W ciągu ostatnich osiemnastu lat świat znacznie się zmienił i zmiany te nie ominęły nawet konserwatywnego środowiska związanego z piłką nożną. Rozgrywany niemal dwie dekady temu Mundial we Francji nie różnił się znacząco od rozgrywek, w których udział brali Leônidas, Pelé czy Eusebio. Rozpoczynające się właśnie EURO 2016, które przez miesiąc zawładnie trójkolorowymi boiskami, to już jednak obraz innego technologicznie świata. Świata z kamerami do analizy, czujnikami i… sprayem.
Pojawienie się nowoczesnych rozwiązań na EURO 2016
Na pojawienie się na boiskach najnowszych technologii, które wykraczają poza elektroniczny stoper sędziego i tablicę do ogłoszeń technicznych, musieliśmy czekać naprawdę długo. Nie mam tutaj oczywiście na myśli strony mediowej i transmisyjnej dotyczącej rozgrywek piłkarskich, ale tego, co ma rzeczywisty wpływ na analizę i kontrolę meczów.
W 2007 r. zdecydowano się na wykorzystanie kamer do analizy rozgrywki i technologia ta pojawiła się na EURO 2008. Chyba każdy z nas zastanawiał się, skąd realizator transmisji wie, ile kilometrów przebiegł piłkarz albo z jaką prędkością leciała piłka po oddaniu strzału. Zagadka rozwiązana. Obecnie obszar gry dzieli się na szesnaście obszarów, a każdy z nich monitoruje inna kamera wysyłająca obraz do jednego z trzech laptopów. Tam sygnał jest przetwarzany, a końcowe dane różnią się od rzeczywistych statystyk o około 3%.
Najbardziej istotne zmiany, jakie po raz pierwszy zostaną wprowadzone podczas EURO 2016 w Piłce Nożnej, są związane ze specjalnym sprayem i technologią goal-line.
Spray w butelce i technologia goal-line na EURO 2016
Tym pierwszym arbiter główny spotkania zaznacza miejsce ustawienia muru oraz wykonywania rzutu wolnego – dokładnie tak, jak miało to miejsce w czasie Mundialu w Brazylii. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że skład sprayu został zmodyfikowany i ma on nie sprawiać już piłkarzom żadnych problemów. Wcześniej zostawiał delikatne smugi, które mogły powodować, że murawa stawała się bardziej śliska. Obecnie stosuje się mieszankę 80% wody i 20% butanu.
Po uwolnieniu z butelki butan zwiększa swoją objętość na skutek ciśnienia i pokrywa się wodą, zostawiając widoczny ślad. Po minucie gaz odparowuje i po całym sprayu pozostaje jedynie trochę wody.
Technologia goal-line
Wracając do technologii goal-line warto zwrócić uwagę na fakt, że toczyło się wokół niej sporo eksperymentów. International Football Association Board – Międzynarodowa Rada Piłkarska – wyznaczyła kryteria, według których wykorzystywane rozwiązanie ma być w 100% dokładne, a także informować wyłącznie sędziego i robić to niezwłocznie.
FIFA musiała wybrać jeden z kilku projektów dotyczących technologii goal-line. Swój pomysł – Smart Ball System – miał Adidas. Opierał się on na włożeniu do piłki specjalnego czujnika, który wysyłałby informacje o położeniu piłki.
Brytyjczycy z firmy Hawk-Eye zachęcali zaś do wdrożenia ich projektu technologicznego opierającego się na trzech zwróconych w stronę linii bramkowej kamerach rejestrujących obraz w 600 klatkach na sekundę. Tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane między innymi w tenisie, badmintonie oraz angielskiej lidze piłkarskiej Premier League.
Ostatecznie jeszcze przed Mundialem w Brazylii postawiono na projekt Niemców z GoalControl-4D. W ramach ciekawostki dodam, że duży udział w jego opracowywaniu miał mieszkający przed laty w polskiej miejscowości Miastko Richard Zmuda Trzebiatowski. Wracając jednak do samej technologii, warto dodać, że bazuje ona na działaniu czternastu rozstawionych wokół boiska kamer, które określają położenie piłki w trójwymiarze i informują sędziego o ewentualnym golu, wysyłając mu odpowiednie dane na specjalny zegarek. Koszt instalacji tego rozwiązania to 300 tysięcy euro za stadion, jednak eksploatacja ciągnie za sobą wydatki rzędu 3 tysięcy euro za mecz. Dlaczego Międzynarodowa Rada Piłkarska wybrała projekt Niemców? Bo rzekomo jako jedyni byli w stanie dostarczyć odpowiednią infrastrukturę do Brazylii na czas. Pozostałe rozwiązania również spełniały wszystkie wytyczne.
Podsumowanie
Osiemnaście lat temu wydarzenia z francuskich boisk śledziliśmy na relatywnie niewielkich telewizorach, uważnie obserwując każdy ruch piłki. Teraz wiele się zmieniło, ale parafrazując klasyka – piłka nadal jest jedna, a bramki nadal są dwie. Wprowadzone przez ostatnią dekadę rozwiązania nie tylko sprawią, że werdykty arbitrów będą bardziej sprawiedliwe, ale i dadzą nam w czasie przerwy garść statystyk do przeanalizowania. Pewnie jednak i tak nie będziemy się nad nimi rozwodzić, zaciskając kciuki za biało-czerwonych podczas EURO 2016! Do boju Polska!
Zobacz także przydatne aplikacje dla kibiców podczas Mistrzostw Europy we Francji.
Źródła:
- https://gp24.pl/byly-mieszkaniec-miastka-tworca-technologii-na-brazylijski-mundial/ar/4834651
- https://www.topendsports.com/sport/soccer/technology.htm
- https://www.sport.pl/mundial/7,154361,13667700,fifa-wybrala-niemiecka-goal-line-technology-bez-hawk-eye-i.html
- https://en.wikipedia.org/wiki/Hawk-Eye
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.
Wspaniały blog wiele przydatnych informacji jakie są twoje inspirację z czego czerpiesz tak wwyrafinowaną “moc twórczą” ?
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę we własne siły Twój portal jest tego przykładem. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegos zdolny i osiągnać to za wszelka cenę!.
Najtrudniejsza rzecz w zyciu to nauczyc sie, ktore mosty przekraczac, a ktore palic. – David Russell
Cieszę się z jego sukcesów, każdy jest okupiony potężną pracą, sercem i wysiłkiem. Na drodze chwały i sławy zachowaj incognito.
Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam się z Tobą w 100 i popieram zawarte poglądy w soposb pro-subiektywny 🙂 E. Zegadłowicz.
Temat pokazany z zupełnie niespodziewanej perspektywy. Warto zobaczyć
To jest właśnie to, co potrzebuję do rozwoju.