Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Trendy technologiczne
Newsy Nowoczesne technologie Przewodnik po technologii Sprzęty

Trendy technologiczne, o których będzie głośno w 2017 roku

Przyszły rok może być okresem, podczas którego zobaczymy wiele ciekawych rozwiązań technologicznych. Choć szczegóły dotyczące poszczególnych projektów, urządzeń oraz programów nie są nam jeszcze znane, to obserwując działania wielu producentów można zauważyć, jakie trendy będą prawdopodobnie odgrywały istotną rolę w świecie technologii. Przedstawimy Wam najnowsze trendy technologiczne jakie nas będzie czekać!

Rozwój sztucznej inteligencji – trendy technologiczne

Prace nad rozwojem sztucznej inteligencji AI są prowadzone od dłuższego czasu przez wielu producentów. Część z nich skupia się przede wszystkim na tak zwanym uczeniu maszynowym, które sprawia, że wykorzystywane przez komputery algorytmy stają się coraz lepsze wraz z upływającym czasem. Można więc śmiało założyć, że projekty związane z tą tematyką będą stale rozwijane – podobnie jak rozwiązania pokroju Blue Brain, które mają na celu stworzenie sieci neuronowej, która będzie technologicznym odpowiednikiem ludzkiego mózgu.

Rozszerzona rzeczywistość

Rok 2016 obfitował w premiery rozwiązań związanych z rzeczywistością wirtualną. Większość producentów zbyt optymistycznie podeszła w swoich założeniach do zainteresowania konsumentów goglami wirtualnej rzeczywistości czy też grami na takie platformy jak HTC Vice oraz PlayStation VR.

Tim Cook – CEO Apple – przyznał, że widzi olbrzymi potencjał nie w wirtualnej, ale w rozszerzonej rzeczywistości. Ostatnie kroki Microsoftu wskazują, że także firma z Redmond ma podobne zdanie. Niewykluczone, że rozszerzona rzeczywistość zostanie dobrze przyjęta przez użytkowników, a my zobaczymy wysokiej jakości urządzenia oraz programy, które wykorzystają jej możliwości. Pierwszego zwiastunu „boomu” na AR doświadczyliśmy już w czasie minionych wakacji. Jestem bowiem pewien, że pamiętacie jeszcze grę Pokémon GO, która korzystała z dorobku tej technologii.

Trendy technologiczne dla dzieci

Producenci elektroniki oraz twórcy programów zauważyli, że entuzjastów nowoczesnych technologii można znaleźć także wśród rodziców. Prawdopodobnie już podczas styczniowych targów CES zobaczy sporo rozwiązań, które zostały stworzone z myślą o dzieciach – od systemów monitorujących i nasłuchujących, po sterowane za pośrednictwem smartfona kołyski. Czas pokaże, jakie produkty i aplikacje pojawią się niedługo na rynku.

Poprawa bezpieczeństwa

Ataki hakerskie czy też kradzież danych niejednokrotnie dotknęły wielu użytkowników Internetu w ciągu ostatniego roku. Wystarczy przytoczyć kłopoty, jakich doświadczył Dropbox paper oraz Yahoo!

Przyszły rok ma zmienić ten stan rzeczy i to na wielu poziomach. Producenci prawdopodobnie będą starać się o usprawnienie stosowanych przez siebie zabezpieczeń, tak aby dane ich klientów były bezpieczne. Użytkownicy coraz częściej decydują się zaś na zwrócenie uwagi na swoje bezpieczeństwo w Sieci – wybierają dwustopniową weryfikację logowania, stosują trudne do złamania hasła, używają komunikatorów internetowych zapewniających szyfrowanie wiadomości. Miejmy nadzieję, że trend ten będzie rozwijał się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Druga skóra

Sztuczna skóra nie jest bezpośrednio związana ze smartfonami, dronami, komputerami oraz goglami VR, ale to właśnie nowoczesne technologie pozwoliły na stworzenie polimeru, z którego jest ona wykonana.

Druga skóra może być wykorzystywana nie tylko przez chirurgów plastycznych, którzy chcą zapewnić swoim klientom młody i bardziej atrakcyjny wygląd. Stworzone przez Amerykanów rozwiązanie może zrewolucjonizować świat dermatologii i mieć przełomowy charakter dla wszystkich osób, które zmagają się z problemami dotyczącymi skóry.

Już w 2017 r. druga skóra ma zacząć być wykorzystywana przez pierwszych lekarzy. Czas pokaże, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w innych warunkach niż laboratoryjne.

Inteligentne ubrania

Technologia ubieralna – lub jak kto woli wearables – stała się dla nas naturalnym elementem życia. Korzystamy z różnego rodzaju smartwatchy, opasek fitnessowych czy też innych gadżetów, które zakładamy na nadgarstku albo przypinamy do plecaka.

Przyszły rok może okazać się jeszcze bardziej interesujący, bo na rynek trafi prawdopodobnie wiele „inteligentnych ubrań”. Będą one ogrzewały nasze ciała, analizowały naszą aktywność życiową, a ponadto zostaną wyposażone w swego rodzaju kontrolery, które pozwolą nam używać smartfona bez wyciągania go z kieszeni. Kto wie, być może już niedługo będziemy chwytać się guzika nie tylko wtedy, gdy zobaczymy kominiarza.

Drony użytkowe – trendy technologiczne

O dronach słyszał już chyba każdy. Te małe pojazdy latające przestały być wyłącznie gadżetami technologicznymi, a ich rola staje się powoli coraz bardziej profesjonalna. Dronami robimy zdjęcia, kręcimy filmy, ścigamy się w swego rodzaju zawodach sportowych. Amazon wykorzystuje je zaś do dostarczania przesyłek – na razie wyłącznie testowo. W 2017 r. ma się to jednak zmienić i to nie tylko za sprawą internetowego sklepu wspomnianego w poprzednim zdaniu, ale też innych producentów, którzy mają zamiar „zaprzęgnąć” drony do pracy. Być może już niedługo zastąpią nam one listonoszy i kurierów.

Najbliższe dwanaście miesięcy pokażą, czy przewidywania dotyczące rozwoju technologii okażą się prawdziwe. Technologia potrafi zaskakiwać i jestem pewien, że 2017 rok przyniesie nam rozwiązania, których wcześniej nie byliśmy sobie w stanie nawet wyobrazić.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *