6 miesięcy – tyle czasu świeżo upieczony rodzic ma na to, żeby przygotować się psychicznie na plucie marchewką i ziemniaczkiem przez swoją latorośl. Kupuje folię malarską, zabezpiecza się ilością śliniaków liczoną w dziesiątkach i zabiera za pichcenie zupek i przecierów. Jakież jest więc jego zdziwienie, kiedy żadna pieczołowicie przygotowana zupka nie spełnia wymagań małego krytyka kulinarnego. Stąd jakie posiłki dla małych dzieci przygotowywać oraz jakim sprzętem?
Posiłki dla małych dzieci są wyzywaniem?
Przed naszymi oczami pojawia się scena klęczącego, zrozpaczonego rodzica, który wyrywa sobie włosy z głowy i bezgłośnie pyta niebiosa:
„Dlaczego?! Co zrobiłem nie tak!”.
I jak w scenie z reklamy pokazuje się kilka sprzętów kuchennych, z mocno sugestywnym napisem:
„Bo nie miałeś tego na podorędziu!”.
Może to trochę banalne i naciągane, ale sama niejednokrotnie zostałam artystycznie udekorowana rozgniecioną marchewką, ugotowaną na szybko w garnku. Moje kulinarne zdolności i cierpliwość były wystawiane na ciężkie próby tyle razy, że w końcu zaczęłam rozglądać się za narzędziami, które nie tylko mi pomogą uniknąć kuchennej porażki, ale też wykonają za mnie większą część, notabene brudnej, roboty.
Posiłki dla małych dzieci tylko z dobrym blenderem!
Jedwabista powierzchnia pysznie wyglądającej papki, bez grudek i kawałków warzyw marzy się każdemu rodzicowi, któremu dziecko odmówiło jedzenia posiłku, bo te przeklęte kawałki (zwłaszcza zielone!) pływały w zupce. Blender czyni magię – zrobi nie tylko najlepsze na świecie drinki i koktajle, ale przemyci do diety dziecka te elementy, które absolutnie nie przejdą w wersji stałej.
Wspomniana już pietruszka, groszek, seler i inne warzywa, działające alergicznie na smakoszy kuchni niemowlęcej, wymieszane z ulubionymi ziemniaczkami czy marchewką, przejdą bez echa, a czasami nawet z prośbą o dokładkę. Wystarczy, że ugotujemy wybrany zestaw warzyw, udusimy kawałek mięsa (np. indyka) i wszystko razem zmiksujemy blenderem. Potrawy z blendera zaczynają nabierać coraz to większego sensu. Szczególnie jeśli posiłki dla małych dzieci są wykonywane, prosto, szybko i przde wszytskim są za każdym razem zjedzone do końca.
Do wyboru mamy blendery ręczne oraz kielichowe. Zarówno jeden, jak i drugi jest bardzo uniwersalnym sprzętem, a decyzja o zakupie tego niewielkiego mistrza kuchennej przestrzeni jest jedną z najlepszych w życiu każdej miłośniczki gotowania. Zwłaszcza że dobry blender wykonuje pracę kilku innych urządzeń, które zajmują miejsce w kuchni. Duże, kielichowe blendery są dobre do robienia shake’ów, zupek, czy kruszenia lodu, blendery ręczne, oprócz tego, że zajmują zdecydowanie mniej miejsca, to z zestawem kilku akcesoriów pozwalają tworzyć cuda.
Przy małych dzieciach blender daje niesamowicie dużo możliwości przy tworzeniu oryginalnych i ciekawych dań, deserów i napojów. Można kruszyć nim twarde orzechy, miksować przepyszne, zdrowe koktajle, których nie odmówi żadne dziecko, można tworzyć niesamowite smaki obiadków i gęstych zup-kremów, które staną się popisowym daniem każdej gospodyni. Zatem posiłki dla małych dzieci staną się obupulną przyjemnością.
Jak gotować posiłki dla małych dzieci to tylko na parze!
Wiele osób wychodzi z założenia, że jedzenie gotowane na parze jest niedobre. Bo przecież skoro zdrowe, to z pewnością niesmaczne. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Mając dobry parowar, czyli garnek do gotowania na parze, można stworzyć wykwintne i wyjątkowe dania, którymi zachwyci się niejeden wielbiciel dobrze wysmażonych steków. Dania przygotowywane na parze są idealne dla małych dzieci, które przechodzą z płynnego jedzenia na stałe posiłki.
Jedzenie gotowane na parze ma zupełni inny smak i zapach. Wiele osób, które zmieniły swoje nawyki żywieniowe na bardziej zdrowe mówi, że to zupełnie inny wymiar jedzenia. Tu nie potrzeba dużej ilości ulepszaczy i glutaminianu sodu, bo jedzenie przygotowywane na parze zachowuje swoje właściwości, lepiej smakuje, lepiej pachnie i zdecydowanie lepiej wygląda. Garnek do gotowania na parze to zdrowie na talerzu, bo witaminy nie uciekają wraz z odcedzoną wodą no i posiłki dla małych dzieci są bardzo pożywne, co jest istotne.
Rodzice, którym dzieci zaczynają urozmaicać dietę wiedzą, jak ważne są na początku dobre nawyki. W jednym garnku do gotowania na parze można przyrządzić cały posiłek – warzywa i mięso. Posiłki są soczyste, smaczne i rewelacyjne w smaku. Nigdy też się nie przypalą!
Jak multi sprzęt to multi!
Odważę się napisać, że przysłowie: „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” jest trochę nie na czasie. Co prawda nie lubię wielozadaniowości w sprzęcie bardziej osobistym i nie czytam ebooków na iPhonie, ale w kuchni uwielbiam minimalizm, zwłaszcza w sprzęcie. Najbardziej cenię urządzenia, które mają mnóstwo opcji i dzięki którym można stworzyć niebanalne posiłki. Znam wiele osób, które tak jak ja pokochały multicookery, właśnie przez wyżej wymienione zalety.
Multicookery to wielozadaniowe urządzenia, na których tworzyć można praktycznie wszystko, od owsianki, po wyjątkowe dania mięsne. Przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy ma się dzieci, bo dla nich właśnie chce się gotować zdrowo, unikając wszechobecnych barwników i konserwantów. Multicooker daje wiele możliwości, a opcji jest dużo – produkowanie własnego jogurtu, dżemu, ciasta, dań obiadowych, zup, a nawet własnego pieczywa.
Posiłki przygotowywane w urządzeniach typu multicooker (np. Philips Multicooker lub Beaba Babycook) są smaczne, nawet dzieci jedzą je z apetytem i proszą o dokładkę. Dla rodziców to nieskończone źródło inspiracji i niezwykle urozmaicona kuchnia. Tak właśnie wychowuje się prawdziwych smakoszy!
Niemowlęce papki wcale nie muszą być nudne, a wprowadzanie nowych elementów diety stresujące. Zwłaszcza dla rodzica. Wystarczy wybrać odpowiednie urządzenia, żeby przygotowywać smaczne i niebanalne dania, które wychowają dziecko jedzące wszystko, nawet warzywa i owoce, a nie tylko kotleciki i frytki.
Ważne jest też odpowiednie podejście do diety dziecka. Ale tutaj, jeśli czegoś nie jesteśmy pewni, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem dziecięcym lub przeczytać wytyczne rozszerzania diety niemowlaka udostępniane przez Ministerstwo Zdrowia.
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.
Szata graficzna a raczej ostylowanie CSS Twojego bloga całkiem wporzadku, merytoryczne wpisy i lekkie pióro z pewnością dostarczą jeszcze wiele dodanej wartości wielu internautom, podoba mi sie 🙂 zapraszam do siebie…
Standard. Najlepiej przeczytać i wyrobić sobie opinie
Jak macie chwilę to podrzucam ciekawą lekturę