Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Inteligentny ogród w XXI w.
Kuchnia

Inteligentny Ogród z Kickstartera

W betonowych dżunglach wielkich miast rośnie popularność domowych ogródków. Parapety coraz częściej uginają się pod ciężarem ziół i warzyw, a balkonowi farmerzy cieszą się stuprocentową pewnością, że nie faszerują się pestycydami czy inną chemią. To była tylko kwestia czasu, kiedy do miejskich ogródków zawita nowoczesna technologia, czyli inteligentny ogród.

Jakiś czas temu modna stała się hydroponika. Polega ona na hodowaniu roślin bez gleby: potrzebna jest tylko woda, światło i doświadczona ręka hodowcy. Ostatni wynalazek firmy Click&Grow, czyli Smart Garden 9, idzie o krok dalej: doświadczona ręka przestaje być potrzebna, a zamienia się w inteligentny ogród.

Co to jest inteligentny ogród?

To prosty system z jednym wysokozaawansowanym elementem – Smart Soil, czyli wykonanym w nanotechnologii materiale, zastępującym glebę.

System składa się ze zbiornika na wodę, 9 pojemników na rośliny ze Smart Soil oraz zestawu lamp LED. Producenci dodają do tego jeszcze nawóz i nasiona. System automatycznie dostarcza roślinom optymalnej ilości wody, światła, tlenu i związków odżywczych. Jedyne, co musi zrobić hodowca, to podnosić lampę, kiedy rośliny podrosną na odpowiednia wysokość. Inteligentny ogród wyręcza nas.

Inteligentnego ogrodu nie byłoby bez sprytnej gleby

Smart Soil jest efekt 7 lat pracy zespołu badawczego. To oddychający materiał, który równomiernie rozprowadza powietrze i wodę, łatwo zapewniając ich optymalną dystrybucję. Dzięki jego właściwościom w systemie Smart Garden 9 nie potrzebne są drogie pompy czy filtry. W dodatku jest stworzony z naturalnych, biodegradowalnych substancji, które można łątwo wymienić podczas zużycia w inteligetnym ogrodzie.

Co jeszcze jest smart w Smart Garden 9?

Producenci, oprócz Smart Soil, wskazują jeszcze na podlewanie i oświetlenie. Woda jest dostarczana roślinom nieprzerwanie w idealnie odmierzonych dawkach – wszystko dzięki specjalnym czujnikom. Jedyne co musi zrobić użytkownik to raz na 2 miesiące uzupełnić pojemnik na wodę.

Oświetlenie w Smart Garden 9 to dłuższy temat. Zainstalowano tu lampy LED firmy OSRAM. Ich światło jest dobrane tak, by proces fotosyntezy był możliwi jak najbardziej efektywny. To oznacza szybszy wzrost roślin, obfitsze plony oraz większą oszczędność energii.

Za to Smart Garden 9 nie jest wyposażony w to, co obecnie najczęściej kojarzy nam się ze słówkiem „smart”. Chodzi o aplikację mobilną. Inteligentny ogród posiada aplikację, którą z domu bądź z daleka możemy sterować. Producenci wyszli z założenia, że tym czego chcą ich klienci, jest niedrogi zestaw do hodowli ziół i warzyw, a nie kosztujący 500 dolarów gadżet, który pozwoli zdalnie gasić i zapalać światła.

Click&Grow przedstawia dużo cyfr, które jeśli są prawdziwe, mogą zaimponować. Na przykład w stosunku do tradycyjnych upraw, Smart Garden, daje 30% szybszy wzrost roślin. Jak to możliwe? Dzięki bardzo dobremu dostępowi korzeni do tlenu, mogą one szybciej i sprawniej absorbować składniki odżywcze. Inteligentny ogród stosujący nowoczesne technologie ukazuje nam drogę którą musimy podążać.

Natomiast optymalny dostęp korzeni do wody sprawia, że rośliny wytwarzają więcej składników odżywczych. W tym nawet o 600% więcej antyutleniaczy (takich jak witamina C). Bo wbrew pozorom, uprawom częściej szkodzi nadmiar niż niedobór wody.

Inteligentny ogród – gdzie można kupić narzędzia?

Click&Grow prowadzi teraz sprzedaż swojego urządzenia na Kickstarterze. Kosztuje 129 dolarów. To nie jest ich pierwsze urządzenie tego typu – poprzednie wersje rozeszły się już w 300 000 egzemplarzy.

Inteligentny ogród to przyszlość, tylko czekać aż zostanie wprowadzony masowo, na szeroką skalę – wręcz światową. Ważnym elementem każdego ogórdka z domem jest ogrodzenie posesyjne, które trzeba wybrać w zasadzie od samego początku.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

Zapraszam do zapoznania się z innym wpisame na temat inteligentnego domu.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *