Przeczytaj, jak technologia zmienia sposób, w jaki oglądamy sport!
Wraz z rozwojem technologii zmienia się też sposób w jaki doświadczamy wydarzeń sportowych: korzystamy z przeróżnych aplikacji do kibicowania, dzielimy się zdjęciami na serwisach społecznościowych, robimy relacje na żywo za pomocą aplikacji typu Periscope, czasem nawet wykorzystujemy drony do nagrywania. Architekci stadionów sportowych muszą wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom kibiców, którzy są coraz bardziej spragnieni technologii i ułatwień pod tym kątem. Wiele obecnych stadionów już jest modyfikowanych, stopniowo wprowadzane są innowacje, jednak nie jest to proces prosty. Niemniej kilka stadionów już staje się powoli “smart”. Oto najlepsze! Zaznaczam, że nie opisywałam ich pod kątem liczby dostępnych miejsc i historii – skupiłam się jedynie na funkcjach technologicznych, które uprzyjemniają bądź ułatwiają przeżywanie wydarzeń widzom.
Stadion Wembley
Stadion Wembley jest ikoną wśród stadionów sportowych na całym świecie. Jako największy stadion piłkarski w Anglii był miejscem wielu ważnych wydarzeń piłki nożnej, koncertów muzycznych i innych imprez rozrywkowych. Stadion oferuje rozwiązania mobilnej sprzedaży biletów i bezpłatny dostęp do WiFi. Aplikacja stadionu obejmuje kanał z najnowszymi wydarzeniami, wiadomościami, zdjęciami, wideo i klipami audio. Co jeszcze? Aplikacja zawiera mapę stadionu, by pomóc kibicom znaleźć swoje miejsca plus, dla przyjezdnych z innych krajów, plany podróży do i ze stadionu. Dostępna jest też szerokopasmowa siec 4G o wysokiej wydajności.
Stadion Avaya
Stadion Avaya w San Jose w Kalifornii musi się znaleźć na mojej liście. To jeden z pierwszych stadionów, który wykorzystuje technologię cloud. Za pomocą aplikacji mobilnej fani mogą płacić za bilety, jedzenie, parking. Aby zwiększyć zaangażowanie fanów, na stadionie zainstalowane są specjalne “ściany”, wyświetlające filmy HD, wpisy z serwisów społecznościowych i statystyki meczów i poszczególnych zawodników. Na stadionie jest oczywiście dostępny bezpłatny szybki internet bezprzewodowy i słuchawki bezprzewodowe.
Gillette Stadium
Wielofunkcyjny stadion w mieście Foxborough w Stanach Zjednoczonych. Najczęściej odbywają się na nim mecze futbolu amerykańskiego. Stadion ten stał się jednym z pierwszych stadionów NFL, który zapewnienia swobodny dostęp do WiFi. Aplikacja stadionu umożliwia fanom oglądanie meczów z różnych kątów stadionu, daje dostęp do bieżących statystyk i kanałów Red Zone NFL. Ciekawą funkcją aplikacji jest tzw. “patriotyczny budzik”. Są to głosy zawodników i trenerów, które informują fanów, że mają się obudzić i przygotować do kibicowania. Fani mogą również dowiedzieć się, jak długi będzie czas oczekiwania w barze/restauracji w konkretnych sekcjach stadionu. Kibice bezpośrednio ze swojego miejsca mogą wstępnie zamówić jedzenie przez aplikację i dostają informację, w którym momencie i gdzie je odebrać.
Stadion AT&T
To stadion położony w amerykańskim mieście Arlington w stanie Teksas. Współpraca stadionu z AT&T zaowocowała ważnymi ulepszeniami technologicznymi: zwiększono podwójnie szybkość sieci komórkowej i siłę WiFi na stadionie do takiego poziomu, że fani mogą swobodnie korzystać z darmowej sieci w tłumie liczącym ok. 100 tysięcy ludzi. Nowy 130-metrowy ekran obraca się o 360 stopni. Dodatkowo stadion został wyposażony w interaktywne, dotykowe kolumny, które wyświetlają postaci zawodników, ich statystyki, historię. Aplikacja stadionowa została również zmodernizowana – dzięki niej można przesyłać zdjęcia, które automatycznie wyświetlają się na dużym ekranie.
AT&T Park
AT&T Park to stadion baseballowy w San Francisco. AT&T oferuje bezpłatne WiFi i LTE. Poprzez aplikację stadionu fani mogą kupić bilety lub zmienić miejsca np. na lepsze. Tablica wyników nie pokazuje wyłącznie wyników, ale jest też ośrodkiem mediów społecznościowych. Fani mogą sprawdzić na żywo, co się dzieje na wszystkich kanałach social media konkretnych drużyn. Ok, to już dużo ale co więcej – stadion oferuje 10 stacji ładowania wyposażonych w 16 ładowarek do różnych urządzeń!
Levi’s Stadium
To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie stadionów. Do tego przyczyniły się takie firmy jak Sony, Intel, SAP i Yahoo! Te współprace pozwoliły na dostarczanie fanom na stadionie bezpłatnego, szybkiego łącza WiFi i aplikacji, oferującej ogromną liczbę funkcjonalności. Wśród możliwości aplikacji są między innymi: wskazywanie drogi na miejsce na stadionie i na parkingu, wskazywanie punktów, w których są najkrótsze kolejki (w tym do toalet), powtórki akcji, oglądanie gry na żywo (jeśli np. trzeba na chwilę opuścić swoje miejsce) itp. Najlepszą częścią aplikacji jest jednak to, że fani mogą bezpośrednio zamawiać jedzenie i napoje z miejsc, a one zostaną dostarczone bezpośrednio do nich! Aplikacja też ma sekcję dla fanów zespołu 49ers, która śledzi zaangażowanie fana i nagradza darmowymi posiłkami, towarami i ekskluzywnymi materiałami z życia drużyny.
