Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Gaming

Uratuj Ziemię grając w grę mobilną

Istnieje bardzo dużo gier, w których trzeba uratować Planetę, ale ta jest trochę inna. Dlaczego? Bo to jest prawda, i grając w nią, rzeczywiście można pomóc! Mobilna gra to projekt agencji McGarryBowen oraz firmy Verizon, i jest częścią kampanii NASA – Asteroid Grand Challenge, która zachęca społeczność do szukania asteroid zagrażających populacji ludzkiej oraz proponowania, jak zaradzić niebezpieczeństwu.

Jesteś graczem z zacięciem naukowym? „Kręci Cię” NASA? Coś czuję, że gra będzie dla Ciebie 🙂

Co wiemy obecnie? Projekt nosi nazwę Apophis 2029, czyli nazwę niebezpiecznej asteroidy odkrytej 19 czerwca 2004 roku, i opiera się na crowdsourcingu. Gra nie dotyczy wyłącznie Apophis 2029, a wszelkich asteroid, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi. Ideą gry jest pomoc NASA, identyfikowanie potencjalnych niebezpiecznych obiektów w Kosmosie i śledzenie ich zachowania. Zabawa opiera się na kilku seriach.

Dlaczego została wybrana taka forma odkrywania zagrożeń, czyhających w odległym wszechświecie, a nie pozostawione zostało to wyłącznie maszynom i urządzeniom badawczym? Bo (mimo wszystko) istota ludzka jest w stanie znaleźć coś szybciej i zauważyć coś, co maszyna zwyczajnie nie rozpozna swoim algorytmem. A że świat gier rozwija się dynamicznie, liczba smartfonów rośnie bez przerwy oraz ich użytkowników przybywa, czemu tego nie wykorzystać? Niech choć 5% posiadaczy smartfonów zagra w grę raz dziennie przez 10-15 min. (nawet w łazience, jadąc do pracy czy stojąc w kolejce na zakupach) – i już jest szansa na odkrycie czegoś fascynującego, co może przysłużyć się nauce. A kto nie chciałby pomóc NASA i być opisywanym jako ten, który pomógł uratować Planetę? 😉

Gra Apophis 2029 ma przejść testy jeszcze tego lata i oczekujemy jej premiery około września 2015. Jestem bardzo ciekawa, czy stanie się popularna i czy będzie rzeczywistą pomocą dla NASA. Ja na pewno pobiorę i przetestuję!

 

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

7 KOMENTARZY

  1. Szata graficzna a raczej ostylowanie CSS Twojego bloga całkiem wporzadku, merytoryczne wpisy i lekkie pióro z pewnością dostarczą jeszcze wiele dodanej wartości wielu internautom, podoba mi sie 🙂 zapraszam do siebie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *