Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Jaką zmywarkę wybrać
Kuchnia

Jaką wybrać zmywarkę i na co zwrócić uwagę?

Decyzja o zainwestowaniu w domową zmywarkę wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Z jednej strony rezygnując z ręcznego mycia naczyń oszczędzamy czas oraz wodę, z drugiej strony czeka nas duży jednorazowy wydatek, bo zmywarka rzadko kosztuje mniej niż 1000 zł. Jaką zmywarkę wybrać, żeby się nie rozczarować? Czas na krótki poradnik. Co jest naprawdę ważne?

Wymiary i pojemność

Zmywarki mają 45 lub 60 cm szerokości. W większej kuchni można spokojnie postawić większe urządzenie. Szczególnie jeśli oprócz sztućców i talerzy chcemy także zmywać naczynia o bardziej okazałych gabarytach jak patelnie czy brytfanny. Kluczowa jest pojemność – to oznacza ile naczyń będziemy mogli zmywać jednocześnie, a tym samym jak często trzeba będzie korzystać z urządzenia. Niektóre modele mieszczą 7 lub 8 kompletów naczyń – to w sam raz dla pary. Jeśli ze zmywarki będzie korzystać większa rodzina lepiej rozglądać się za modelem zdolnym zmieścić 12 albo nawet więcej kompletów.

Jaką wybrać zmywarkę by ekonomia się zgadzała?

Wiadomo, że za pracę urządzeń domowych chcemy płacić jak najmniej. A poszczególne modele różnią się pod względem zużycia wody (bardziej pojemna zmywarka zużywa więcej) oraz ilości pobieranej energii. Z energią jest tak samo jak z innymi urządzeniami AGD – określa je klasa energetyczna. Zazwyczaj jest to klasa A lub A+.

Jaką zmywarkę wybrać

Wygoda

Najlepsza zmywarka ma nam ułatwiać życie, a nie utrudniać, dlatego warto docenić wszystkie dodatkowe udogodnienia. Przydatna jest funkcja opóźnionego startu, która umożliwia korzystanie z urządzenia o dogodnej porze, na przykład w takich godzinach, kiedy mniej płacimy za prąd. Inne ciekawe funkcje to regulacja twardości wody, program mycia strefowego czy mycie naprzemienne. Z myślą o zapominalskich przygotowane są wskaźniki braku soli i nabłyszczacza. Ogromnie ważny jest także hałas. W specyfikacji każdego urządzenia należy zwrócić uwagę na poziom decybeli. Jeśli umieścimy głośny sprzęt w salonie z otwartą kuchnią możemy obawiać się tego, że odgłosy pracy zakłócą nam popołudniowy relaks z książką czy oglądanie ulubionego serialu. Ostatni ważny parametr to klasa suszenia, która określa jak dokładnie będą wysuszone naczynia. Im wyższa klasa tym mniejsza szansa na to, że na naczyniach pojawią się zacieki.

Programy

Podobnie jak w przypadku nowoczesnej pralki mamy dostępne różne opcje, ale i tak zazwyczaj będziemy korzystać z tej najbardziej podstawowej. Jednak dla wymagających dostępne są na rynku zmywarki ze specjalnymi programami – delikatnym do mycia lekko zabrudzonych szklanek i kieliszków, intensywnym do bardzo brudnych naczyń albo ekonomicznym, w którym urządzenie pracuje w niskiej temperaturze, zużywając dzięki temu mniej wody i energii.

Jaką zmywarkę? Wolnostojąca czy do zabudowy?

Działa dokładnie tak samo, więc to raczej kwestia gustu i estetyki niż technologii. Projektując nowe mieszkanie znacznie łatwiej jest wybrać sprzęt do zabudowy, dokupując zmywarkę do kuchni lepiej zdecydować się na wolnostojącą.

Kupujemy zmywarkę, żeby oszczędzić czas spędzany przy zlewie, a jednocześnie potrzebujemy dużo czasu, żeby wybrać odpowiedni model. To jednak inwestycja, która szybko się zwraca!

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *