Wyobraź sobie dom, w którym osoba niepełnosprawna ma dostęp do wszystkich urządzeń bez konieczności pomocy osób trzecich. Mowa tu o Sesame Phone, innowacyjnym urządzeniu. Więcej dowiecie się z artykułu.
Sesame Phone – co to jest za urządzenie?
Wyobraź sobie urządzenie, które pozwala na codzienną komunikacje, kontrolę i bezpieczeństwo w domu. Wyobraź sobie sprzęt, który umożliwia osobom niepełnosprawnym swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie. Spośród najpopularniejszych rozwiązań skierowanych do osób niepełnosprawnych moją uwagę przykuł przede wszystkim Sesame Phone. To urządzenie jest na najlepszej drodze, żeby stać się jednym z najciekawszych rozwiązań, których premiera zapowiedziana jest na 2015 rok. Czy ten program pozwala spełnić powyższe marzenia?
Zacznijmy od tego czym jest Sesame Phone: to fantastyczne oprogramowanie działające na smartfonie Google Nexus 5, które pozwala na kontrolę urządzenia poprzez ruchy głowy. To umożliwia korzystanie z niego nawet osobom sparaliżowanym. Użytkownik nie musi dotykać telefonu w celu jego kontroli, ruchy głowy sterują kursorem po ekranie, pozwalając na swobodne poruszanie się w systemie operacyjnym. W ten sposób kontrolować można wszystkie aplikacje – wybór kontaktów, pisanie SMS-ów, a nawet gry mobilne (np. Candy Crash). Wystarczy powiedzieć hasło „Sezamie, otwórz się!” (po ang. „Open Sesame”), żeby rozpocząć użytkowanie sprzętu. Niezłe nawiązanie do Alibaby, trzeba przyznać. Dobrze, że pominęli 40 rozbójników (mam teorię, że rozbójnicy zostali zastąpieni przez Fundatorów, ale o tym później).
Twórcy urządzenia zapowiadają, że dzięki odpowiedniej synergii innych programów (m.in. Sensibo, Lutron, Kwikset etc.) Sesame Phone stanowić będzie centrum kontroli urządzeń domowych w przyszłości. Dzięki swobodzie operowania w systemie użytkownik będzie miał możliwość kontroli różnych urządzeń w mieszkaniu – pralki, TV, klimatyzacji czy świateł, co stanowić może krok milowy w usprawnianiu codziennego życia osobom niepełnosprawnym. Jednocześnie wiele osób podkreśla, że tego typu rozwiązania mogą mieć zastosowanie w codziennym życiu pełnosprawnych. System umożliwiający kontrolę urządzeń w mieszkaniu za pomocą gestów byłby na pewno sporym krokiem w rozwoju inteligentnego sterowania domem.
Beta testy urządzenia
W tym momencie trwają beta testy urządzenia i wszystko wskazuje na możliwą implementację w roku 2015. Co ważne twórcy nie ograniczają się tylko do jednego urządzenia. Ich celem jest wejście na jak najszerszy rynek i wprowadzenie rozwiązania do maksymalnie dużej ilości producentów sprzętu. Autorzy tego rozwiązania próbują równolegle implementować oprogramowanie Sesame Phone do różnych aplikacji, tak żeby w przyszłości możliwe było korzystanie z tej technologii dosłownie wszędzie. Domyślnie Sesame Phone może stać się dla urządzeń kontrolowanych przez gesty tym, czym dla rynku smartfonów był iPhone.
Projekt zebrał na ten moment ponad 40 tysięcy dolarów, ofiarowanych przez ponad 400 darczyńców i wciąż zbiera więcej. W dobie Internetu nie potrzeba 40 rozbójników jednemu Alibabie, lepiej mieć wielu Alibabów i jeszcze więcej Fundatorów.
I Ty możesz wskoczyć na ten wagon – pod tekstem masz kilka możliwości podzielenia się informacją ze znajomymi … bez poświęcenia grosza możesz zwiększyć świadomość tego projektu i pomóc go stworzyć. Także tłituj, szeruj, udostępniaj i komentuj!
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony, zmusza do myślenia i refleksji. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂
Właściwie to zgadzam się z Tobą mam jednak małe ale… Bądź, Trwaj i pisz dalej, a krytyką nie przejmuj się wcale.
Twój blog zawsze mnie uszczęśliwia.