Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Kino domowe w mieszkaniu
Obraz i dźwięk Sprzęty

Kino domowe w mieszkaniu – jak urządzić?

Już jako dzieci mieliśmy wielką frajdę z oglądania bajek i filmów w mocno zaciemnionych pomieszczeniach z ogromnym ekranem. Po latach większość z nas posiada już wielocalowe telewizory. Lecz magia kina to nie tylko ekran, ale także dźwięk, który jeżył włosy i powodował przyjemne łaskoczące dreszcze na plecach. Zatem jakie kino domowe w mieszkaniu?

Obecnie na rynku istnieje bogata oferta kin domowych do mieszkania. Większość z nich to zestawy dedykowane głównie użytkownikom, którzy nie mają czasu, ochoty lub być może wystarczającej wiedzy technicznej, aby samemu dobrać każdy element z osobna. O ile kwestia wyższości indywidualnie dobranego sprzętu względem proponowanych zestawów jest przedmiotem dyskusji na forach tematycznych, to właśnie zestawy kina domowego cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Niektóre z tych zestawów godnie zastępują klimat sal kinowych. Tak samo jak przenośne głośniki, które można używać tak samo w domu jak i na dworze.

Kino domowe w mieszkaniu – kupujemy zestaw!

A więc, co jest tak istotne przy wyborze kina domowego do mieszkania? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dźwięk, dźwięk i jeszcze raz dźwięk! W obecnie sprzedawanych produktach możemy spotkać zestawy głośników w systemie 2:1, 5:0, 5:1 lub nawet 7:1, 9:1 i 11:1. Z oczywistej przyczyny, im więcej głośników, tym lepiej możemy otoczyć się dźwiękiem. Liczba głośników będzie zależeć głównie od wielkości pomieszczenia, w którym będzie nasze kino domowe, oraz oczywiście – od funduszy, jakie zechcemy na nie poświęcić.

Dodam ze swojego doświadczenia, że zbyt duża liczba głośników w małym pomieszczeniu może się zupełnie nie sprawdzić. W moim uznaniu najlepiej sprawują się systemy 5:1. Większość zestawów posiada wbudowane wzmacniacze, które z reguły są wystarczające dla danego zestawu i nie odczujemy deficytu mocy. Z racji, że kino domowe w mieszkaniu jest dość sporą inwestycją, zalecam patrzeć na możliwości samego odtwarzacza, tak aby jak najdłużej był on dla Was praktyczny.

W chwili obecnej standardem jest napęd Blu-ray, moduł Wi-Fi, Bluetooth oraz możliwość podłączenia wbudowanego dysku twardego i dodatkowego sprzętu nagłaśniającego (amplituner etc). Sprzęt poniżej tych możliwości może okazać się być przestarzały lub po prostu niepraktyczny już nawet za 2-3 lata.

Wśród bogatej oferty różnych producentów moim faworytem jest model LG BH9430. Oferuje on naprawdę solidne możliwości audio podczas oglądania filmów, a dzięki czystemu basowi zastąpi on także godnie sprzęt grający.

Składamy kino domowe w mieszkaniu

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na tzw. cięższą, znacznie droższą opcję i chcemy złożyć sobie porządny sprzęt, należy się liczyć z koniecznością zakupu dobrego odtwarzacza, amplitunera, głośników i kabli, które połączą wszystkie segmenty naszego dzieła.

Przy zakupie amplitunera zawsze należy mieć na względzie fakt, że musi być on w stanie udźwignąć wiele głośników naraz przy nie najmniejszym obciążeniu. Minimalna moc na kanał (ich liczba jest zależna od liczby głośników), powinna wynosić 100-150W. Współczesne amplitunery to potężne jednostki z wieloma funkcjami. Przywykliśmy do Wi-Fi wbudowanego w niemal każde urządzenie elektroniczne – w tym wypadku ta zasada też się sprawdza.

Ze swojej strony mogę polecić amplituner firmy Yamaha (model RX- V577). Oprócz cieszącego oko designu, wzmacniacz oferuje możliwość sterowania smartfonem lub tabletem, gdzie nasze kino domowe w mieszkaniu uzyska status – luksus. Bez wstawania, chodzenia, będzie można za pomocą technologii sterować naszym kinem. Dystrybucję kanałów audio na poszczególne pokoje, z zachowaniem brzmienia oraz np. odtwarzanie rozgłośni internetowych czy streamowanie plików audio za pomocą Bluetooth.

Kwestia odtwarzacza jest dość prosta. Oprócz zwykłego odtwarzacza blu-ray polecam zaopatrzyć się dodatkowo w odtwarzacz sieciowy z dyskiem twardym. Ze względu na rozmiary filmów w jakości Ultra HD, dysk powinien mieć wielkość co najmniej 2-3 TB, dzięki czemu nie będzie konieczne częste sprzątanie dysku przed wgraniem nowej partii filmów. Dobrze także, aby sprzęt miał wbudowany moduł Wi-Fi. Dzięki temu będziemy w stanie ściągać filmy bezpośrednio z internetu, czy też z wypożyczalni filmów.

Kino domowe a głośniki – czym się kierować?

Panują tu te same zasady, jak w przypadku opisanych wyżej zestawów. Należy obliczyć ich liczbę na podstawie powierzchni dostępnej w naszym mieszkaniu. Dla pokoi mniejszych niż 30 mkw z całą pewnością wystarczy zestaw głośników 5:1 o ogólnej mocy oscylującej w zakresie 600-700W. Większe zestawy typu 7:1 wzwyż legitymują się mocą nawet do 1200W i przy odpowiednim rozmieszczeniu i zestrojeniu mogą dawać nawet lepsze efekty niż w kinie.

Proponuję tu dwa rozwiązania: pierwsze – tańsze, choć niekoniecznie gorsze, ale bez np. subwoofera. Zestaw głośników M Audio HTS 900 o mocy łącznej 640W. W skład zestawu wchodzą 2 głośniki czołowe, 2 głośniki surround oraz głośnik centralny. Skuteczność tego zestawu to dźwięk na poziomie 90 dB. Waga całego zestawu to ponad 30 kg.

Propozycja druga to Canton Movie 160. Zestaw głośników w systemie 5:1, składający się z 2 głośników przednich, 2 głośników surround, 1 głośnika basowego oraz głośnika centralnego. Wybór odpowiedniego kina domowego do naszego mieszkania nie jest sprawą oczywistą. Za każdym razem będziemy musieli sobie poradzić z dylematami.

Kupujemy składaka

Tam, gdzie mówią, że są tylko dwa wyjścia, tam pojawia się i trzecie. Bramka nr 3 jest przeznaczona dla wszystkich użytkowników poszukujących mocy i jakości starannie dobranego zestawu bez konieczności wertowania wielu katalogów. Opisywaną bramką nr 3 jest zestaw kina domowego proponowanego przez sieć Saturn.

Zestaw składa się z amplitunera Pioneer VSX 924 K, odtwarzacz Pioneer BDP 170 K oraz głośników w systemie 7:1 firmy TAGA (model TAV 606). Amplituner to przede wszystkim model dedykowany wysokiej jakości kinom domowym w mieszkaniu. Dostępne jest 7 kanałów (każdy po 150W mocy). Ciekawą opcją jest Powered Zone 2 umożliwiająca jednoczesne oglądanie filmu i słuchanie muzyki w innym pomieszczeniu za pomocą jednego amplitunera.

Odtwarzacz Pioneer to jednostka Blu-ray (także dostępne 3d) z wbudowanym modułem Wi-Fi. Dzięki opcji IcontrolAV5 możemy sterować pracą odtwarzacza za pomocą smartfona a dzięki funkcji Miracast możemy za pomocą jednego kliknięcia na pilocie uzyskać podgląd obrazu z naszego telefonu lub komputera.

System głośników 5:1 zawartych w tym zestawie składa się z 2 głośników przednich, 2 surround i głośnika centralnego o łącznej skuteczności 88 dB. Ważną kwestią kina domowego jest projektor, który prawie w 100% odwzorowuje efekty z kina. Do tak skonstruowanego zestawu mogę polecić jedynie wygodną kanapę i całą masę filmów. Przekonacie się sami, że na jednym nie poprzestaniecie!

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

10 KOMENTARZY

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

  2. Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *