Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Dysk zewnętrzny SSD czy HDD
Komputery i tablety Sprzęty

„Pomagamy wybrać najlepszy dysk zewnętrzny”

Wybór dysku zewnętrznego jest sprawą nie tylko trudną, ale i ważną. Akcesorium to służy nam bowiem często do przechowywania istotnych plików, jak i kopii zapasowych, których utrata mogłaby mieć przykre konsekwencje. Warto więc przed wyborem nowego nośnika danych wziąć pod uwagę jego pojemność, typ, rozmiar oraz kilka dodatkowych aspektów, o których przeczytacie w kolejnych akapitach, a także się zastanowić czy wybrać dysk zewnętrzy SSD czy HDD.

Co powinien posiadać nasz dysk zewnętrzny SSD albo HDD?

Pierwsze pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, jest poniekąd związane z budżetem, jakim dysponujemy. Na rynku znajdziemy bowiem dysk zewnętrzny HDD z elementami ruchomymi oraz dysk zewnętrzny SSD, które są wyjątkowo niezawodne, jednak bardzo drogie i rzadko kiedy występują w większym wariancie niż 512 GB.

Znacznie popularniejszy jest cały czas dysk zewnętrzny HDD i to o nim chciałbym poświęcić większą uwagę. Warto zwrócić uwagę na dwa rozmiary, w jakich występują:

  • Pierwszy – 2,5-calowy – charakteryzuje się niskim zużyciem energii, nie wymaga dodatkowego zasilania, a ponadto jest lekki, cichy i bardziej mobilny, choć wolniejszy i zwykle o ograniczonej pojemności.
  • Drugi – 3,5-calowy – wyróżnia się zaś większą szybkością i pojemnością, ale jest duży, ciężki, wymaga dodatkowego zasilania i zużywa więcej energii elektrycznej.

Ważnym aspektem przy wyborze dysku jest zwrócenie uwagi na jego interfejs. Rozwiązania pokroju FireWire oraz eSATA są zarezerwowane dla specyficznego grona odbiorców, dla większości użytkowników wybór powinien dotyczyć USB 2.0 oraz 3.0. Wiele zależy od tego, jakie porty znajdują się w naszym komputerze, ale jeżeli oczekujemy szybkiego przesyłu danych, warto zainwestować w dysk z interfejsem USB 3.0 charakteryzujący się kompatybilnością z USB 2.0.

Jaka pojemnośc?

Bardzo istotną cechą dysku jest jego pojemność. W przypadku dysków zewnętrznych HDD rzadko już można spotkać mniejsze niż 256 a nawet 500-gigabajtowe modele. Warto zaznaczyć, że często różnica cenowa między poszczególnymi pojemnościami jest niewielka, ale z drugiej strony nie ma sensu przepłacać i kupować dysk, którego nie będziemy w stanie nawet w połowie zapełnić. Jeżeli zależy nam na szybkim przesyle danych i wybraliśmy model z USB 3.0, to warto jednak dopłacić do większej szybkości tak by nasz dysk zewnętrzny HDD śmigał. Podstawowe modele charakteryzują się obrotami 5400 RPM, zaś lepsze 7200 RPM. Podobny aspekt dotyczy także dysków wewnętrznych, o czym warto pamiętać.

Dysk zewnętrzny HDD czy SSD? To wszystko zależy od naszych potrzeb oraz budżetu

Na jakie cechy dysku zewnętrznego warto jeszcze zwrócić uwagę? Na pewno istotna jest jakość wykonania obudowy, dodatkowe elementy takie jak moduł Wi-Fi, czujnik spadania czy automatyczne szyfrowanie danych. Niebagatelne znaczenie ma również awaryjność, która jest zależna od modelu i producenta. Według informacji danych przez analityków z Blackblaze najlepiej pod tym kątem wypadają produkty HGST i WD. Dużo gorzej radzi sobie Seagate oraz Toshiba. Co z pozostałymi producentami? Obecnie jest ich mnóstwo na rynku, dlatego ciężko wskazać, który robi dobre produkty, a który złe. Mam jednak nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Wam w zakupie najlepszego przenośnego dysku zewnętrznego dostosowanego do Waszych potrzeb.

Dowiedz się więcej, jakie drukarki do 500zł?

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *