Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Jaki uchwyt pod telewizor zastosować?
Przewodnik po technologii

Jaki uchwyt do telewizora? Wskazówki, co wybrać i jak zamontować

Telewizor na ścianie wygląda bardzo efektownie. A zwłaszcza taki o dużej przekątnej i w nowocześnie urządzonym mieszkaniu. W sklepach znajdziemy przynajmniej kilkanaście różnych rodzajów takiego sprzętu, dzięki którym telewizor zawiśnie w salonie. Dochodzimy do najważniejszego pytania, jaki uchwyt do telewizora? Co powinieneś wiedzieć przed zakupem, aby uniknąć problemów? Przeczytaj nasze praktyczne wskazówki.

Jaki uchwyt do telewizora? VESA – bez tego ani rusz

VESA (Video Electronics Standards Association) to standard, który określa odległość pomiędzy otworami montażowymi w uchwycie a obudową telewizora. Przed zakupem powinniśmy więc koniecznie wnikliwie obejrzeć tylną ścianę naszego telewizora i sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze, jaki jest rozstaw otworów pod śruby montażowe. I po drugie, ile waży nasz odbiornik. Dzięki temu wiemy jaki uchwyt do telewizora możemy wybrać.

Nierzadko producenci dobierają je na podstawie przekątnej ekranu, ale jeśli chcemy mieć 100 procent pewność, że urządzenie nigdy nie spadnie ze ściany, zapoznajmy się z tabelą standardów VESA.

Jaki uchwyt do telewizora mamy mieć? Regulowane czy na sztywno?

Jeśli już wiemy, z jakim standardem VESA powinniśmy kupić uchwyt do telewizora, druga najważniejsza rzecz dotyczy sposobu, w jaki chcemy oglądać obraz z telewizora.

Jeśli tylko z jednego punktu w pokoju, możemy kupić uchwyt bez możliwości korygowania ustawienia urządzenia. Jeśli jednak będzie to kilka miejsc lub chcemy w przyszłości zmieniać położenie mebli, warto pokusić się o uchwyt z regulacją nachylenia (w górę, w dół, w prawo lub w lewo). Na rynku są już modele z możliwością zdalnego sterowanie obrotem, ale nie trudno się domyśleć, że ich cena jest odpowiednio wyższa. Zatem trzeba bardzo dokładnie przemyśleć jaki uchwyt do telewizora zastosować. Trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.

Uchwyty bez możliwości regulacji najlepiej sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach i dla tych, którzy chcą mieć telewizor jak najbliżej ściany. Powinno się je montować na wysokości ok. 1 m, by linia naszego wzroku podczas oglądania była skierowana nieco powyżej linii środkowej telewizora.

Odpowiedni uchwyt do telewizora

Uchwyty RTV posiadający pełną regulację (w pionie i w poziomie, a także w prawo i w lewo) sprawdzą się doskonale w trzech sytuacjach:

  • duży salon np. z aneksem kuchennym
  • duża rodzina często oglądająca telewizję z różnych miejsc i wysokości
  • telewizor, gdzie dostęp do różnego rodzaju portów i złączy jest utrudniony

Takie uchwyty pozwolą również na odchylenie telewizora w dowolnym kierunku, przez co uzyskamy optymalny kąt patrzenia, kiedy zdecydujemy się usiąść bliżej lub dalej (albo pozwolić dzieciom spoglądać na telewizor z podłogi).

Można je też przeważnie w prosty sposób złożyć w tzw. harmonijkę, więc ich odległość od telewizora będzie zbliżona do uchwytów bez regulacji (rozpiętość odległości od ścian w niektórych modelach wynosi od 50 do ponad 600 mm od ściany).

Unikajmy wieszania telewizorów zbyt wysoko, bo oglądanie czegokolwiek z zadartą głową do góry nie jest na dłuższą metę komfortowe. Zupełnie tak, jak siedzenie w kinie w pierwszym rzędzie.

Waga ma znaczenie dla uchwytu na telewizor

Sprawdzanie, czy uchwyt udźwignie masę naszego telewizora, może zakrawać na truizm. W praktyce jednak trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną, bardzo ważną z tego punktu widzenia sprawę. Rodzaj ściany, na której powiesimy telewizor.

Jeśli to cegła lub beton, możemy wieszać spokojnie. Gorzej, jeśli to ściana działowa, wykonana z mniej wytrzymałych materiałów. W takiej sytuacji warto zadbać o jak największą powierzchnię styku ze ścianą. To sprawi, że ciężar zestawu rozłoży się na większą powierzchnię, zmniejszając w ten sposób ryzyko upadku. Niektóre modele mają 6 śrub (zamiast standardowo 4), co z pewnością pozytywnie wpłynie na stabilność całej konstrukcji.

Uchwyt do telewizora a maskowanie kabli

Po zawieszeniu telewizora sporym problemem mogą okazać się kable. Rozwiązań jest kilka i w dużej mierze zależą od naszego gustu i budżetu.

Najlepszym i najdroższym rozwiązaniem (zwłaszcza kiedy do telewizora mamy podpięte inne sprzęty) jest zakup półki ściennej od razu z uchwytem do telewizora. Dzięki zintegrowanej z nią maskownicy perfekcyjnie ukryjemy wszystkie przewody i będziemy mieli uporządkowane kable.

W sklepach znajdziemy także maskownice, które można pomalować na kolor ściany oraz inne rozwiązania, które nie zaburzą estetyki pomieszczenia. Oczywiście, markowe uchwyty są wyposażone w specjalne spinki do kabli, przez co przewody przylegają do uchwytu.

Niektórzy producenci dodają też do zestawów pewne ułatwienia, jak np. zintegrowaną poziomicę. Nawet jeśli mam taką, ważne, by wieszać to równiutko – nawet lekki przechył telewizora w jedną, bądź drugą stronę może zepsuć oczekiwane rezultaty. Zatem jaki uchwyt do telewizora? Odpowiedź na te pytanie nie jest jednoznaczna, bo musi być podyktowana naszymi potrzeba i nie tylko.

W dobie obecnych czasów wybór telewizora też jest ważny. Możemy wybrać nowoczesny telewzior posiadający zakrzywiony ekran, który idealnie będzie komponować się w nowocześnie urządzonym lofcie bądź mieszkaniu. Również trzeba pamiętać, że technologia idzie cały czas do przodu i tak teraz za pomocą telewizora zmieniamy kanały w radiu bądź w telewizorze, to w niedalekiej przyszłości może być już cały dom sterowany za pomocą telefonu. Już obecnie telefon jest mini wersją komputera. To tylko kwestia czasu.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *