Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Nowoczesne słuchawki
Nowoczesne technologie Obraz i dźwięk

Nowoczesne słuchawki wyposażone w technologie przyszłości. Przegląd

Nowoczesne słuchawki – zapraszamy na subiektywny przegląd technologii, które mogą stać się w bliskiej przyszłości standardem!

Nowoczesne słuchawki, które kasują dźwięki

Czy przypadkiem słuchawki nie mają służyć do odtwarzania dźwięków, a nie ich kasowania? Chodzi tu jednak o kasowanie tylko dźwięków niepożądanych, tych ze świata zewnętrznego. Kto kiedyś chciał słuchać audiobooka w głośnym pociągu albo gwarnym biurze, na pewno o czymś takim marzył. Idea wcale nie jest nowa. Za najlepsze  nowoczesne słuchawki w tej kategorii uchodziły słuchawki Bose QC35. Palmę pierwszeństwa przejmuje jednak produkt Sony o nazwie MDR-1000X.

Słuchawki Sony MDR-1000X

Sony MDR-1000X sprawują się doskonale. Bańka ciszy, jaką wytwarzają wokół użytkownika, jest nieporównywalna z innymi słuchawkami. Bez muzyki, dźwięki z zewnątrz są bardzo przytłumione, ma się wrażenie, że dobiegają z bardzo daleka. Z muzyką – praktycznie znikają.

A jak wyglądają szczegóły korzystania z Sony MDR-1000X? Podczas optymalizacji urządzenie odtwarza różnej wysokości tony, odbierane przez wewnętrzny i zewnętrzny mikrofon. Na podstawie tego testu nowoczesne słuchawki analizują akustykę naszej głowy (którą modyfikują np. okulary albo długie włosy) i personalizuje ustawienia dźwięku.

Nowoczesne słuchawki Sony MDR-1000X

W lewym nauszniku Sony MDR-1000X znajdziemy włącznik systemu ANC i Ambient Sound. Ten pierwszy aktywuje adaptacyjne dostrojenie systemu redukcji szumów do panującego na zewnątrz hałasu. Ten drugi służy do przełączanie się pomiędzy dwoma trybami inteligentnego przepuszczania dźwięków z otoczenia. Na przykład tylko tych, które mają częstotliwość charakterystyczną dla ludzkiego głosu.

W prawym Sony MDR-1000X nauszniku znajduje się system Quick Attention. Położenie na nim dłoni sprawi, że nowoczesne słuchawki przyciszą muzykę i przepuszczą dźwięk z zewnątrz. Proste i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba szukać żadnych guzików ani pokręteł.

Nowoczesne słuchawki, które tłumaczą dźwięki

Innym trendem przyszłości wśród nowoczesnych słuchawek jest nurt hearables, czyli inteligentne słuchawki, pełniące funkcje niezwiązane z muzyką:

  • trackery aktywności fizycznej,
  • analizatory biometryki,
  • czy „asystenci” sterujące innymi urządzeniami.

Jednym z najciekawszych zastosowań hearables są mobilne tłumacze w czasie rzeczywistym. Ich rynek rozwija się coraz szybciej, technologia idzie naprzód niemal z każdym nowym modelem nowoczesnych słuchawek.

Tutaj przyjrzymy się inteligentnej słuchawce o wdzięcznej nazwie Pilot. Piszemy o niej, bo zebrała kilka milionów dolarów w kampanii crowdfundingowej i są wobec niej duże oczekiwania. Ma być gotowa w maju 2017 i kosztować około 300 dolarów.

Pilot, czyli inteligentne słuchawki – na początek będą tłumaczyć kilka europejskich języków. Te mniej popularne będzie można dokupić.

Opóźnienie w tłumaczenia jest minimalne. W trakcie jednego procesu urządzenie jest gotowe do translacji kolejnego. Pilot nie zadziała perfekcyjnie w każdych warunkach. Ważna jest cisza i względnie wolne tempo rozmowy.

Komunikacja nie wymaga dostępu do Internetu, wystarcza połączenie ze smartfonem, gdzie znajduje się słownik i baza danych. Internet to zawsze bariera dla tego typu urządzeń. Jedziemy do obcego kraju, gdzie potrzebujemy tłumaczenia, a nie szukania łącza.

Słuchawki, które nie są słuchawkami

Nasz krótki przegląd „nowoczesnych słuchawek przyszłości” zakończymy urządzeniem, które tak naprawdę słuchawkami nie jest, choć bardzo je przypomina.

Mowa o modelu Tone Studio firmy LG, który jest czymś rodzaju mini zestawu kina domowego zakładanym na szyję. Na pałąku znajduje się przetwornik cyfrowo-analogowy Hi-Fi oraz cztery głośniki. Nowoczesne słuchawki były prezentowane na ostatnich targach elektroniki CES 2017.

Ich największą zaletą jest to, że można je zabrać wszędzie i cieszyć się przyzwoitym dźwiękiem gdziekolwiek, nawet pod namiotem. Urządzenie docenić mogą także posiadacze ciasnych kawalerek, gdzie nie ma miejsca na zestaw kina domowego w mieszkaniu. W świecie coraz mniejszych mieszkań i coraz większej mobilności, ten model słuchawek do  słuchania muzyki może zdobyć dużą popularność.

Dowiedz się więcej na temat innych nowoczesnych technologii, które mają podobne zastosowanie do tych z powyższego tekstu jak VoIP telefonia.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

6 KOMENTARZY

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra. Z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa a słowa na zdania… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

  2. Trzeba mieć wytrwałość i wiarę we własne siły Twój portal jest tego przykładem. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegos zdolny i osiągnać to za wszelka cenę!.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *