Czy projektor zamiast telewizora w salonie to tylko efekt wyrafinowanego gustu kinomaniaków? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Oto kilka odpowiedzi dla tych, którzy choć raz zastanawiali się, czy nawet największy telewizor jest w stanie ustąpić obrazowi z projektora. W tym także, pokażemy Wam jak wybrać projektor.
Jak wybrać projektor? Należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy!
Na początek ustalmy jedną ważną rzecz. Nie o jakość obrazu powinno się rozchodzić. Bo prawda jest taka, że projektor ze średniej półki nawet w ciągu dnia wyświetli wyjątkową jakość obrazu.
Problem polega na tym, że telewizora nie można w całości zastąpić projektorem. Bo gdybyśmy chcieli projektor używać z taką częstotliwością, jak telewizor, bardzo szybko skrócilibyśmy jego żywotność. Oczywiście, że są projektory LED, których lampy oferują o wiele dłuższą żywotność. Ale w tym przypadku otrzymamy gorszej jakości obraz i to o mniejszej przekątnej (są masowo wykorzystywane w salach konferencyjnych, uczelniach lub szkołach).
Wniosek jest zatem prosty. Jak wybrać projektor? Jeśli projektor do salonu, to na pewno nie w całkowitym zastępstwie za telewizor.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektora?
Na pytanie jak wybrać projektor i na co zwrócić uwagę odpowiedź jest prosta – krótka ogniskowa
To jedna z kluczowych cech, na którą koniecznie warto zwrócić uwagę. Do kina domowego w mieszkaniu trzeba szukać projektorów o krótkiej ogniskowej, która pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu z małej odległości i na dużej powierzchni. Zasada jest więc prosta: im krótsza ogniskowa, tym bliżej ekranu można ustawić projektor, co w rezultacie przekłada się na jakość obrazu i komfort oglądania.
Do kina domowego z projektorem najlepsze będą więc o ultra-krótkiej ogniskowej (z ang. Ultra Short-Throw). Sprawdzą się równie świetnie np. w małym kinie plenerowym (np. w przydomowym ogrodzie). Pozwalają one z odległości kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu centymetrów uzyskać obraz o przekątnej 100 cali. Niewielka zmiana odległości spowoduje bardzo duże powiększenie przekątnej.
Ilość lumenów jest bardzo istotna przy wyborze projektora
W projektorach przeznaczonych do prezentacji ogromną rolę odgrywa jasność oraz czytelność. W projektorach do kina domowego o wiele ważniejsza od jasności jest jakość odwzorowania barw. Z tego powodu mają one zwykle jasność nie większą niż 1,5-3 tys. lumenów. Warto więc zwrócić uwagę na takie parametry jak funkcja poprawy obrazu, jego płynności, a także opcje korekty kolorystyki czy widoczności ciemnych elementów.
Jak wybrać projektor – rozdzielczość obrazu jest niezwykle ważna
Projektor do kina domowego powinien wyświetlać obraz przynajmniej w Full HD o proporcjach obrazu 16:9. Nie będzie musiał skalować obrazu, a więc obniżać jego jakości. Dla przekątnych do 100 cali będzie to idealna rozdzielczość.
Oczywiście, jest jeszcze rozdzielczość 4K dla nieakceptujących żadnych kompromisów (ale ta cena!). Alternatywnie możemy pomyśleć o projektorze z funkcją sprzętowego skalowania obrazu FullHD do rozdzielczości 4K (mają je np. projektory JVC oraz Epson).
Technologia wyświetlania w projektorze
Najważniejsza cecha, która decyduje o jakości obrazu. Do wyboru mamy właściwie na rynku tylko dwie technologie wyświetlania.
- Pierwsza to DLP (Digital Light Processing), która wykorzystuje mikroprocesor oraz układ optyczny, składający się z kilku milionów mikroskopijnych luster. Największy plus? Dobre odwzorowanie kolorów oraz bardzo przyzwoita czerń. Minus? Efekt tęczy, który widać zwłaszcza podczas wyświetlania dynamicznie zmieniających się obrazów. Dla niektórych to defekt nie do zaakceptowania przy oglądaniu filmów, więc wybierają drugą technologię.
- Drugie to 3LCD – najbardziej powszechne rozwiązanie na rynku, które zapewnia idealnie równomierne natężenie światła białego i kolorowego. Efektu tęczy tu nie doświadczymy, a migotanie (jeśli w ogóle się pojawi), będzie prawie niezauważalne. Charakteryzuje się zmniejszonym zużyciem energii, dlatego będzie to świetne rozwiązanie dla tych, którzy z projektora korzystają relatywnie często. Wady? Wysoka cena i mniejsza głębia czerni.
Cisza i rozmiary
Przeciętne modele projektorów z wyglądu przypominają rozmiary konsoli i ważą ok. 3 kilogramów. To absolutnie wystarczy, by uznać je za mobilne i łatwe w przechowaniu. Ważniejszy jest jednak hałas, jaki mogą wytwarzać podczas pracy (wynika to z konieczności aktywnego chłodzenia). Różnice mogą być duże i zależą od jasności projektora.
Jak wybrać projektor, który można uznać za cichy? Zdecydowanie ten poniżej 28 decybeli. Z drugiej strony, jeśli ktoś jest przyzwyczajony do hałasu wytwarzanego przez konsole lub komputery stacjonarne, to poziom hałasu w granicach 30 dB nie zrobi wielkiej różnicy.
Kontrast
To bardzo ważna rzecz, bo schemat jest podobny jak w telewizorach – im wyższy, tym lepszej jakości obraz obejrzymy. Standardem w projektorach do kina domowego jest wartość 20 000:1. Poniżej tego poziomu nie warto schodzić.
Jak wybrać nowoczensy projektor? Musi posiadać złącza!
W całej tej gonitwie za świetnym obrazem nie możemy zapomnieć o tych wszystkich dziurkach i kablach, które mogą nam zrujnować całą przyjemność oglądania. Im jest ich więcej, tym lepiej. Obowiązkowo przynajmniej jeden HDMI oraz USB. Na pewno przyda się złącze DVI, wyjście audio oraz moduł łączności bezprzewodowej sygnału Wi-Fi.
Podsumowując
Z pewnością pojawienie się dobrego projektora w domu przeniesie filmowe wrażenia na znacznie wyższy poziom. Przed zakupem warto się o tym przekonać na własnej skórze. Czy będzie tak samo dobrze, albo jeszcze lepiej niż w kinie zależy od tego, jakim dysponujemy budżetem. Wydatek kilku tysięcy złotych może być świetną inwestycją i dobrym uzupełnienie telewizyjnych cali, ale na pewno nie może zastąpić nam telewizora. Głównie dlatego, że żywotność lampy w średniej klasy projektorze to mniej więcej 3-4 tys. godzin. Jeśli zaczniemy tak często korzystać z projektora jak z telewizora, wymiana lampy czeka nas już po 1,5 roku, a jej koszt to nawet 1 tys. złotych. Mam nadzieję, że wyjaśniłam Wam wszystkie kwestie optymalnie i już wiecie jak wybrać projektor!
Rozdzielczość, technologia wyświetlania, jasność oraz kontrast to absolutnie kluczowe elementy, które musimy wnikliwie zbadać przed zakupem.
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂
Naprawdę podoba mi się twój szablon wp, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!
Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?
Śmiać się często i serdecznie, zdobyć szacunek ludzi inteligentnych i błyskotliwych a także sympatię dzieci i młodzieży – to znaczy odnieść prawdziwy realny sukces :-). R.W. Emerson. Do You Seen ? USA* Wortal > http://www.USA.XMC.PL
Hey 🙂 Just between, are some totally uncorelated websites blogs to ours, however, they are ultimate worth checking out.. Super! Turbo! Great this typography carry on as usual Have you considered promoting your blog? add it to SEO Directory right now 🙂
Prawdziwy przyjaciel wnosi więcej w nasze szczęście niż tysiąć wrogów w nasze nieszczęście. M. von Ebner-Eschenbach.
Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).
Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂
Zobaczcie, co tym razem mam ciekawego w tym ważnym temacie
Dzięki Tobie czuję się bardziej oświecony/a.