Samsung Gear Fit pierwszej generacji był wyjątkowo ciekawym sprzętem, który łączył cechy pierwszych smartwatchy i opasek fitnessowych nowej generacji. Z jednej strony był to produkt ukierunkowany przede wszystkim na użytkowników wiodących sportowy tryb życia, a z drugiej pozwalał, chociażby na odbiór powiadomień ze smartfona. Po ponad dwóch latach koreański producent pokazał, że nie zapomniał o tym urządzeniu i w jego ofercie jest nadal miejsce dla jego następcy. Mowa o smartwatch Samsung Gear Fit 2, recenzja najnowszego produktu będzie przedstawiona poniżej, zapraszamy do lektury.
Smartwatch Samsung Gear Fit 2 – dane techniczne
Smartwatch Samsung Gear Fit 2 znacznie różni się od swojego poprzednika, choć na pierwszy rzut oka można tego nie zauważyć. Nowy smartwatch ma znacznie mocniejszy procesor, barometr, moduły Wi-Fi oraz GPS, pojemniejszą pamięć (ze względu na możliwość przechowywania plików muzycznych) oraz nieco mniejszy ekran i akumulator.
W zestawie z zegarkiem otrzymujemy podstawkę do ładowania. Przy aktywnym użyciu smartwatch samsung Gear Fita 2 będziemy musieli korzystać z niej co około trzy dni, natomiast gdy będziemy trak-tować to urządzenie wyłącznie jako zegarek, to podwoimy tę wartość. Sam proces ładowania od 0 do 100% zajmuje około 80 minut. Trzeba przyznać, że są to świetne wyniki w porównaniu z innymi smartwatchami dostępnymi na rynku.
Wykonanie Smartwatch Samsung Gear Fit 2
Samo urządzenie zostało wykonane bardzo dobrze. Zapięcie gumowego, perforowanego paska trzyma się mocno, więc przypadkowe odpięcie się zegarka jest niemal niemożliwe. Smartwatch Samsung Gear S2 został wyposażony w dwa przyciski do nawigacji oraz 1,5-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 216×432, który został zabezpieczony szkłem Gorilla Glass trzeciej generacji. Z jednej strony cieszy fakt, że paski możemy wymieniać i jest to ewidentny plus smartwatcha.
Należy również odnotować, że zegarek spełnia normy IP68, jest więc odporny na kurz i wodę. Niestety ekran AMOLED jest stosunkowo ciemny, co utrudnia odczytywanie informacji o treningu w pełnym słońcu. Podświetlenie możemy zwiększyć, ale tylko na pięć minut. Jest to dla mnie niezrozumiałe rozwiązanie (tym bardziej, że bateria pozwala na długi czas aktywności) i mam nadzieję, że wraz z kolejną aktualizacją Samsung zniesie to ograniczenie.
Na spodzie urządzenia znalazł się czujnik pulsu. Sam w sobie nie wyróżnia się na tle konkurencji, ale dzięki temu, że smartwatch jest zaokrąglony, to lepiej przylega do nadgarstka, co korzystnie wpływa na dokładność odczytów bicia serca. To bardzo duża zaleta dla wszystkich osób, które uprawiają sport i precyzyjne pomiary są dla nich ważne. Z doświadczenia wiem, że inne smartwatche dostępne na rynku, które testowałem:
- Apple Watch,
- Samsung Gear S2,
- LG G Watch R,
dużo gorzej radzą sobie w tej kwestii.
Smatwach – co jeszcze posiada?
Preferencje Smartwatch Gear Fit 2 najlepiej zmieniać z poziomu smartfona – jest to wygodniejsze. Niestety zegarek połączymy tylko z urządzeniami z Androidem 4.4 wyposażonymi w przy-najmniej 1,5 GB pamięci RAM. Ostatnie plotki sugerują, że Samsung pracuje nad odpowiednią aplikacją dla systemu iOS, ale dopóki nie jest ona dostępna, dopóty nie ma co pisać o jej obecności.
Z poziomu programu zmienimy font, tapetę, skonfigurujemy powiadomienia oraz aplikacje, a także przeniesiemy muzykę do pamięci urządzenia (w przyszłości rzekomo również ze Spotify). W połączeniu z modułem GPS czyni to ze smartwatcha Geara Fit 2 sprzęt samodzielny w czasie treningów – lokalizację mierzy on sam, a muzyki możemy słuchać po połączeniu go ze słuchawkami Bluetooth.
W czasie codziennego użycia Smartwatch Gear Fit 2 informuje nas o przychodzących powiadomieniach. Niestety nie są one w większości przypadków interaktywne. Wśród zaimplementowanych widżetów znajdziemy dane dotyczące dzisiejszej aktywności (wyrażone w kilokaloriach), liczby wykonanych kroków, pokonanych pięter, ostatnich treningów, pomiarów pulsu (są wykonywane cyklicznie, w czasie treningu cały czas).
Dodać możemy również podmenu do rejestrowania wypitych kaw i szklanek wody. Na głównym ekranie znajdziemy zaś informacje o pokonanych piętrach, wykonanych krokach, spalonych kaloriach i oczywiście aktualnej godzinie. Z góry zsuniemy podręczne menu ustawień pozwalające na zmianę jasności, włączenie odtwarzacza i zablokowanie powiadomień.
Dla kogo Smartwatch od Samsunga?
Smartwatch Gear Fit 2 to sprzęt stworzony z myślą o uprawianiu sportu. Objawia się to poza treningiem, kiedy zegarek zachęca nas do ruchu, gdy za długo siedzimy, jak i przede wszystkim w czasie jego wykonywania. Do wyboru mamy kilka dyscyplin – od biegania, przez kolarstwo, aż po jogę i pilates. W czasie aktywności, której cel możemy z góry ustawić, zegarek informuje nas o pokonanym dystansie, czasie treningu, tempie, szybkości oraz spalonych kaloriach.
Na koniec od Smartwatch Gear Fit 2 otrzymujemy raport z całej aktywności wraz z mapą biegu lub przejażdżki, która została zarejestrowana dzięki modułowi GPS (który można wyłączyć). Bardziej szczegółowe dane znajdziemy na smartfonie, skąd będziemy mogli w szybki sposób wyeksportować je do aplikacji Nike Running.
Smartwatch Samsung Gear S2 to bardzo dobra opaska dla wszystkich osób, która bardziej cenią sobie funkcje związane ze sportem niż rozbudowane możliwości współczesnych smartwatchy. Urządzenie wyróżnia długi czas pracy na baterii, obecność modułu GPS oraz dobra jakość wykonania. Wśród wad wymienię relatywnie niski poziom jasności ekranu oraz brak możliwości interakcji z powiadomieniami. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że wraz z aktualizacją oprogramowania, ulegnie to poprawie.
Obecnie każdy producent telefonu chce mieć smartwatcha w swoim zestawie. To już nikogo nie dziwi, dlatego jeśli jesteś zainteresowany różnymi smartwatchami do 500 zł, które w mojej opinii są najlepsze – to serdecznie zapraszam.
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.
Czekam na opinie. Zgadzacie się z tym tekstem?