Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Programy do notatek
Komputery i tablety

Najciekawsze platformy, usługi i programy do notatek. Przegląd.

Kilka tygodni temu Evernote poinformował swoich użytkowników o zmianach dotyczących nowej polityki cenowej. Znacząco wyższe ceny nie obejmą wprawdzie polskiego rynku, ale ich wprowadzenie w innych regionach świata powinno być impulsem do prześledzenia oferty konkurencji. Wielu z nas korzysta bowiem z Evernote od lat i nawet nie zdaje sobie sprawy z dostępności produktów, które mogą być bardziej dopasowane do naszych potrzeb. Oto najlepsze programy do notatek.

Programy do notatek – Simplenote

Simplenote to idealne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu. Aplikacja jest całkowicie darmowa i cechuje się dostępnością na wiele platform – od Androida i iOS, przez Linuxa, Windowsa oraz OS X, aż po wersję webową.

Program do notatek pozwala przechowywać wyłącznie tekst, więc jakiekolwiek grafiki czy też załączniki innego rodzaju nie wchodzą w jego przypadku w grę. Niemniej jednak wszystkie notatki możemy tagować, udostępniać do sieci, a także współdzielić ze znajomymi. Warto również dodać, że Simplenote tworzy szyfrowane kopie zapasowe naszych materiałów, więc w każdej chwili będziemy mogli wrócić do poprzedniej wersji notatki.

Prostota programu Simplenote jest dla wielu użytkowników największą zaletą tej platformy, a dla innych największą wadą. Jeżeli szukacie prostego narzędzia wspierającego Markdown i charakteryzującego się minimalistycznym interfejsem, to opisany wyżej program będzie dla Was idealnym rozwiązaniem.

Programy do notatek od Microsoft – OneNote

Pierwsze wersje OneNote pozostawiały wiele do życzenia i nie zdobyły większej popularności. Ostatnie aktualizacje tego oprogramowania odmieniły jednak jego funkcjonalność oraz interfejs, przez co produkt Microsoftu stał się wartym uwagi i relatywnie rozbudowanym narzędziem.

OneNote to program do notatekdostępny na wszystkie popularne platformy i mający również wersję webową. Podobnie jak Evernote, współpracuje z licznymi aplikacjami innych twórców, a ponadto pozwala na szybkie zapisywanie materiałów ze stron internetowych, zdjęć wykonanych przy użyciu aplikacji mobilnej czy też danych wysłanych na dedykowanego maila.

OneNote wyróżnia spora liczba dostępnych funkcji, które pozwalają na katalogowanie notatek i współdzielenie ich z innymi użytkownikami, formatowanie tekstu, nagrywanie załączników głosowych, dodawanie podstron, map, a nawet nanoszenie tworzonych odręcznie wskaźników czy też adnotacji.

Program Microsoftu jest cały czas wspierany i rozwijany, dlatego powinien przypaść do gustu wszystkim, którzy szukają darmowego narzędzia o sporych możliwościach. Warto na koniec dodać, że OneNote współpracuje z innymi usługami firmy z Redmond, takimi jak OneDrive czy Office. Dla wielu użytkowników może być to spory plus.

Program do robiebia notatek – Google Keep

Google Keep to ciekawe narzędzie do notatek, które wyróżnia przede wszystkim nietypowy interfejs oparty na wirtualnych karteczkach samoprzylepnych. Jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało, stworzone przez firmę z Mountain View oprogramowanie ma sporą liczbę fanów, a od momentu premiery w App Store baza aktywnych użytkowników usługi Google wzrosła. Niestety dostępność na wiele platform nie jest domeną Keep i z programu można korzystać jedynie na smartfonach i przez przeglądarkę internetową, choć warto zaznaczyć, że zarówno na Windowsa, jak i OS X stworzono kilka nieoficjalnych klientów dla wspomnianej wyżej platformy.

Google Keep pozwala na tworzenie zwykłych notatek, list, zamieszczanie załączników głosowych i graficznych. Program do notatek umożliwia również dodawanie tagów, katalogowanie swoich materiałów, a także udostępnianie ich oraz ustalanie przypomnień. Prostota tej usługi może być różnie odbierana, ale jeżeli szukacie wygodnego w obsłudze narzędzia, które będzie jednak bardziej potężne niż opisywany wyżej Simplenote, to Google Keep może stać się ciekawą alternatywą dla Evernote. Szczególnie, że występuje także jako bardzo przydatny dodatek do Google Chrome.

Pozostałe programy do notatek – iWork, Office, Google Docs

Warto na koniec dodać, że do tematu notatek można podejść w bardziej alternatywny sposób. Nowoczesne programy do notatek w tym pakiety biurowe, takie jak iWork, Office czy Google Docs, dają nam obecnie ogrom możliwości, są dostępne na wiele platform, a ponadto synchronizują nasze prace w chmurze. Oczywiście nie zostały one stworzone z myślą o prostych zapiskach i listach, ale ich wykorzystanie w ten sposób może być ciekawą alternatywą, która powinna przypaść do gustu osobom lubiącym unifikować swoje środowisko pracy.

Dowiedz się więcej na temat, jakie są najlepsze chmury wirtualne?

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *