Słoność bez dodawania soli? Ci co lubią smak słony a chcieliby ograniczyć spożywanie „białej śmierci”, powinni zainteresować się tym technologicznym cudem, jakim jest elektroniczny widelec.
Elektroniczny widelec w naszej kuchnii
Badania donoszą, że spożywamy dwukrotnie więcej soli niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Lekarze ostrzegają, że nadmierne spożycie soli może być przyczyną chorób serca, nadciśnienia tętniczego, wylewów oraz niewydolności nerek. Japońska projektantka Hiromi Nakamura z Uniwersytetu w Tokyo wpadła na ciekawy pomysł walki z przesalaniem potraw. Stworzyła elektroniczny widelec, który oszukuje nasze kubki smakowe! Dokładnie widelec działa na nasze zakończenia nerwowe znajdujące się na języku poprzez stymulowanie ich impulsami elektrycznymi.
Elektroniczny widelec – technologia użyta w konstrukcji
Sama technologia użyta do zbudowania elektronicznego widelca nie jest bardzo innowacyjna: produkt działa na baterię, a wysyłanie impulsów elektrycznych odbywa się poprzez naciśnięcie guzika na rączce. W zależności od siły nacisku odczuwa się słabiej lub silniej smak słony dzięki widelcu elektronicznemu. Pomysł wydaje się obiecujący!
Niestety pierwsze wersje elektronicznego widelca przypadku sztućców jest kluczową sprawą.
Po drugie testy pokazały, że odczuwa się również posmak metaliczny i kwaśny.
Po trzecie zaprojektowany jest tak, że aby nacisnąć guzik na rączce, trzeba go w specyficzny sposób trzymać, nie jak normalny widelec co utrudnia użytkowanie.
Po czwarte nie mogą go używać kobiety w ciąży oraz osoby, posiadające np. rozrusznik serca. No ale cóż – koszt produkcji elektronicznego widelca wynosi 70 zł, także nie spodziewajmy się cudów. Hiromi Nakamura twierdzi, że największym problemem jest przekonanie osoby, by włożyła do ust widelec „z prądem”, ale osobiście nie wiem, czy to rzeczywiście może stanowić taką dużą barierę.
Podsumowanie nowoczesnego widelca
Na chwilę obecną nie kupiłabym takiego elektronicznego widelca, ale jeśli projekt będzie się rozwijał, przejdzie redesign i zostanie udoskonalony pod kątem wodoodporności, może stanowić całkiem dobre urządzenie pomagające w walce z nadmiernym soleniem potraw. Zespół odpowiedzialny za projekt mówi, że planuje też stworzyć elektryczne pałeczki, co sugeruje, że rozwijają technologię tak, by pasowała też do bardzo wąskich urządzeń. Oczami wyobraźni widzę łyżki, łyżeczki, widelce i słomki. Pozostaje pytanie: co ze słonymi przekąskami, które je się palcami? Czipsy, orzeszki, słone paluszki… Czekam na pomysły, nie tylko japońskich naukowców! Elektroniczny widelec jest przykładem, jak w przyszłości będzie wyglądać każda kuchnia. Z biegiem czasu u każdego z nas będzie inteligentna kuchnia z przenośnymi urządzeniami. To tylko kwestia czasu.
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.
Te treści są warte uwagi nie tylko specjalistów. Każdy powinien to wiedzieć