Niektóre z nich wciąż mieszkają w laboratoriach wielkich koncernów, o innych wiemy tylko ze złożonych wniosków patentowych, a kolejne walczą o fundusze na Kickstarterze. Ale wszystkie łączy jedno. To technologie przyszłości.
Nasz comiesięczny cykl to subiektywny przegląd najbardziej intrygujących projektów, futurystycznych pomysłów i niebanalnych produktów, które mogą totalnie odmienić świat i nasze życie, a o których mogłeś nawet nie śnić. Zobacz, co nowego ujrzało światło dzienne w lutym.
Lustro z Androidem
Jeden z inżynierów Google’a zbudował inteligentne lustro łazienkowe z Androidem. Efektem jego prac jest coś w rodzaju panelu, który wyświetla najważniejsze informacje z usługi Google Now – prognozę pogody, kalendarz, powiadomienia oraz aktualną godzinę. Niestety, lustro nie ma tego, czego się po nim można najbardziej spodziewać – nie oferuje interakcji poprzez dotyk (choć najpewniej to tylko kwestia czasu). Do konstrukcji wykorzystał dwukierunkowe lustro, wyświetlacz, panel kontrolny oraz kilka innych komponentów. Szczegółami podzielił się w serwisie medium.com. Więcej o tym projekcie przeczytasz tutaj.
Jedzenie podgrzewane smartfonami
Technologie coraz częściej zamiast zbliżać ludzi oddalają ich od siebie. Wspólny posiłek, podczas którego żaden z domowników nie sięgnął po smartfona – trudne, prawda? Tajwańska IKEA wymyśliła więc coś, co ma odwrócić uwagę od telefonu. W stoliku jadalnym zamontowano specjalną płytę grzewczą, która działa tylko wtedy, gdy położymy pod nią smartfony! Im więcej telefonów, tym większa temperatura. Podczas obiadu lub kolacji powinno nam zależeć na ciepłym posiłku, więc takie rozwiązanie jest świetną motywacją dla całej rodziny. Nie wiemy jednak, czy IKEA zamierza rzeczywiście wprowadzić taki stół do sprzedaży. Wygląda to raczej na eksperymentalne doświadczenie.
Pierwsza technologiczna sukienka
Butterfly Effect to kosmiczny projekt sukienki autorstwa dwóch tureckich projektantek we współpracy z Intelem. Sukienka jest pierwszą na świecie kreacją haute couture, którą wykorzystano wykorzystując zaawansowane technologie. Strój reaguje na ruch, temperaturę ciała oraz dotyk, a jego serce stanowi miniaturowy układ Intel Edison. Jak to działa w praktyce? Obejrzyj ten film.
Loon Copter – dron nawodny, podwodny i podniebny w jednym
Naukowcom z laboratorium Embedded Systems Research na Uniwersytecie Oakland udało się stworzyć maszynę, która z taką samą łatwością może poruszać się w powietrzu, na wodzie jak i pod jej powierzchnią. Maszyna przypomina z wyglądu drona – ma na ramieniu cztery wirniki. Nowością jest zbiornik, znajdujący się w środkowej części. Chodzi zapewne o to, by przy lądowaniu zbiornik wypełniony powietrzem, zapewnił maszynie unoszenie się na wodze. Jednak jednak chcemy ją zanurzyć, to wówczas napełni wodą, działając jak zbiornik balastowy w łodzi podwodnej.
Dyski 5D
Już wkrótce w sprzedaży mogą pojawić się nośniki, którym żadne mechaniczne uszkodzenia i zagrożenie nie będą straszne. Naukowcy z Uniwersytetu Southampton opracowali dyski 5D, które będą gotowe przechowywać dane przez miliardy lat.
Informacje będą zapisywane na stabilnych termicznie dyskach z pomocą laserów femtosekundowych. Sam dysk ma wytrzymywać temperatury do tysiąca stopni Celsjusza i ma być zdolny do wytrzymania w temperaturze pokojowej 13.8 miliarda lat.
Dyski będą miały pojemność 360 terabajtów, a dane spoczną w trzech warstwach kropek – ich położenie i orientacja, a także pozycja w klasycznych trzech wymiarach, będą łączyć się w pięć wymiarów. Dane zapisywane są optycznie – każda z kropek w inny sposób zmienia polaryzację światła przechodzącego przez dysk.
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.
Link dla osób, którzy poradzą sobie z interesującym tematem
Dzięki Tobie wiem, że wszystko jest możliwe.