Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Oszczędzanie energii w domu - na jakich sprzętach można
Komputery i tablety Sprzęty

Na jakich sprzętach domowych możemy oszczędzić energię?

W dzisiejszych czasach prawdziwą sztuką jest oszczędzanie na energii elektrycznej w domu. Otaczamy się coraz większą ilością urządzeń, które trzeba ładować, albo które potrzebują do pracy sporej ilości prądu. Czy w czasach, gdy z każdej strony otoczeni jesteśmy elektroniką da się w ogóle oszczędzić energię?

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu – główny winowajca to sprzęt!

Okazuje się, że owszem, wystarczy odpowiednia gospodarka energią i wybór urządzeń, które charakteryzują się największą energooszczędnością. Oprócz tych standardowych porad, takich jak: stopniowe nagrzewanie żelazka, ściany pomalowane w jasnych kolorach, odłączanie nieaktywnych ładowarek, wyłączanie trybu czuwania, czy pranie w niskich temperaturach mamy w zanadrzu również długofalowe sposoby na oszczędzanie energii w mieszkaniu.
Podstawą jest oczywiście wybór sprzętów i urządzeń w najwyższej klasie energetycznej. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie prądu nawet o 75%. Oszczędzanie energii w domu nie jest prostą sprawą. Na jej efektywność wpływa wiele czynników

Największy pożeracz prądu – komputer

Nie da się ukryć – odkąd mamy w domu komputery, laptopy, tablety i smartfony zużywamy o wiele więcej energii, co przekłada się na rachunki i stan niezadowolenia, kiedy trzeba je opłacić. Laptopy zwykle na stałe podłączone są do gniazdka i raczej nie da się o nich powiedzieć, że są energooszczędne. Podstawą w przypadku komputerów jest dość mało znacząca rzecz – listwa, którą można w każdej chwili wyłączyć. Znaczenie w przypadku komputerów ma wszystko – procesor, karta graficzna, RAM, czy monitor. Jeśli chodzi o tej ostatni to znaczącą poprawę (jeśli chodzi o oszczędzanie energii w domu) zauważyć można przy ciekłokrystalicznych ekranach i oświetleniu LED-owym.

Dobry energooszczędny laptop to takie monstrum, które ma długą żywotność baterii. Przykładem może tu być na przykład Acer V3-371, Dell XPS13, czy Asus Zenbook UX305FA.

Jak lodówka, to tylko energooszczędna

Lodówka to taki twór, który musi działać na okrągło, dlatego tak ważne jest to, żeby była energooszczędna. W przypadku urządzeń AGD najlepszą klasą energetyczną jest A+++. Chociaż w przypadku wyboru idealnej lodówki bądź  chłodziarko-zamrażarki ważne są również inne aspekty, takie jak optymalne urządzenie dla naszego gospodarstwa domowego, czy dobre ulokowanie jej w kuchni (np. kiedy będzie znajdować się tuż obok piekarnika lub w pełnym słońcu).

Przykładem najlepszych energooszczędnych lodówek jest Liebherr CPef 4815 jako lider na rynku, Bosch KGE49AL41, Whirlpool WBA43983 NFC IX czy Beko CNE520EE0ZGB.

Prać oszczędnie to oszczędzanie energii w domu

Również w przypadku pralek znaczenie ma klasa energetyczna danego modelu. Tutaj, oprócz energii oszczędzamy także wodę, dlatego też warto wybrać pralkę, która posiada najwyższe noty w tekstach oszczędności. Najlepsze wyniki uzyskać można posiadać dobrą nowoczesną pralkę i używając jej rozsądnie. Pralka powinna posiadać klasę energetyczną A+++, mieć kilka ekologicznych i oszczędnych programów, np. szybkie pranie, pranie w niskiej temperaturze czy pranie z małą ilością detergentu.

Do takich pralek zaliczyć można Samsung WF70F5E0W2W, Hotpoint-Ariston AQS73D 29 EU/B czy Beko WMB 61242 PL PTM.

Przy każdy urządzeniu w mieszkaniu możemy zaoszczędzić energię. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach oszczędzania i wybierać energooszczędne sprzęty. Smartfony i tablety z dobrą żywotnością baterii, pralki, lodówki i inne AGD z najwyższą klasą energetyczną. Warto również aktywować tryby oszczędzania energii wszędzie tam, gdzie się da i nie dać się pochłonąć przez stale rosnące rachunki za prąd.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

6 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *