Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

nowoczesny odkurzacz
Nowoczesne technologie

Nowoczesny odkurzacz – jak sprzątać, żeby się nie zmęczyć?

Życie gospodyni domowej wydawać by się mogło bajką rodem ze starego amerykańskiego serialu „Desperate Housewives”. Nieskazitelnie czysty dom, zadbany ogród, dzieci wyprawione do szkoły, obiad gotowy i jeszcze czas na ploteczki i kawę z przyjaciółkami z sąsiedztwa. W takich wypadkach bardzo pomocny był nowoczesny odkurzacz o którym będzie poświęcony niniejszy artykuł.

Nowoczesny odkurzacz – niezbędny w naszym domu

Prawdziwe życie nijak się jednak ma do serialowej rzeczywistości, a czasami nawet zwykłe odkurzanie może przyprawić o zawrót głowy. A gdzie tu okna umyć? Łazienkę wysprzątać?! Ploteczki? Świeża kawka? Chyba w marzeniach albo w serialu właśnie. A tak naprawdę wszystko zależy od dwóch rzeczy – od nastroju i sprzętu, jakiego używa się do sprzątania. Z dobrymi urządzeniami wysokiej klasy sprzątanie nie będzie doprowadzać do szału, a i nastrój będzie się polepszał proporcjonalnie do czystości panującej w mieszkaniu.

Nowoczesny odkurzacz = dokładne odkurzanie. Podobno statystycznie jest najbardziej nielubianą czynnością porządkową. Sama tego nie lubiłam robić, na szczęście po zmianie odkurzacza na lepszy moje nastawienie zmieniło się także. Może i nadal porządki nie są moim ulubionym zajęciem, ale przynajmniej teraz nie muszę się do nich nastawiać kilka godzin dni.

Nowoczesny odkurzacz – modele

Przed zakupem idealnego sprzątającego gadżetu warto najpierw zorientować się, co oferuje nam polski rynek. Podstawowy podział odkurzaczy to:

  • urządzenia workowe,
  • bezworkowe
  • oraz wielofunkcyjne.

Najwięcej dostępnych modeli odkurzaczy można znaleźć w kategorii sprzętów workowych. Są one najpopularniejsze i najtańsze, a określa się je też często jako odkurzacze klasyczne. Mają wielu zwolenników dzięki łatwej, bezproblemowej obsłudze, niskiej cenie zakupu i użytkowania i komforcie związanym z brakiem dodatkowych czynności po odkurzaniu. Klasyczny odkurzacz posiada wymienny worek (jednorazowy – papierowy lub wielorazowy – tekstylny), który wymienia się raz na kilka tygodni i warto o tym pamiętać, ponieważ po zapełnieniu się worka odkurzacz nie działa już tak efektownie. Odkurzacze workowe nie sprawdzają się też przy alergikach, ponieważ kiepsko pochłaniają pyłki i roztocza. Do najlepszych odkurzaczy w tej kategorii należy między innymi ELECTROLUX UltraOne ZUAQUATTRO oraz Odkurzacz PHILIPS FC9921/09.

Drugą kategorią nowoczesnych odkurzaczy są urządzenia, które zamiast worków posiadają pojemniki, do których wpadają nieczystości. W przypadku odkurzaczy bezworkowych nie trzeba wymieniać worków, ale należy regularnie czyścić zbiornik na nieczystości. Odkurzacze te mogą działać na zasadzie cyklonu, który odwirowuje brud i kurz (np. DYSON DC52 Animal Turbine), mogą też być skonstruowane na systemie wodnym (np. SAMSUNG VW17H9070HU/GE). Odkurzacze bezworkowe są bardzo komfortowe w obsłudze, działają skutecznie pochłaniając pyłki i alergeny, a także zwierzęcą sierść. Należy jedynie pamiętać o regularnej wymianie filtrów, które są dość drogie, ale jeden wystarcza na bardzo długo – przy dobrym sprzęcie nawet na rok.

Nowoczesne odkurzacze wielofunkcyjne to urządzenia, których można używać jako odkurzacze workowe lub bezworkowe, w zależności od potrzeb użytkownika, a dodatkowe funkcje tylko uatrakcyjniają jego użytkowanie (np. pranie dywanów, ściąganie płynów). Samodzielnie można wybrać sposób odkurzania i dzięki temu posprzątać wszystkie powierzchnie płaskie w mieszkaniu. Pomimo wysokiej ceny za ten odkurzacz, warto w niego zainwestować, ponieważ działa kompleksowo, jest bardzo wydajny i wygodny w użytkowaniu. Przykładem odkurzacza wielofunkcyjnego jest Odkurzacz MPM MOD-11.

Nowoczesne sprzątanie z okurzaczem

Rewelacyjnym pomysłem na sprzątanie, które nie męczy jest niesprzątanie w ogóle. Jak to zrobić, żeby nie sprzątając mieć czyste mieszkanie i psychiczny komfort? Z pomocą przychodzi najnowocześniejsza technologia, czyli odkurzacze automatyczne. Są to inteligentne roboty, które odkurzają bez ingerencji człowieka. Działają dzięki ultradźwiękom – kodują rozkład mieszkania i usuwają zanieczyszczenia, jednocześnie omijając przeszkody.

nowoczesny odkurzacz

Zaprogramowane odkurzacze automatyczne nie potrzebują nadzoru, same sprzątają, opróżniają pełen zbiornik, doładowują rozładowaną baterię i zaczynają pracę o wyznaczonej godzinie. Niestety przez ich konstrukcję nie są w stanie dotrzeć we wszystkie kąty mieszkania, dlatego stosowane są prewencyjnie, a nie jako główne narzędzie sprzątające. Do najczęściej wybieranych odkurzaczy automatycznych należą: NaviBot Silencio od Samsung, iRoboty różnego rodzaju oraz SmartPro Active od Philips.

Mam tę moc!

Jak wszystkie elektroniczne nowoczesne urządzenia odkurzacze posiadają różnorodne parametry. Podstawą w przypadku nowoczesnych odkurzaczy jest moc silnika. Przedział tej mocy to zakres od 1200 W do nawet 2700 W. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ od niego zależy efekt sprzątania. Najsłabsze odkurzacze są idealne do odkurzania podłóg i paneli, a do porządnego wyczyszczenia dywanów powinno się wybrać odkurzacz o mocy większej niż 1600 W.

Istotna jest również moc ssania, uzależniona od mocy silnika, ale osobno regulowana. Standardowy nowoczesny odkurzacz najczęściej posiada moc ssania w przedziale 300 – 350 W i to w zupełności wystarczy do posprzątania mieszkania. Większa moc ssania (od 400 do 500 W) przydaje zwłaszcza posiadaczom zwierząt oraz alergikom.

Inne właściwości odkurzaczy

Bardzo ważnym elementem każdego odkurzacza są filtry. Mogą być one wyprodukowane z tkaniny lub papieru, mogą być separatorem odśrodkowym, filtrem wodnym lub antyalergicznym. Filtry tekstylne są najczęściej stosowane w odkurzaczach standardowych, ponieważ są skuteczne w walce z kurzem, jednak nie działają skutecznie przy alergenach. Filtrów papierowych używa się coraz częściej, ponieważ są bardziej efektywnie niż materiałowe.

Cyklony, czyli separatory odśrodkowe to wir powietrza, dzięki któremu wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują się w zbiorniku, a filtry wodne działają podobnie, jednak z zastosowaniem wody. Dobór filtra zależy od warunków, w jakich odkurzacz będzie funkcjonować, a skuteczne filtry to te regularnie wymieniane.

Dla każdego użytkownika liczą się zupełnie inne parametry odkurzacza. Jedni chcą wielozadaniowe kombajny, bo najważniejsza jest dla nich nieskazitelna czystość, a inni preferują jego cichą pracę, ponieważ zależy im na spokoju i komforcie użytkowania. Zwykłe, standardowe nowoczesne odkurzacze wydają dźwięki o natężeniu 80 dB, a są to dźwięki bardzo niebezpieczne dla ucha. Im mniejsze natężenie dźwięku, tym lepiej, dlatego też warto wybierać te, których poziom dB nie przekracza poziomu 55.

Każdy nowoczesny odkurzacz posiada różne funkcje, takie jak regulacja mocy, wskaźniki informujące o wymianie filtrów oraz dodatkowe wyposażenie. Ważna jest waga odkurzacza, pojemność worka/pojemnika, rodzaj rury, długość kabla i zasięg odkurzacza. To podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza.

Jak zatem sprzątać, żeby się nie zmęczyć, zwłaszcza przy niewdzięcznym odkurzaniu? Tajemnica tkwi w sprzęcie! Musi być dostosowany do naszego mieszkania i naszych potrzeb, do podłóg i dywanów, jakie posiadamy. Fajny nowoczesny odkurzacz nie musi być drogi i brzydki. Może prezentować się jak nowoczesne dzieło sztuki, idealne dla osoby uwielbiającej gadżety technologiczne i spełniające swoje podstawowe zadanie – odkurzać mieszkanie. Może być prostym narzędziem, byle odkurzał ekonomicznie, niezawodnie i skutecznie. Może posiadać mnóstwo dodatkowych opcji, skrzętnie wykorzystywanych. Może być czerwony, niebieski i czarny. A jaki według Ciebie byłby idealny nowoczesny odkurzacz?

Serdecznie zapraszamy do innego artykułu, w którym omawiamy dobrą suszarkę do włosów.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

8 KOMENTARZY

  1. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *