Technologicznie

Ciekawostki z Tech świata

Telefony

Najlepsze aplikacje dla miłośników biegania

Mimo iż luty nie zaserwował nam pięknej pogody, to widoczna tuż za horyzontem wiosna sprawi, że wyjście na świeże powietrze będzie wiązało się z niczym innymi, jak tylko przyjemnością. Piękna aura sprzyja bieganiu, które ostatnimi laty jest coraz bardziej popularne. Biegamy dla zdrowie, dobrego samopoczucia, mierzenia się z wyzwaniami i w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Mamy jednak 2016 r., więc warto wspomóc tego typu aktywność nowoczesną technologią.

Większość biegających to amatorzy i półamatorzy, do których i ja należę. Zegarki pokroju Garmina Fenix 3 czy też Polara v800 to świetne urządzenia, ale przeznaczone dla osób, które biegają regularnie i mają już odpowiednie doświadczenie. Pozostałym miłośnikom tej wspaniałej formy spędzania czasu wystarczy aplikacja w smartfonie. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się ich w App Store i Google Play całkiem sporo. Nie będę omawiał każdej z nich, bo sięgając po mniej popularne pozycje artykuł nie miałby końca. Wybrałem jednak kilka najciekawszych moim zdaniem programów, które porównałem wskazując ich plusy i minusy. Mam nadzieję, że pomoże Wam to w wyborze.

Nike+ Running

Najprostsza aplikacja w całym zestawieniu, co przez wielu użytkowników jest poczytywane jako główna zaleta… a przez innych, jako główna wada. Program jest pozbawiony zbędnych wodotrysków. Mierzy dystans, tempo, spalone kalorie i przedstawia nasze biegi w bardzo czytelnej postaci, dzięki czemu możemy zobaczyć wzniesienia na trasie i zmiany tempa. W programie znalazło się kilka prostych planów treningowych oraz możliwość porównania wyników ze znajomymi, ale to przede wszystkim na naszych biegach i osiągach (połączonych z punktami Fuel) skupia się Nike ze swoją aplikacją. Po ostatniej aktualizacji do programu powrócił odtwarzacz muzyczny, dzięki czemu miłemu głosowi żeńskiego lektora może towarzyszyć nasza muzyka. N

Runkeeper

Runkeeper z wszystkich darmowych aplikacji oferuje najbardziej rozbudowane statystyki biegów, a ponadto wyróżnia się obecnością świetnego wirtualnego trenera. Ten ostatni towarzyszy nam w czasie biegów podsuwając istotne informacje, jak i przed treningiem pomagając nam ułożyć odpowiedni plan. Oczywiście najciekawsze programy są dodatkowo płatne, ale i wśród darmowych opcji znajdziemy coś interesującego. Wielu użytkowników narzeka, że aplikacja jest zbyt rozbudowana i wszędzie czyhają na nas mikropłatności, przez co program skupia się na wszystkim, tylko nie na treningu jako takim. Jest to moim zdaniem mocno przesadzona opinia, ale prawda jest taka, że Runkeeper nie jest programem prostym, a wręcz przeciwnie, choć z drugiej strony dostępność innych niż bieganie aktywności cieszy, gdyż sprawia, że aplikacja ma kompleksowe zastosowanie.

Runtastic

Runstatic to pod wieloma względami podobna aplikacja do opisanego wyżej Runkeepera. Ma jednak zdecydowanie prostszy interfejs i jest dostępna w dwóch wersjach – darmowej i PRO. Ta druga nie należy jednak do drogich programów, gdyż kosztuje 4,99€. Moim zdaniem warto po nią sięgnąć, gdyż ma wiele istotnych dla biegaczy funkcji, takie jak planowanie biegów interwałowych, ustawianie wyzwań i wiele innych. Ponadto Runstatic jest moim zdaniem najładniejszą aplikacją w zestawieniu. Minusem usługi jest jej mała popularność w Polsce, a jak dobrze wiemy, dla wielu osób funkcje społecznościowe pełnią dużą rolę.

Strava

Strava to aplikacja dla miłośników triathlonów. Pozwala rejestrować nie tylko treningi biegowe, ale i pływackie oraz kolarskie. Strava stawia na rywalizację w grupach, rozbudowane statystyki, możliwość importu i eksportu treningów oraz liczne wyzwania. Po ten program najczęściej sięgają osoby, które mają duże doświadczenie z bieganiem. Aplikacji brakuje bowiem ciekawych opcji dla laików, a i interfejs ciężko opisać w superlatywach.

Endomondo

Ostatni program w dzisiejszym zestawieniu byłby prawdopodobnie pierwszym, jeżeli chodzi o popularność tego typu aplikacji w Polsce. To ogromny plus Endomondo, gdyż funkcje społecznościowe oraz rywalizacja ze znajomymi to dla wielu istotny element tego typu programów. Warto również wspomnieć o rozszerzeniu funkcji aplikacji o wiele dyscyplin, a nie tylko bieganie, a także mnóstwo wyzwań, często mających charakter wykraczający poza świat sportu. Przykładem może być tutaj akcja T-Mobile – Pomoc mierzona kilometrami. Interfejs Endomondo nie zmienił się jednak w ciągu ostatnich lat i odstaje od konkurencji. Na plus należy zaś odnotować unikatowe statystyki treningów, takie jak na przykład ilość płynów, które powinniśmy przyswoić. Mała rzecz, ale warta uwagi.

Niezależnie od tego, po którą aplikację sięgniecie, warto wyjść z domu pobiegać. Mimo początkowych trudności taka aktywność z czasem zacznie przynosić mnóstwo satysfakcji, korzystnie wpłynie na zdrowie i poziom tkanki tłuszczowej, a także pomoże w uporaniu się ze stresem po ciężkim dniu. Do zobaczenia na trasie!

 

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

  1. This offer is for people who travel or go abroad. Everyone between the ages of 3 and 85 can buy it online on a website. You will receive your insurance policy by email within 2-3 minutes. There is a multilingual technical support chat 24/7 – https://2track.info/AHSv

  2. Simply wanna input on few general things, The website design and style is perfect, the written content is rattling excellent. „Crime does not pay … as well as politics.” by Alfred E. Newman.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.