Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

MWC 2016 premiery smartfonów i nie tylko
Newsy Nowoczesne technologie Sprzęty Telefony

Najważniejsze odkrycia Mobile World Congress 2016

Wczoraj zakończyły się barcelońskie targi Mobile World Congress,czyli MWC 2016 premiery smatfonów, które miałem możliwość odwiedzić. Wraz z berlińską IFĄ oraz odbywającym się w Las Vegas CES, jest to największe wydarzenie ze świata technologii użytkowej na świecie.

MWC 2016 premiery smartfonów i rozwiązań

Najbardziej widocznym trendem podczas tegorocznych targów MWC były rozwiązania związane z rzeczywistością wirtualną oraz rozszerzoną rzeczywistością, a także technologią łączności 5G.

W pierwszym przypadku na MWC 2016 premiery miały swoje rozwiązania zaprezentowały między innymi takie firmy jak LG i Intel, ale największą uwagę zwrócił na siebie Samsung wraz z goglami do wirtualnej rzeczywistości, które powstały we współpracy z Oculusem Rift. Akcesorium to było zresztą ważnym elementem konferencji Unpacked, która odbyła się dzień przed rozpoczęciem targów. Wspomniany wyżej Intel sporą część stoiska poświęcił również zagadnieniom związanym z łącznością 5G, a podobne rozwiązania można było znaleźć także na terenie Nokii, która od czasu przejęcia Alcatel-Lucent stawia na technologię szeroko pojętej łączności, komunikacji.

Poza ogromną ilością niskobudżetowych smartfonów, na targach MWC 2016 premiery można było zobaczyć również zaprezentowane w niedzielę smartfony Samsunga, LG, Sony, HTC czy też ZTE. Na tle konkurencji wyróżniają się jednak jedynie koreańskie rozwiązania w postaci modeli G5, S7 oraz S7 Edge.

MWC premiery smartfonów Galaxy S7 i S7 Edge

Odnosząc się do nazewnictwa produktów Apple powiedziałbym, że nowe smartfony Samsunga to wersje „S” ubiegłorocznych flagowców. Smartfon Samsung Galaxy S7 z ekranem 5,1″ zastąpił S6, a większy S7 Edge to de facto następca modelu S6 Edge+. Koreański producent postawił w tym roku na eliminację błędów, usprawnienia, a także przywrócenie elementów znanych chociażby z dwuletniego już Galaxy S5. Stylistyczne rewolucje odsunięto na bok i dobrze, bo są w tym momencie zbędne.

Nowe smartfony na premierze MWC 2016 mają mniej wystającą kamerę, autorski układ chłodzenia oparty na cieczy, slot na karty micro SD oraz wyróżniają się wodoodpornością. Ponadto Samsung zamknął w podobnej w gruncie rzeczy do zeszłorocznych „es szóstek” obudowie większe baterie – odpowiednio 3000 i 3600 mAh. Dodano również ciekawe rozwiązania software’owe.

Urządzenia nagrywają specyficzną panoramę, którą możemy przesuwać, aby zobaczyć animowany podgląd danego jej fragmentu. Nie sposób nie wspomnieć także o wyjątkowo szybkim autofocusie.

Udoskonalenia dla smartfonów od Samsunga

Ponadto sam interfejs został odchudzony, nakładka TouchWiz stała się bardziej minimalistyczna, przejrzysta. Pozbyto się również kilku natywnych aplikacji, które będzie można na własną rękę zainstalować ze sklepu Samsunga.

Warto również wspomnieć o specjalnym trybie gier, który pozwala wyłączyć powiadomienia, nagrywać rozgrywkę. W połączeniu z API Vulkan czyni to nowe Galaxy najlepszymi smartfonami z Androidem do gier darmowych bądź płatnych.

MWC 2016 premiery smartfonów oraz ich parametry

Na koniec warto wspomnieć o specyfikacji. S7 i S7 Edge wyróżnia CPU Exynos 8 Octa (2,3 GHz Quad, 1,6 GHz Quad) lub czterordzeniowy Snapdragon 820 (2,15 GHz Dual, 1,6 GHz Dual), a także GPU Mali-T880 lub. Adreno 530. Ponadto w urządzeniach znajdziemy 4 GB RAM, tylną kamerę Dual Pixel 12 MP (F1,7) i przednią 5 MP (F1,7), a także czytnik linii papilarnych, LTE kat. 9 (450/50 Mbps), NFC, MST, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), MIMO, Bluetooth wer. 4.2 LE, ANT+, USB 2.0, NFC.

MWC 2016 premiery smartfonów LG G5

LG G5 wyróżnia się naprawdę niezłymi podzespołami, choć to nie one najbardziej wyróżniają smartfona. Standardowo już koreański producent postawił na wymienną baterię, która domyślnie ma pojemność 2800 mAh, choć energii można „dołożyć” za sprawą dodatkowych akcesoriów.

Podczas premiery MWC 2016 już na pierwszy rzut oka w przypadku G5 widać zmianę stylistyki względem poprzednika – obłe kształty, czytnik linii papilarnych, zmiana charakterystycznego dla producenta położenia przycisków głośności, a także sięgnięcie po metal i szkło, a nie znany z G4 plastik.

Autorskie rozwiązania

LG, podobnie jak wspomniany wyżej Samsung, wprowadził swoje autorskie rozwiązania związane z trybem „Always on”. Podgląd powiadomień czy też aktualnej godziny bez odblokowywania smartfona z pewnością przypadnie wielu osobom do gustu, tym bardziej, że nie obciąża on mocno baterii. Nie sposób również nie wspomnieć o czytniku linii papilarnych, który jest ogromnym udogodnieniem, ale jego umiejscowienie na tylnej części obudowy może nie przypaść wielu osobom do gustu.

Po zrobieniu kilku zdjęć oraz zobaczeniu przykładowych sampli jestem pełen nadziei względem aparatu fotograficznego w telefonie. G4 robił świetne zdjęcia, a wszystko wskazuje na to, że G5 będzie robił jeszcze lepsze, także przy słabym oświetleniu. Koreański producent mocno promuje szeroki kąt swoich obiektywów, co faktycznie jest widoczne, szczególnie przy zestawieniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami.

Istotnym elementem LG G5 są wymienne moduły, które użytkownik wpina w spód obudowy smartfona. Koreański producent na premierze MWC 2016 najmocniej promuje tutaj dwa akcesoria – nakładkę z akumulatorem dla mobilnych fotografów oraz „wzmacniacz” powstały we współpracy z Bang&Olufsen. Pierwszy produkt został wyposażony w dwustopniowy spust i kółko do przybliżania i oddalania obrazu. Drugi z kolei poprawia jakość dźwięku, co faktycznie jest zauważalne. Wypinanie modułów jest niestety niewygodne i wymaga użycia dużej ilości siły, a ponadto wymiana akcesoriów wiąże się z wyciągnięciem baterii, a co za tym idzie – wyłączeniem smartfona. Poza tym cała konstrukcja ma skłonność do wyrabiania się. Prowadzi to do powstawania szczelin między główną bryłą LG G5 a modułami, które zaczynają się ruszać na lewo i na prawo.

Pozostałe produkty na MWC 2016

Wśród pozostałych produktów, które wzbudziły zainteresowanie obecnych premier na MWC 2016 warto wspomnieć o kamerce od Samsunga Gear 360, smartfonie CAT S60 z kamerą termowizyjną oraz nowa wersja przeglądarki Opera z agregatorem newsów. Mam nadzieję, że przyszłoroczne targi będą ciekawsze, gdyż ten rok z całą pewnością nie stał pod znakiem innowacji i wyjątkowo interesujących nowości.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *