Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

iOS 9
Komputery i tablety Newsy Nowoczesne technologie

iOS 9 – najciekawsze nowości

Choć system iOS 9 zostanie udostępniony posiadaczom mobilnego sprzętu Apple dopiero we wrześniu, to już teraz deweloperzy i beta-testerzy mogą przyglądać się jego możliwościom na swoich urządzeniach. Mimo iż zmiany względem iOS 8 są na pierwszy rzut oka nieznaczne, to kilka nowości powinno przypaść do gustu wszystkim użytkownikom iPhone’ów i iPadów. Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych z nich.

Inteligentny asystent – iOS 9

Użytkownicy Apple od lat zazdrościli systemowi Google asystenta Now. Podobna funkcjonalność pojawiła się na szczęście w iOS 9. Znany z iOS 6 widok wyszukiwania powrócił do systemu, a wraz z nim podpowiedzi związane z ulubionymi aplikacjami i kontaktami. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem ta proaktywna funkcja zacznie zyskiwać nowe możliwości, gdyż na ten moment są one dość ubogie.

Tryb oszczędzania baterii w iOS 9

iOS 9 w pomoże nam wydłużyć czas pracy na baterii. Włączenie specjalnego trybu poskutkuje zablokowaniem funkcji Fetch w mailu, dezaktywowaniem większości funkcji wizualnych oraz ograniczeniem odświeżania programów w tle. W zamian wydłużymy czas pracy naszego smartfona o kilka godzin.

Nowy widok multitaskingu

Apple odmieniło wygląd kart aplikacji w widoku multitaskingu. Zwiększenie ich rozmiaru poskutkowało wyeliminowaniem skrótów kontaktów, z których dotychczas korzystała jedynie garstka użytkowników.

Nowe funkcje Notatnika

Notatnik został wyposażony w ogrom dodatkowych funkcji, które z pewnością zadowolą wielu użytkowników. Możemy w nim tworzyć listy, nanosić odręczne notatki, formatować tekst oraz dodawać zdjęcia.

iOS 9 – Font San Francisco

Helvetica Neue Ultra Light odeszła w zapomnienie. Zastąpił ją nowy font – San Francisco – który, podobnie jak Roboto od Google, wyznaczył nowe trendy we współczesnej typografii.

Split screen

Funkcja dzielenia ekranu była od lat wyczekiwana przez użytkowników, szczególnie zaś tych, którzy mieli wcześniej styczność z tabletami Samsunga. Już teraz możemy otworzyć na ekranie iPada Air 2 dwie aplikacje systemowe, a w najbliższym czasie dołączą do nich programy niezależnych deweloperów. Inne modele iPadów oferują jedynie ograniczone zastosowanie tej opcji. 

Zmiany w Zdjęciach

Odmieniona aplikacja Zdjęcia przynosi do systemu operacyjnego Apple dwa nowe albumy. Pierwszy – selfie – zgromadzi wszystkie fotografie wykonane przednią kamerą, a drugi zapisane przez nas zrzuty ekranu. 

Aplikacja News

W iOS 9 pojawiła się nowa aplikacja News, będąca połączeniem klienta RSS oraz programu typu Flipboard. Obecnie usługa jest dostępna tylko dla użytkowników z USA, ale pozostaje mieć nadzieję, że pojawi się niedługo również w Polsce.

Mądrzejsza Siri w iOS 9

Siri – asystent głosowy Apple – zyskała nowe funkcje za sprawą dostępu do zawartości wszystkich aplikacji w postaci metadanych. Dodawanie zadań do Clear, tworzenie notatek w Simplenote – wkrótce wszystko to będziemy mogli robić za pomocą naszego głosu.

Aktywne linki powrotu

Aktywne linki zmienią nasze podejście do przemieszczania się między oknami poszczególnych programów. Jeżeli dana aplikacja przekieruje nas do innego programu, to będziemy mogli do niej powrócić za pomocą jednego przycisku. Z pewnością przyspieszy to cały proces „przeskakiwania” między programami.

Dowiedz się więcej na temat nowości ukazanych na Konfenrecji Apple.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

7 KOMENTARZY

  1. Nie wiem czy wiesz ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek na topowe frazy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *