Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

acer predator
Recenzje

Acer Predator 17: Czy laptop nadaje się do gier?

Acer Predator 17 należy do najlepszych dostępnych obecnie na rynku laptopów do gier. W tym teście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy laptop ten potrafi dotrzymać kroku komputerowi stacjonarnemu.

Sega czy Nintendo? Xbox czy PlayStation? Wielbiciele konsoli od dawna stawiają sobie pytania, na które komputerowi gracze nie musieli odpowiadać. W ostatnim czasie uległo to jednak zmianie, coraz częściej pojawia się bowiem pytanie: czy do grania w gry potrzebuję porządnie wyposażonego komputera stacjonarnego, czy też wystarczy mi sam laptop?

Przyjrzyjmy się bliżej serii komputerów przenośnych Predator firmy Acer, która przed kilkoma tygodniami przeszła gruntowną metamorfozę. Do testu wybraliśmy model Acer Predator 17 G9-791, a naszym celem będzie sprawdzenie, czy ten sprzęt dorównuje najlepszemu komputerowi stacjonarnemu do gier.

Design: intergalaktyczny okręt wojenny

Mniej więcej od czasu, kiedy w latach 90-tych ubiegłego wieku firma Alienware zaczęła produkować laptopy, ważną rolę zaczął odgrywać także wygląd zewnętrzy komputerów. Predator 17 nie jest tutaj wyjątkiem. Podczas gdy komputery stacjonarne wizualnie pozostają w tyle, a wręcz sprawiają wrażenie przestarzałych, laptop ten zachwyca zadziornym designem. Sam producent porównuje Predatora 17 do intergalaktycznego statku wojennego.

Masywna obudowa składa się w całości z tworzywa sztucznego o matowej, gumowej powierzchni, na której niestety lubią pozostawać plamy i odciski palców. Całość rozjaśniają czerwone kratki wentylacyjne i połyskujące z tyłu czerwone logo Predatora. Również trackpad (touchpad) świeci się na czerwono przy włączonym urządzeniu, podczas gdy świetnie wykonana klawiatura podświetla się na kilka różnych kolorów.

Podsumowując, jakość wykonania tego laptopa jest imponująca, a sprzęt sprawia wrażenie bardzo trwałego, co znajduje swoje odzwierciedlenie również w jego wadze, która wynosi 4,1 kg. Tak więc Predator 17 to waga ciężka laptopów do gier.

Wyposażenie: jak duży komputer

Acer proponuje pięć różnych wariantów wyposażenia Predatora 17. My wybraliśmy do testu najlepszy model z procesorem Intel Core i7-6700HQ. Procesor o prędkości 2,6 GHz jest wspierany przez 16 GB pamięci operacyjnej typu DDR4. Laptop wyposażony jest w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 980M z dedykowaną pamięcią o pojemności 4 GB, przy czym mamy tutaj do czynienia z jednym z najlepszych chipów dostępnych obecnie w komputerach przenośnych. Rozdzielczość 17-calowego monitora wynosi 1920 x 1080 pixeli. Pamięć tego laptopa stanowi dysk SSD o pojemności 256 GB oraz dodatkowo tradycyjny dysk twardy o pojemności 1 TB.

Ważne jest jednak nie tylko to, co ten laptop ma w środku, lecz również wszystkie jego zewnętrzne wtyczki. Ogromnym plusem Acera jest to, że wszystkie wtyczki są umieszczone po obu stronach urządzenia w jego tylnej części. Pozwala to wygodnie podłączyć myszkę, przez co unikamy skręcania kabla. Łącznie znajdziemy w Predatorze 17 następujących wtyczek:

• 4 x USB 3.0
• 1 x USB 3.1 w tym port Thunderbolt
• 1 x HDMI
• 1 x DisplayPort
• 1 x złącze Ethernet
• 1 x wejście na słuchawki
• 1 x mikrofon
• 1 x karta SD
• 1 x nagrywarka DVD

Zalety laptopów do gier

Pamięć: Dla 99 procent graczy Predator 17 firmy Acer będzie dokładnie tym, czego potrzebują. Dzięki szybkiemu procesorowi i dobrej karcie graficznej gry będą się na tym laptopie dobrze prezentować. Predator 17 sprosta wymaganiom większości aktualnych gier, w których liczą się detale i dodatkowe efekty specjalne. Kupując więc Predatora 17 oraz GTX 980M zyskujemy sprzęt, który będzie aktualny jeszcze przez lata i z pewnością poradzi sobie z nowymi grami.

Przenośny komputer do gier: Bądźmy szczerzy: prawdziwi gracze to z reguły samotnicy, którzy aby grać, nie potrzebują obok siebie towarzyszy, a jeśli już z kimś rozmawiają, to zazwyczaj na czacie. Choć Predator 17 ze swoimi 4,1 kg wagi jest dość ciężkim sprzętem, jest on jednak mimo wszystko komputerem przenośnym i można go zabrać na spotkanie z innymi miłośnikami gier komputerowych. .
Oszczędność miejsca: Niewątpliwą zaletą laptopów do gier jest to, że pozwalają nam na oszczędność miejsca, a jednocześnie mają całkiem sporą moc obliczeniową. Żaden inny sprzęt nie da nam takiej możliwości, więc taki laptop to świetna alternatywa dla tych, którzy nie chcą widzieć na swoim biurku komputera stacjonarnego z ogromnym monitorem. To prawda, że Predator 17 również nie należy do najmniejszych urządzeń tego typu, ale przy wszystkich jego zaletach, drobna “wada”, jaką jest waga schodzi na dalszy plan.

Wady laptopów do gier:

Nie są tak mocne/potężne jak komputer stacjonarny: Choćby nie wiem jaką moc miał laptop, nigdy nie dorówna tradycyjnemu komputerowi. Bardzo ważny aspekt to chłodzenie, które jest niezbędne dla procesorów i kart graficznych. Ponieważ naprawdę duże elementy wentylacyjne nie zmieszczą się w laptopie, więc chipy muszą być o rozmiar mniejsze. Niestety od strony technicznej stanowi to nadal sporą przepaść między laptopami, a komputerami stacjonarnymi wykorzystywanymi do gier.

Głośność: Hardware Predatora 17 jest imponujący, a układ chłodzenia jest naprawdę spory. Oznacza to jednak również, że komputer pracujący z pełną mocą może być dość głośny, zważywszy na fakt, że laptop jest ustawiony na stole, a nie – jak komputer stacjonarny – pod stołem. Niestety układy chłodzenia w komputerach Acer nagrzewają się częściej, niż można sądzić.

Trudno coś ulepszyć: Kolejnym minusem laptopów jest brak możliwości ich rozbudowy. Z biegiem czasu w zasadzie nie da się wymienić procesora i karty graficznej Predatora 17. Acer udziela jednak gwarancji na wymianę lub rozszerzenie pojemności dysku twardego i pamięci operacyjnej.

acer predator

Wniosek: Dla kogo nadaje się laptop do gier?

Predator 17 to ukłon w stronę tych klientów, którzy nie chcą lub nie mogą mieć w swoim mieszkaniu czy biurze ciężkiego, stacjonarnego komputera. Niemałą zaletą Predatora 17 jest bowiem jego mobilność. Laptop ten jest więc sprytnie przemyślanym i wydajnym sprzętem. Klient zyskuje wysoką jakość, która poradzi sobie z aktualnie dostępnymi grami oraz sprosta tym grom, które dopiero pojawią się na półkach sklepowych w nadchodzących latach.

Predator 17 jest dowodem na to, że laptopy dogoniły w ostatnich latach komputery służące do grania. Nie dziwi więc fakt, że stają się one dla wielu graczy kuszącą alternatywą.

Nie ulega jednak wątpliwości, że komputer stacjonarny – szczególnie jeśli kupimy go w dobrej cenie – jest sprzętem lepszym i bardziej wydajnym, a co za tym idzie, może być wykorzystywany w szerszym zakresie. Na pytanie – laptop czy komputer – miłośnicy gier muszą więc odpowiedzieć sobie sami.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

3 KOMENTARZE

  1. Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam sie z Toba w 100 i popieram w/w poglady w soposb proSubiektywny 🙂 E. Zegadlowicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *