Przegrzewanie się laptopów to dość powszechny problem, który dotyka wielu użytkowników. A zwłaszcza tych, którzy np. w lecie używają laptopa trzymając go długo na kolanach. Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie temperatury jest zakup podkładki chłodzącej. Wybór idealnego modelu to wcale nie taka prosta sprawa. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie? Oto garść praktycznych porad.
Czy ci to w ogóle potrzebne?
Kupując nowoczesnego laptopa (zwłaszcza z nieco wyższej półki) oczekujemy bezproblemowego działania. Nie zawsze jednak wszystkie modele potrafią sobie efektywnie poradzić z odprowadzaniem ciepła. W rezultacie jesteśmy świadkami niestabilnej pracy (restarty systemu, wieszanie się programów). Jak sprawdzić, czy twój laptop się przegrzewa?
Pierwsza i najprostsza metoda to sprawdzenie dotykiem, czy spód lub góra jest gorąca. Nawet jeśli wyczuwamy ciepło, ciężko stwierdzić, czy to jeszcze akceptowalny poziom, czy już powód do zmartwień.
Jeśli więc pierwsza metoda nie wystarczy, pozostają nam specjalne oprogramowania, które odczytują realną pracę poszczególnych podzespołów. Warto zainstalować HWMonitor, GWInfo, lub Core Temp, by się o tym przekonać, ale trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Musimy mieć dobry punkt odniesienia. Dlatego odczytując temperaturę z programów, trzeba ją porównywać z optymalnymi temperaturami pracy, podanymi przez producentów (są w specyfikacjach na stronie internetowej marek). Jeśli faktyczna temperatura jest sporo wyższa od tej podanej w specyfikacjach, trzeba się zastanowić nad dodatkowym chłodzeniem.
Co musisz wiedzieć przed zakupem?
Pierwsza i najważniejsza kwestia to sprawdzenie, w jakiej ilości i w jaki sposób rozlokowane są otwory wentylacyjne w laptopie. Bez tej wiedzy ciężko ci będzie kupić najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb podkładkę. Ułożenie wentylatorów w podkładce to niezwykle istotny element. Zwróć koniecznie uwagę, czy strumień ciepłego powietrza odprowadzany z laptopa nie będzie kolidował z tym wytwarzanym przez podkładkę.
Po drugie, sposób chłodzenia. Najlepsze rozwiązanie to jeden duży wentylator o niskiej prędkości obrotowej (nie będzie mocno hałasował i zapewni duży przepływ powietrza). Szukajmy takich, których średnica ma 20 cm lub więcej. Jeśli podkładka z mniejszymi wentylatorami, to najlepiej taka, która pozwala na dowolne rozmieszczenie dołączonych wentylatorów.
Po trzecie, regulacja obrotów i ich żywotność. W najlepszych konstrukcjach wentylatory powinny przeżyć w granicach 20-40 tys. godzin i powinny mieć płynną regulację obrotów. Unikaj tych, które mają skokową regulację lub nie ma jej wcale.
Po czwarte, konstrukcja podkładki. Lita budowa nie zapewni ci dobrej cyrkulacji powietrza. Struktura podstawki musi być perforowana (siatki, grille, etc.). A skoro już jesteśmy przy budowie urządzenia, warto wiedzieć, że dużo z nich zbudowanych jest z tworzyw sztucznych. Nie nadają się one do odprowadzania ciepła. Powierzchnia dobrej podkładki chłodzącej wykonana jest z metalu, a te topowe modele są z aluminium.
Po piąte, rozmiary podkładki. Brzmi jak truizm, ale tylko z pozoru. Bo podkładka powinna być nieco większa niż laptop. Przy czym informacje, że podkładka pasuje pod laptopy o danej przekątnej ekranu traktuj z dużą rezerwą. Producenci lubią nieco przesadzać.
Po szóste, zasilanie. Oczywiście, tu nie ma większej filozofii, bo większość konstrukcji jest zasilana z portów USB. Ale warto wiedzieć, że te najlepsze mają wbudowane huby USB, dzięki którym nie tracimy niepotrzebnie portów na zasilanie podkładki. Niektóre modele mają na wyposażeniu czytniki kart pamięci albo zestaw podświetlających diod LED. Ale to już sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest ci to potrzebne.
Polecane modele
Enermax Aeolus Pure
Bardzo dobra jakość wykonania przy rozsądnej cenie (ok. 170 zł). Jest w całości wykonana z aluminium i metalowej siatki mesh. Wentylator o średnicy 25 cm świetnie odprowadza powietrze. Waży 1,3kg i obsłuży laptopy, których matryca nie przekracza 17”.
COOLER MASTER Ergostand III
Bardzo wydajny układ chłodzenia dla laptopów wykonany z aluminium. Podstawka jest kompatybilna z urządzeniami do 19 cali. Model posiada 3 ciche wentylatory o średnicy 80 mm i prędkości obrotowej 950-1800 RPM oraz dwie wbudowane pętle do zawijania nadmiaru kabla.
SilentiumPC Glacier NC400
Największą zaletą tego modelu jest świetna relacja jakości do ceny. Biorąc pod uwagę, że ten produkt oscyluje w granicach 80 zł, dostajemy naprawdę solidnie wykonane urządzenie. Podstawka jest wyposażona w wentylator o średnicy 200mm oraz w dwustopniowy system regulacji obrotów. Jeśli szukamy budżetowego rozwiązania, ciężko znaleźć lepszy model spełniający to kryterium.
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.
Największą satysfakcją w życiu jest zrobić coś, o czym ludzie mówią, że jest niemożliwe. Walter Bagehot
Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂
Dzięki za ten wpis jest ciekawy i inspirujący. Tylko nie zasypiaj gruszek w popiele czekam na więcej.
Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne “mosty”.
Twój blog to prawdziwy skarb.
Nie mogę się doczekać kolejnych wpisów!