Golden 1 Center
Stadion Golden 1 Center został zmodernizowany w tym roku. Oprócz areny, w ośrodku powstał 16-piętrowy hotel, centrum handlowe, masa sklepów i restauracji. Aplikacja dla fanów umożliwia zakup biletów, otrzymanie przepustki na parking, otrzymywanie uaktualnień związanych z meczami i biletami, powtórki i statystyki oraz program lojalnościowy. Przy odpowiednich ustawieniach w aplikacji, smartfon zawiadamia o najlepszej trasie, by zaparkować jak najszybciej. Bilet skanuje się poprzez smartfona lub smart-zegarek, a aplikacja doprowadza fana na miejsce tak jak to robią mapy Google. Co więcej, pyta, czy ma się ochotę na hot-doga, loda czy watę cukrową. Stadion jest wyposażony w ekran (uwaga) 1008 cali! Został on tak zaprojektowany, by można go było zobaczyć doskonale bez względu na to, gdzie widz się znajduje. Oczywiście stadion oferuje darmowe WiFi poprzez setki punktów dostępowych rozsianych po całym budynku. Połączenie podobno umożliwia wysyłanie 500.000 snapów w aplikacji Snapchat na sekundę. Architekci stadionu chcieli, by był to jeden z głównych ośrodków dla różnych wydarzeń, nie tylko sportowych a też wyścigów dronów, relacji e-sportowych i innych.
Vodafone Arena
Vodafone Arena jest jednym z najnowocześniejszych stadionów na świecie. Budynek posiada specjalne salony, inteligentne aplikacje, takie jak StadiumVision, które umożliwiają wirtualne wycieczki po stadionie oraz oglądanie ważnych momentów meczów z każdego punktu. Niesamowite jest, że każde siedzenie posiada na odwrocie zainstalowany ekran telewizyjny! Oprócz tego, że posiada szybkie WiFi, stadion jest też bardzo przyjazny środowisku: wykorzystuje energię słoneczną do działania, magazynuje wodę deszczową do późniejszego nawadniania boiska itp. Gdy nie toczy się mecz, stadion staje się centrum rozrywki i mody, a także interaktywnym muzeum. Ponieważ w kibicowaniu oprócz wizji liczy się też dźwięk, to stadion został wyposażony w nowoczesny system dźwięku: głośniki umieszczone pod tablicami wyników generują dźwięk od 184 decybeli w górę.
Na zakończenie ciekawostka: firma LiveLike z USA zbudowała w pełni wirtualny stadion, na którym użytkownicy mogą oglądać sport wraz z przyjaciółmi za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości. Fani mogą pobrać aplikację i otrzymać swój własny prywatny i konfigurowalny zestaw VR, a wraz z nim możliwość zapraszania do siebie swoich znajomych do wspólnego kibicowania. Każdy oczywiście może ustawić swój awatar tak, że doświadczenie staje się bardziej spersonalizowane. Użytkownicy zestawu są “umieszczani” w luksusowym pomieszczeniu z ogromnym oknem z widokiem na stadion, czyli w czymś w rodzaju pokoju VIP. Podczas meczu użytkownicy widzą stadion z różnych kątów, mają dostęp do wyników, statystyk i mogą rozmawiać równocześnie z kolegami. Czy jest to w stanie całkiem zastąpić emocje panujące na stadionie? Raczej nie, ale może to być dobrą alternatywą, gdy nie ma możliwości być fizycznie na meczu.
Modernizacja stadionów należy do długotrwałych przedsięwzięć, stąd dopiero pojawiają się wielkie, interaktywne ekrany, personalizowanie doświadczeń pod użytkownika, możliwość zamawiania, śledzenia ruchów drużyn, kolejek do toalet, miejsc parkingowych czy zamówionego jedzenia poprzez aplikację. Jednak już widać, że nowe stadiony, które dopiero się budują będą naszpikowane technologią: zarówno pod kątem wyposażenia pojedynczych miejsc na stadionie, jak i pod kątem wyświetlaczy, miejsc poświęconych mediom społecznościowym, pod kątem umożliwiania kibicom dostępu do szybkiego internetu, dostępu do dobrej jakości dźwięku i co najważniejsze widoku boiska z każdej strony. Niedługo kibic nie tylko nie będzie musiał opuszczać miejsca w czasie meczu, ale będzie mógł przyjść na mecz ot tak, kupując bilet wcześniej poprzez aplikację, a potem kierując się zgodnie ze wskazówkami, które aplikacja pokazuje. Na miejscu będzie miał wszystko “z dowozem”: jedzenie, picie, informacje, internet, pod siedzeniem dodatkowy ekran, a może kiedyś też akcesoria do kibicowania. Może kiedyś siedzenia będą ruchome, może będą wyposażone w elementy ogrzewające, może w tablety z przyśpiewkami, gogle VR – przyszłość jest niezbadana, ale na pewno fascynująca. Bez wątpienia dzięki nowoczesnym technologiom komfort oglądania meczów będzie coraz to lepszy, a piłkarskie emocje jeszcze silniejsze!
Jeśli brakuje na mojej liście stadionu, który wyróżnia się technologicznie, wpiszcie jego nazwę komentarzu! Dziękuję!
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.
UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości fajnie też że zadbałeś o detale to “kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją ?
Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…
Doceniam twoje teksty i prawie wszystkie chłonę migiem, dziękuję za link z komentarza, on jest rankingowym dźwigiem.
To dopiero nowość! Zobaczcie, może Was też to zaskoczy
Wspaniała inspiracja do działania.