Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Telewizory z zakrzywionym ekranem
Obraz i dźwięk

Telewizory z zakrzywionym ekranem – sprawdzamy, jakie daje korzyści

Zaczęło się w 2013 r. Najpierw pojawiły się nieśmiałe zapowiedzi i prototypy, a pod koniec roku pierwszy model z nową technologią trafił do sprzedaży. To, że coś jest na rzeczy, potwierdziły choćby targi CES 2014 w Las Vegas, gdzie o zakrzywionych ekranach telewizorów było bardzo głośno. Czy to tylko chwyt marketingowy, czy już szykuje się rewolucja na miarę telewizorów LED?

Trudno polemizować z tym, że telewizory z zakrzywionym ekranem wyglądają designersko. Bez wątpienia prezentują się świetnie. Jednak nie chodzi o ozdobę naszego salonu, tylko o konkretne korzyści, jakie oferuje produkt nowego typu. A zatem, po co krzywy ekran, jeśli nie dla ozdoby?

Ekrany były zaokrąglone już wcześniej – w starych telewizorach kineskopowych

Delikatnie wypukły ekran sprawiał, że wiązka elektronów płynąca z wnętrza telewizora padała na każdy punkt mniej więcej pod tym samym kątem. Kiedy wprowadzono nowocześniejsze płaskie telewizory, pojawił się nowy problem z ich rosnącą rozdzielczością. Różne odległości między środkiem i bokami ekranu a oczami oglądającego sprawiają, że odbieramy lekko zniekształcony obraz. Stworzenie wygiętego (wklęsłego) ekranu ma sprawić, że wzrok widza będzie padał pod podobnym kątem na każdy fragment ekranu i dzięki temu obraz będzie bardziej realistyczny.

Co to oznaczają w praktyce telewizory z zakrzywionym ekranem?

Obraz o tej samej przekątnej na zakrzywionym ekranie wydaje się większy niż na ekranie płaskim. Cechuje go także znacznie lepsza jakość – przede wszystkim większa ostrość i klarowność obrazu, bez względu na to, w której części na ekranie (na środku czy z brzegu) znajduje się oglądany obiekt i pod jakim kątem patrzymy w telewizor.

Poza lepszym kontrastem i głębią możemy liczyć także na równomierne podświetlenie ekranu. Do tego dochodzi jeszcze subiektywne wrażenie, że jesteśmy niejako otoczeni przez wyświetlany film czy wydarzenie sportowe i znajdujemy się w centrum wydarzeń. Dlatego telewizory z zakrzywionym ekranem są nieocenione przy takiego typu rzeczach.

Dla kogo ta technologia?

Przede wszystkim dla miłośników naprawdę dużych ekranów. Telewizory z zakrzywionym ekranem mają sens, ale o przekątnej co najmniej 48 cali. Dlatego modele o mniejszej rozdzielczości w tej technologii w ogóle nie występują. Zalety zakrzywionych ekranów na pewno docenią miłośnicy filmowych efektów specjalnych. Wiadomo, że w przypadku filmów perfekcyjna jakość robi różnicę. Co innego, jeśli oglądamy na przykład program informacyjny albo prognozę pogody. Producenci wzięli to pod uwagę, tworząc modele, które są elastyczne – w zależności od potrzeb możemy wygiąć ekran albo wrócić do pierwotnej, standardowej pozycji. Jeśli zdecydujemy się na takie urządzenie w naszym domu, należy się zastanowić, czy chcemy by TV bym na komodzie a może na ścianie. Gdy wybierzemy drugą opcję, warto poszukać jaki uchwyt do telewizora będzie najlepsza.

Ile kosztują telewizory z zakrzywionym ekranem?

Na rynku mamy w tej chwili wybór telewizorów marki Samsung i LG. Najtańszy model SAMSUNG UE48H6850AW kosztuje około 4 tysięce zł, najdroższe kosztują nawet tyle, co przyzwoity samochód. Przeciętna cena kształtuje się w granicach 7-8 tysięcy. Oczywiście to niemałe pieniądze, ale pamiętajmy, że nie można porównywać takiej inwestycji do zakupu zwykłego telewizora 32”. Jeśli uważać, że takie TV to zbyt duży wydatek, to zobacz jaki telewizor do 2000 zł najlepiej kupić.

Jeśli uważasz, że posiadasz zdecydowanie za dużo pilotów od każdego urządzenia, rozważ, czy nie lepszy byłby uniwersalny pilot Sony.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *