Dzięki temu aplikacja szybko odnajdzie ją w bazie i odsyła do sklepu, którego półki skrywają właśnie ten trunek.

Jeśli anglojęzyczne aplikacje nie sprawiają Wam problemu, rozważcie koniecznie zainstalowanie Vivino Wine Scanner. Oprócz skanowania etykiety (celem wyświetlenia bardzo szerokiej charakterystyki trunku), aplikacja posiada jeszcze jedną funkcję, którą niezwykle doceniam. To wskazówki jego serwowania. I wcale nie chodzi o tak proste rady z etykiety jak „aperitif lub do deserów”, ale konkretne potrawy (np. rodzaje serów czy gatunki ryb).

Ogromnego plusa przyznaję Vivino za rozbudowany aspekt społecznościowy(recenzje i oceny ze świata, śledzenie aktywności znajomych z Facebooka) oraz listę sklepów, w których znajdziemy dane wino na półce wraz z jego ceną.

Dla wielbicieli winnych flaszek polecam jeszcze Cor.kz, którą magazyn Time uznał w 2012 roku za jedną z 50 najlepszych. Cor.kz imponuje mi zwłaszcza powiązanie z bazą CellarTracker, zawierającą 1,7 mln win oraz ponad 4 mln porad degustacyjnych. Aplikacja co prawda kosztuje 6,30 zł, ale to, co oferuje w zamian, jest absolutnie warte jednorazowej płatnej subskrypcji. Dostępna na Androida i urządzania z jabłuszkiem.

Jednak bez względu na to, czy jesteście już wybornymi znawcami win, czy dopiero zaczynacie, wybrane przeze mnie aplikacje to dobra inwestycja. Oszczędzają czas, stając się kieszonkowym sommelierem podczas trudnych decyzji w sklepie.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologicznie.pl – Napisany przez autora bloga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.