Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Komputery i tablety

Podsumowanie: Consumer Electronics Show 2015

Consumer Electronics Show to najbardziej znaczące targi elektroniki i nowych technologii na świecie. To właśnie tutaj zaprezentowano po raz pierwszy takie wynalazki jak Commodore 64, napęd Blu-ray czy konsolę X-box. Co ciekawego czeka nas w 2015 roku?

Krótki przegląd nowości, które zostały zaprezentowane na styczniowym CES w Las Vegas daje pojęcie, jakie trendy będą nam towarzyszyć w nadchodzącym roku. Nawet jeśli nie zaprezentowano konkretnych produktów, targi dają wyraźny sygnał, co będzie na topie i jakie kierunki w rozwoju technologii będą dominować. Szybki przegląd nowinek pozwoli być każdemu na bieżąco.

Jakie trendy szczególnie rzucały się w oczy?

Drony

We wszystkich kolorach i rozmiarach, ze szczególnym uwzględnieniem tych najmniejszych. Prawdziwym hitem okazały się mieszczące się na dłoni mikrodrony, które doskonale nadają się do robienia selfie z powietrza. Strzelanie fotki z powietrza na razie wydaje się drogą zabawą, bo koszt urządzenia to około 270 dolarów. Czy uda się znaleźć bardziej praktyczne zastosowanie dla tych zabawek? Czas pokaże. Z nadzieją patrzy w przyszłość ponad 100 producentów, którzy prezentowali swoje urządzenia na targach.

Tech-fashion

Przemysł modowy coraz chętniej dopuszcza do siebie nowe technologie. Najlepszym przykładem na CES coraz częstszy widok sukienek „wydrukowanych” w technologii 3d, tkanin zmieniających kolor pod wpływem dotyku czy inteligentnej biżuterii. Intel zaprezentował na przykład bransoletkę wyposażoną w wyświetlacz, na którym wyświetlają się powiadomienia ze smartfona. Inna propozycja? Pierścionek kontrolujący urządzenia elektroniczne za pomocą gestów.

W modzie będą także gadżety zachęcające nas do większej aktywności ruchowej. Belty to pasek zaopatrzony w specjalne czujniki i zsynchronizowany ze smartfonem. W razie potrzeby alarmuje nas o zbyt długim siedzeniu, wibracjami motywuje do ruchu, a nawet poluźnia uścisk w czasie siadania i po posiłku.

Inna propozycja to efekt współpracy znanego producenta biżuterii z kryształów Svarowskiego z firmą technologiczną Misfit. Swarovski Shine monitoruje codzienną aktywność użytkowniczki za pomocą małego trackera ukrytego pod kryształem w bransoletce lub naszyjniku. Czujnik podaje, ile ruchu jeszcze potrzeba, by spełnić cel na dany dzień.

3D virtual fitting room for shopping lovers #CES2015 pic.twitter.com/VlQX9JTSES

— International CES (@intlCES) styczeń 9, 2015

 

Zegarki

Naturalnie takie, które można synchronizować ze swoim smartfonem. Urządzenia zapewnią nam możliwość odczytywania powiadomień z telefonu, korzystania z mediów społecznościowych czy odtwarzania muzyki. Nowe modele mają być nie tylko wydajniejsze, ale przede wszystkim tańsze. Czas pokaże, czy smartwatch może stać się technologią dostępną na większą skalę, a nie tylko gadżetem dla geeków.

 

Komputer wielkości pendrive’a

I to nie byle jaki. Intel Compute Stick zapewnia czterordzeniowy procesor, 2GB pamięci RAM, 32GB pamięci na dane (SSD) oraz system operacyjny Windows 8. Mieści się w każdej kieszeni i doskonale działa po podłączeniu do dowolnego monitora lub telewizora. Koszt takiego mikroskopijnego cacka: 149 USD.

 

Leciutkie notebooki

13-calowy komputer jeszcze lżejszy od MacBooka Air? Lenovo pokazuje, że to możliwe. Najnowszy produkt zamknięty w obudowie ze stopu litu i magnezu o nazwie HZ550 waży zaledwie 780 gramów. Jego alternatywna wersja HZ750cięższa o 140 g zapewnia większą pamięć RAM oraz silniejszą baterię. Standardem jest także możliwość obrotu wyświetlacza o 180 stopni w przypadku pierwszego i 360 stopni w drugim modelu. Oba trafią do sprzedaży w USA już w maju tego roku.

 

Zakrzywione ekrany

Okazuje się, że zakrzywiony ekran to nie tylko designerski bajer. Zastosowane tej technologii w smartfonach zapewnia użytkownikowi konkretne korzyści. Jakie? Przede wszystkim redukcja odbijania światła, lepsza jakość rozmowy dzięki umieszczeniu mikrofonu bliżej twarzy niż w tradycyjnych modelach oraz większa trwałość urządzenia. Szczególnie to ostatnie docenią Ci posiadacze smartfonów, którzy choć raz mieli problem z pękniętą szybką wyświetlacza. Na tle innych w tej chwili topową specyfikacją wyróżnia się LG Flex 2. Producent zdecydował się na zmniejszenie ekranu do 5,5 cala zamiast 6 cali oraz zwiększenie rozdzielczości. To pozwoliło osiągnąć bardzo wysoką gęstość pikseli na poziomie 403 ppi, czyli znacznie wyższym niż w przypadku poprzedniej wersji telefonu.

Co w kwestii zakrzywionych telewizorów? LG prezentuje nową linię OLEDów – cienkich jak moneta i wyświetlających głęboką czerń i żywe kolory w różnych rozmiarach od 55 do 77 cali. Jeden z modeli oferuje nawet możliwość zakrzywiania i prostowania ekranu w razie potrzeby.

South Hall is like thunderdome for drones #CES2015 pic.twitter.com/H09GmFK6Jj

— International CES (@intlCES) styczeń 9, 2015

Nowości w motoryzacji

Branża motoryzacyjna także chętnie korzysta z nowinek technologicznych. Co tym razem dominowało wśród wiodących producentów? Z zapowiedzi wynika, że samochód przyszłości będzie łatwiejszy w obsłudze i w większym stopniu zautomatyzowany. Auta jeżdżące bez udziału kierowcy już istnieją – jednym z nich jest najnowszy model Audi, który na konferencję dotarł pokonując blisko 900 km. Eksperyment pokazał, że samochód może bez problemu skręcać, przyspieszać, hamować, a nawet wyprzedzać nie angażując w to kierowcy. Wprawdzie miał problemy z poruszaniem się w warunkach ruchu miejskiego, gdzie nadal potrzebował ludzkiej pomocy, niemniej poza miastem radził sobie doskonale, rozwijając prędkość powyżej 100km/h.

Mercedes nie skupiał się na samej technologii jazdy, a zamiast tego zaprezentował pomysł na wnętrze pojazdu poruszającego się bez kierowcy. Projekt prezentuje obracające się siedzenia, pozwalająca czwórce pasażerów siedzieć twarzami do siebie, jak przy stoliku w restauracji lub w sali konferencyjnej. Na ścianach umieszczono duże dotykowe ekrany za pomocą których można określić określić styl jazdy elektronicznego szofera.

Co poza tym? Volkswagen zaprezentował w swoim modelu nową koncepcję deski rozdzielczej z wielkim ekranem dotykowym zastępującym przyciski i wskaźniki, Toyota pokazała auta z napędem wodorowym, kolejną ciekawą nowinką są umieszczone przodu i z tyłu samochodu diodowe wyświetlacze służące do komunikowania się z otoczeniem. Kierowcy jadący za nami mogą tam przeczytać napis „hamuj” albo „zwolnij”.

Super szybka ładowarka

Nie lubisz tracić czasu na ładowanie sprzętu? Izraelska firma Storedot zaprezentowała prototyp urządzenia, które ładuje baterię aż 100 razy szybciej. Czyżby zapowiadała się rewolucja na rynku smartfonów i tabletów? Technologia na pewno ma potencjał skoro w projekt zainwestował ponoć sam Roman Abramowicz…

Trudno ocenić, które z tych wszystkich wynalazków w szybkim tempie znajdą się w naszych domach. Z pewnością jedne technologie szybko wejdą do użytku, inne czeka jeszcze wiele lat testów. Pewne jest tylko to, że nigdy nie zabraknie pomysłów na to, jak ułatwiać sobie życie. A technologia coraz częściej będzie nam to umożliwiać. Które urządzenia byłyby najbardziej przydatne dla Was?

zdjęcie główne za: www.cesweb.org

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

8 KOMENTARZY

  1. Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.

  2. By aktorka odniosła sukces, powinna mieć twarz Wenus, umysł Minewry, wdzięk Terpsychory, pamięć wziętego prawnika oraz skórę z gaźnika. E. Barrymore UMS*

  3. Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

  4. Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *