Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Laptop dla ucznia
Dziecko Komputery i tablety

Laptop dla ucznia – jaki wybrać?

Powrót do szkoły to nie tylko czas kupowania podręczników i zeszytów dla uczniów. To także najlepszy moment, by zastanowić się nad wyborem laptopa, który będzie wspomagał proces zdobywania wiedzy. Rozrywka? Przy okazji. Jeśli priorytetem jest nauka, kupowanie komputera spełniającego najwyższe wymagania sprzętowe do hitowych tytułów gier, mija się z celem. Dobra zabawa jest ważna i oczywiście, laptop dla ucznia powinien to umożliwić, jednak nie możemy spuszczać z oczu pierwotnego celu zakupu: nauki. Co wziąć więc pod uwagę, wybierając laptop dla ucznia?

Laptop dla ucznia a perspektywa czasowa

To, w jakim wieku jest dziecko i na jak długi czas ma mu służyć laptop. Są dwie szkoły kupowania sprzętu dla dziecka: „na wyrost” albo „na teraz”. Obie mają wady i zalety. Pierwsza zakłada kupienie sprzętu nieco bardziej zaawansowanego, niż dziecko aktualnie potrzebuje po to, by kolejne jego możliwości odkrywało wraz ze swoim rozwojem. Minus rozwiązania? Większe koszty i fakt, że nowoczesna technologa rozwija się w bardzo szybkim tempie. To, co kiedyś było nowością, przestaje nią być w ciągu kilku miesięcy. Szkoła kupowania „na teraz” oznacza dopasowanie sprzętu do aktualnych potrzeb ucznia. Zazwyczaj wiąże się to z zakupem tańszego sprzętu i bezproblemowe korzystanie przez dziecko z większości dostępnych funkcji. Minus? Konieczność szybciej wymiany laptopa. Trudno wskazać, które z podejść jest lepsze. Dużo zależy – od wieku dziecka, od naszego budżetu, od kierunku rozwoju zainteresowań dziecka. Bezpiecznym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji wybór sprzętu, który za jakiś czas będzie można rozbudować – mniejszym kosztem niż wymieniając komputer całkowicie.

Wymiary i waga do optymalnego zarządzania laptopem dla ucznia

Zakładając, że laptop dla ucznia ma towarzyszyć podczas prezentacji w szkole, na zajęciach dodatkowych i podczas prac w grupie w domach kolegów, wymiary i waga urządzenia to jedne z ważniejszych parametrów. Mając w pamięci i tak już obciążony podręcznikami kręgosłup młodego człowieka, dodawanie sporego ciężaru laptopa, to ze strony rodzica lekkomyślność. Podobnie – wybór laptopa mało poręcznego, który trudno przenosić z miejsca na miejsce. Owszem, na siedemnastu calach wszystko dobrze widać (zwłaszcza filmy i seriale, z nauką niewiele mające wspólnego) – jednak trudno taki komputer zmieścić w szkolnym plecaku!

Dobra bateria to podstawa laptopa dla ucznia

Praca na baterii jest ściśle związana z mobilnością. Oprócz korzystania z laptopu w wielu miejscach, ładowarka to gadżet po prostu zajmujący tak cenne miejsce w szkolnym plecaku. Im dłużej laptop jest w stanie pracować na samej baterii – tym lepiej!

Laptop dla ucznia – oprogramowanie musi być dobre

Warto sprawdzić, jakie oprogramowanie jest dostępne razem z laptopem. Dla ucznia największe znaczenie ma pakiet biurowy. Edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji – to podstawowe narzędzia, z których będzie korzystał. Inne programy – zależy to w dużej mierze od zainteresowań, na przykład graficznych czy filmowych. Na szczęście – istnieje sporo darmowych programów, które są w stanie ukierunkować zainteresowania młodego człowieka, pozwalając później „przesiąść się” na programy płatne. Wybierając od razu te drugie – koniecznie należy skorzystać z wersji testowej, by sprawdzić, czy akurat ten specjalistyczny program odpowiada potrzebom ucznia!

Wydajność laptopa przde wszytskim

Niby oczywista sprawa, bo ileż to razy komputery odmawiały współpracy w momencie odpalenia ważnej prezentacji? Sprawna obsługa multimediów to kluczowa sprawa – w końcu wiele prezentacji w szkole zawiera filmiki w różnych formatach. Nie powinno się dziecku utrudniać wzbogacania swoich prac – przeciwnie: szybszy procesor to większy komfort korzystania ze sprzętu. Oczywiście – nie mówimy tu o poziomie wydajności porównywalnym z laptopami do gier. Warto jednak zapewnić dziecku możliwość płynnej pracy i oszczędzić stresu, że komputer nie poradzi sobie z dużym plikiem video, ilustrującym referat z historii. Tak samo by korzystanie z Internetu było swobodne.

Podsumowanie

Wybór laptopa dla ucznia to niełatwa sprawa. Tym, co różni ten proces od wyboru laptopa dla dorosłego, jest przede wszystkim perspektywa czasowa: dziecko rośnie, rozwija się – podobnie jak jego zainteresowania i potrzeby. Dobrze, by laptop mógł rosnąć razem z nim i być dostosowywany do zachodzących zmian. Również istotne jest, aby zaopatrzyć się w podstawkę chłodzącą pod laptopa, dzięki której laptop dla ucznia nie będzie się aż tak grzać.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *