Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

System OS X na Apple
Komputery i tablety

Najciekawsze nowości w OS X 10.11 El Capitan

Użytkownicy komputerów Apple będą mogli zainstalować najnowszą wersję – system OS X, ale  dopiero w październiku. Już teraz trwają jednak testy oprogramowania El Capitan, dzięki czemu deweloperzy oraz osoby, które pobrały wersję beta, mogą przyjrzeć się najciekawszym funkcjom nowego systemu OS X. Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych nowości, na które z pewnością czekacie.

System OS X – przypięte karty w Safari

W nowej wersji przeglądarki Safari użytkownicy znajdą wiele ciekawych i użytecznych nowości. Pierwszą z nich jest możliwość przypinania kart z ulubionymi stronami. Będą one dzięki temu zawsze otwarte i aktywne w tle, a dostęp do nich stanie się wygodniejszy. Nie zapomnijcie przypiąć Technologicznie.pl na nowym systemie OS X!

Split View w systemie OS X

El Capitan umożliwia użytkownikom otwarcie dwóch aplikacji w trybie pełnoekranowym. Rozwiązanie w systemie OS X sprawi, że nasza praca będzie wielozadaniowa, a co za tym idzie – szybsza i wygodniejsza. W celu włączenia opcji Split View musimy przytrzymać zielony przycisk maksymalizacji okna programu oraz wybrać, po której stronie ekranu aplikacja ma zostać otwarta. Warto pamiętać, że obszar roboczy możemy ciągle zmieniać i dostosowywać do bieżących potrzeb.

System OS X – font San Francisco

System Watch OS przyniósł nowy trend w typografii Apple za sprawą fontu San Francisco. Firma z Cupertino zdecydowała się na zaimplementowanie go również w iOS 9 oraz w systemie OS X El Capitan. Charakteryzuje się on bezszeryfowym krojem oraz swoistym połączeniem cech Lucidy Grande, oraz Helvetiki Neue Ultralight.

Zatrzęś kursorem w systemie OX X – kolejne nowości

Osoby pracujące przy kilku monitorach doskonale wiedzą, jak ciężko czasem znaleźć kursor myszki. Na szczęście nowy system OS X przynosi rozwiązanie, które znacznie przyspieszy ten proces. Wystarczy, że użytkownik szybko poruszy myszką lub palcem po gładziku, a kursor kilkukrotnie się powiększy.

System OS X – wyciszanie kart

Wiele stron internetowych emituje niepożądane przez nas dźwięki. Nowa opcja w Safari pozwala na szczęście wyciszyć konkretną kartę przeglądarki, a co za tym idzie, wyeliminować natrętny problem. Funkcja ta z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią słuchać niczym nieprzerywanej muzyki w czasie pracy na komputerze.

System OX X – nowa wersja notatek

Podobnie jak w iOS 9, tak i w przypadku systemu OS X El Capitan, Apple udostępniło użytkownikom nową wersję aplikacji Notatki. Od teraz będziemy mogli tworzyć listy zadań, dodawać zdjęcia i grafiki, a nawet odręczne adnotacje. Rozszerzone możliwości programu z pewnością przypadną do gustu wielu użytkownikom, którzy dodatkowo docenią synchronizację notatek między urządzeniami za pośrednictwem iCloud.

System OS X na iMac

Zdjęcia na systemie z Apple

Program Zdjęcia, który kilka miesięcy temu zastąpił iPhoto oraz Aperture, zyskał wraz z El Capitan nowe możliwości. Apple udostępniło użytkownikom w nowym systemie OS X więcej filtrów oraz narzędzi do edycji fotografii. Warto również wspomnieć, że deweloperzy mogą już korzystać z nowego API, który pozwala na implementację dodatkowych funkcji w aplikacji Zdjęcia.

System OX X posiada większą wydajność

System OS X El Capitan przynosi liczne usprawnienia dotyczące wydajności CPU oraz – za sprawą technologii graficznej Metal – GPU. Programy mają uruchamiać się do 1,4 raza szybciej niż w przypadku poprzedniej wersji oprogramowania Apple. Dodatkowo inżynierowie z Cupertino znacznie zwiększyli szybkość otwierania plików PDF, przełączania między aplikacjami, pobierania wiadomości mail oraz żądań rysowania. Jedno jest pewne – po aktualizacji, system OX X  przyśpieszy Wasze komputery. Czy coś się jeszcze zmieni w systemach Apple? Sami się przekonamy w najbliższym czasie. Sprzęt Apple ma swoje wady zalety, ale za każdym razem potrafią nas czymś zaskoczyć.

Jeśli szukasz pomocy z instalacją Apple TV, zapraszam do wpisu.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

5 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *