Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Antywirus na androida
Newsy Telefony

Najlepszy darmowy antywirus na androida

W zeszłorocznym badaniu skuteczności oprogramowania antywirusowego dla urządzeń mobilnych laboratorium instytutu AV-Test wzięło pod lupę 25 aplikacji. Wyniki pokazują dość zaskakujący wniosek. Aby być spokojnym o bezpieczeństwo swojego smartfona lub tabletu, bardzo często wystarczy darmowy antywirus. Które z nich uplasowały się najwyżej i warto je zainstalować? Oto kilka najlepszych propozycji.

Antywirus Sophos Free Antivirus and Security na androida

Wśród 25 aplikacji oprogramowanie od firmy Sophos znalazło się wśród 8 najlepszych, które stanęły ex aequo na podium. Ma potężną liczbę przydatnych funkcji, które pozwalają zarządzać prywatnością oraz bezpieczeństwem urządzenia. Wśród nich jest możliwość zdalnego blokowania, czyszczenia oraz zlokalizowania sprzętu. Działa w tle i nie wpływa na wydajność systemu. Niestety, interfejs jest niezwykle surowy i brakuje w nim polskiej wersji językowej.
Poza standardowym trybem działania aplikacja antywirus na androida może być uruchamiana także z poziomu wiersza poleceń. Opcja ta jest bardzo przydatna, kiedy nasz system doznał awarii np. w efekcie szkodliwego oprogramowania i nie możemy go poprawnie uruchomić.

Avira Antivirus Security

Kolejny darmowy antywirus na androida, który uplasował się wśród 8 najlepszych z wynikiem 100 proc. skuteczności. W odróżnieniu od Sophosa ma bardzo intuicyjny interfejs, ale jest jeden haczyk. Avira nie jest wyposażona w podstawowe narzędzia służące do ochrony urządzenia mobilnego. Co to oznacza? Nie potrafi np. rozpoznać stron internetowych, które mogą stworzyć dla nas zagrożenie (taka funkcja jest tylko w płatnej wersji premium). Ale w zamian oferuje więcej możliwości niż większość darmowych antywirusów dostępnych na rynku.

Z poziomu ustawień definiować można rozszerzenia plików uwzględnianych podczas pracy tego komponentu (domyślnie program uwzględnia wszystkie formaty, wraz z archiwami). Jest też mechanizm kwarantanny (służy do przechowywania podejrzanych plików bez obawy o rozpowszechnianie się infekcji), harmonogram do planowania operacji skanowania komputera i aktualizacji programu, a także raportowania wszystkich zdarzeń.

Po instalacji otrzymasz bezpłatnie wersję premium – masz 30 dni, żeby ją wypróbować (bez konieczności rejestracji). Po tym okresie możesz albo zakupić upgrade do wersji premium, albo kontynuować korzystanie z aplikacji w bezpłatnej wersji, z podstawową ochroną, bez ograniczeń czasowych.

Antywirus Eset Mobile Security na androida

Po zainstalowaniu aplikacji otrzymujemy za friko 30-dniową wersję premium. Po tym okresie możemy zdecydować, czy zostajemy przy niej czy też przesiadamy się na darmową. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, dostaniemy m.in.:

 • skanowanie na żądanie, uruchamiane w dowolnym momencie przez użytkownika
 • skanowanie w czasie rzeczywistym dla pobieranych aplikacji i plików
 • kwarantannę
 • funkcję Anti-Theft, która zabezpiecza skradziony telefon (w tym aktywowane zdalnie – za pomocą wiadomości SMS – komendy usuwania danych, aktywację syreny i lokalizację GPS)
 • ochronę przed kodami USSD
 • interfejs, rozpoznający rodzaj chronionego urządzenia – tablet lub smartfon

W teście instytutu AV-Test antywirus Eset Mobile Security na androida uplasował się w naszej ścisłej ósemce ze skutecznością 100 proc. Można więc instalować i korzystać bez żadnych obaw. To z pewnością jedna z najlepszych darmowych opcji.

AVL (ANTIY)

Jedna z najmłodszych aplikacji na rynku, ale dzięki wielu dobrym ocenom w sklepie Google Play (najpewniej związanych z darmową licencją) szybko pojawiła się wśród popularnych i polecanych rozwiązań antywirusowych.
Możemy tu korzystać z funkcji skanowania aplikacji już znajdujących się w pamięci urządzenia mobilnego lub na karcie SD (możemy też zlecić skan programu lub gry pobranych z Google Play, ale jeszcze niezainstalowanych). Antywirus AVL na androida jest w stanie wykryć i zneutralizować wirusy poprzez analizę plików w wielu formatach, m.in.: APL, SIS, XAP, CAB. Nie wpływa to negatywnie na prędkość i wydajność smartfona. W teście AV-Test również uzyskał 100 proc. skuteczność.

Avast Mobile Security & Antivirus

Większości użytkowników ta nazwa z pewnością kojarzy się z jednym z najlepszych darmowych programów antywirusowych na komputery osobiste. Nie inaczej jest z wersją na urządzania mobilne. Antywirus Avast na androida również znalazł się wśród zwycięskiej ósemki ze 100-procentową skutecznością.

Do zaoferowania ma dość pokaźną paletę rozwiązań:

 • Silnik antywirusowy, którego skaner wirusów i złośliwego oprogramowania automatycznie szuka zarażonych aplikacji i trojanów oraz skanuje nowe aplikacje pod kątem bezpieczeństwa (skanuje również SMS-y i pliki). Chroni również przed oprogramowaniem szpiegującym i wirusami.
 • Uprawnienia aplikacji: przedstawia informacje o zainstalowanych aplikacjach i pozwala zrozumieć uprawnienia dostępu, integrację sieci reklamowych i upoważnienia.
 • Blokada połączeń dba o prywatność. Blokuje numery osób, od których nie chcesz odbierać połączeń.
 • Ochrona WWW – skanuje i blokuje zarażone linki, trojany, zagrożenia typu adware i programy szpiegujące. Zapewnia tym samym bezpieczne przeglądanie stron, poprawiając również źle wpisane adresy URL.
 • Blokady aplikacji: dba o bezpieczeństwo i prywatność poufnych treści poprzez zablokowanie dowolnych aplikacji przy pomocy kodu PIN.

Wśród tych pięciu propozycji na pewno znajdziesz coś dla siebie, ale jeśli korzystasz z aplikacji, którą chcesz innym polecić (i napisać dlaczego), daj koniecznie znać w komentarzach jak zabezpieczasz telefon!

Czy słyszałeś o Babypod? Jeśli to zobacz także ten wpis poświęcony muzyce dla dziecka w brzuchu!

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

4 KOMENTARZE

 1. By aktorka odniosła sukces, powinna mieć twarz Wenus, umysł Minewry, wdzięk Terpsychory, pamięć wziętego prawnika oraz skórę z gaźnika. E. Barrymore UMS*

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *