Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Technologie 2016 - przyszłościowe rozwiązania
Nowoczesne technologie Sprzęty

Technologie w 2016 roku

Jedne wciąż czekają na wyjście z laboratoriów wielkich koncernów, o innych wiemy tylko ze złożonych wniosków patentowych, a kolejne walczą o fundusze na Kickstarterze. Ale wszystkie łączy jedno. To są przyszłościowe technologie 2016. Nasz comiesięczny cykl to subiektywny przegląd najbardziej intrygujących projektów, futurystycznych pomysłów i niebanalnych produktów, które mogą totalnie odmienić świat i nasze życie, a o których mogłeś nawet nie śnić.

Technologie 2016 – Flyboard

Jeśli choć raz oglądałeś trylogię pt. „Powrót do przyszłości”, to z pewnością pamiętasz deskolotkę, która uratowała życie Marty’emu McFly’owi. Bardzo podobnie wygląda i zachowuje się nowa generacja Flyboardu od Zapata Racing.
Twórcy zapewniają, że nowy Flyboard może wznieść w powietrze ciężar jego użytkownika aż na 3 kilometry, rozpędzić się do 150 km/h i szybować w ten sposób przez ok. 10 min. Na filmie poniżej zobaczysz tę technologię 2016 pierwszy test tego sprzętu, który po hoverboardzie ma spore szanse stać się kolejnym wygodnym i szybkim środkiem transportu. Oczywiście pod warunkiem, że czas pracy urządzenia znacząco się wydłuży.

Facebook z zupełnie nowym środowiskiem – technologia 2016

Kiedy Facebook kupił dwa lata temu Oculusa Rift, wiele osób zastanawiało się, co knuje Mark Zuckerberg. Jednak ostatnio największy serwis społecznościowy odkrył nieco karty i dziś już wiemy, co za kilka lat może wyjść z tego połączenia. VR zaoferuje użytkownikom Facebooka zupełnie nowe środowisko, w którym będą mogli spotkać się ze swoimi znajomymi. Porozmawiać z nimi, pograć wspólnie w gry, obejrzeć filmy, czy nawet zrobić sobie wspólnie selfie w rzeczywistości wirtualnej.

Podczas konferencji F8 zobaczyliśmy próbkę możliwości – technologie 2016. Dwóch użytkowników przeniosło się razem do wirtualnego Londynu, gdzie spersonalizowali odrobinę swoje awatary. I choć wyglądało to wszystko dość prymitywnie, to już teraz Facebook pracuje nad udoskonaleniami, dzięki którym będziemy mogli wchodzić ze sobą w przeróżne, głębsze interakcje.

Technologie 2016 SCMAP – dron jak owad

Inżynierowi z Uniwersytetu Stanforda pokazali niedawno swoje niebywałe odkrycie. To bezzałogowa, latająca maszyna nazwana SCAMP. Z pozoru przypomina zwykły nowoczesny dron quadkopter, ale rozwiązanie zagadki kryje się w samej nazwie.

SCAMP to skrót od angielskiego Stanford Climbing and Aerial Maneuvering Platform. Oznacza to, że maszyna potrafi nie tylko latać, ale także chwytać się ścian i wspinać po ich powierzchni – podobnie jak czynią to owady (jego płozy podobne są nieco do odnóży modliszki). Dzięki temu technologie 2016 – maszyna może usiąść na ścianie kontynuując filmowanie i nie traci w ten sposób zbędnej energii na utrzymywanie się w powietrzu.

Projekt jest o tyle ciekawy, że taka funkcjonalność może wkrótce pojawić się w najprostszych dronach, dostępnych w sklepach.

Elektroniczny widelec – nowoczesne technologie 2016

To może być jeden z najbardziej genialnych wynalazków kuchennych ostatnich lat. Naukowcy z Rekimoto Lab na Uniwersytecie Tokijskim stworzyli elektroniczny widelec, który pozwoli na całkowite wyeliminowanie z kuchni niezbyt zdrowej soli.

Delikatna dawka prądu stymuluje nasz język w taki sposób, że naśladuje dokładne działanie NaCl na kubki smakowe.
Widelec zasilany jest bateriami, a jego zbudowanie kosztowało 2 tysięcy jenów (ok. 70 złotych) – tyle wynosi całkowity koszt składowej elektroniki. Urządzenie potrafi naśladować nie tylko smak słony, lecz także kwaśny.

Można nim regulować natężenie, by każdy mógł dostosować go do własnych potrzeb. Co ciekawe, produkt stworzono dla No Salt Restaurant – miejsca, w którym można zjeść potrawy przygotowane całkowicie bez dodatku soli.

Ekrany do skóry jako technologia 2016

Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami ery internetu rzeczy. W zeszłym roku pisaliśmy o inteligentnej odzieży Enflux, a dziś dotarła do nas informacja o ultracienkich wyświetlaczach, które można nosić bezpośrednio na skórze.
Dokonali tego Japończycy – stworzyli wyświetlacz o grubości zaledwie 3 mikrometrów. Jest tak cienki, że ledwo widoczny i odczuwalny na skórze. Ale co w tym projekcie najważniejsze, to fakt, że jest bardzo wydajny i wytrzymały. Na razie to tylko bardzo schematyczny prototyp, ale technologia 2016 idzie dynamicznie do przodu i można dziś śmiało postawić tezę, że dzięki niej za parę lat elektroniczne gadżety będą bardziej wyglądały jak tatuaże.

Płatność jednym palcem to już nowoczesna technologia czy futurystyka?

A skoro już jesteśmy w Japonii, to warto wiedzieć, że wkrótce w tym kraju będziesz mógł zapłacić odciskiem palca. Turyści odwiedzający Kraj Kwitnącej Wiśni będą mogli przy wjeździe zeskanować swój odcisk palca, który posłuży później jak zbliżeniowa karta płatnicza w restauracjach, hotelach czy w atrakcjach turystycznych.

Technologia 2016 początkowo plan ma dotyczyć 300 miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów, ale będzie to tylko faza testowa. Pełną parą program ruszy w całym kraju w 2020 r., czyli tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi. Otwarte pytanie pozostaje jednak, czy takie nie zostaną gdzieś nadużyte, wpaść w ręce hakerów lub zbierane przez nieautoryzowane podmioty?

Inteligentne soczewki

Na koniec ważny news o nowej technologii, którą opatentował Samsung. Można było się spodziewać, że gogle wirtualnej rzeczywistości odejdą do lamusa na rzecz jeszcze mniejszych i jeszcze lżejszych urządzeń. Ale że od razu ich rolę przejmą lekkie soczewki, to akurat spore zaskoczenie.

Koreańskiemu gigantowi udało się uzyskać krajowy patent na soczewki kontaktowe, które będą potrafiły wyświetlać obraz bezpośrednio w oku użytkownika. Interakcja z urządzeniem będzie odbywała się poprzez mruganie. Urządzenie będzie składało się z miniaturowych wyświetlaczy podłączonych do bezprzewodowych anten.

Soczewki będą tylko częścią całego systemu, bo do ich działania konieczne będzie podłączenie ze smartfonem lub innym urządzeniem mobilnym. A co z zasilaniem soczewek? Najpewniej będzie bezprzewodowe, dzięki czemu nie będziemy musieli co chwilę ich zdejmować do ładowania. Technologia 2016 prezentuje się bardzo ciekawie. Jedno jest nadwyraz zastanawiające jak będzie wyglądać inteligentne soczewki przy leczonej zaćmie albo innych schorzeniach oka. No coż pozostaje nam czekać. Jeśli nie miałeś okazji to zapraszamy po więcej technologii przyszłości.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

9 KOMENTARZY

  1. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

  2. Łatwo być przyjacielem dla kogoś, kto jest twoim przyjacielem, ale być przyjacielem dla kogoś, kto uważa się za twego wroga – to kwintesencja prawdziwej religii. M. Gandhi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *