Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Lifestyle

Wpływ mediów społecznościowych na życie człowieka

Gwałtowny rozwój technologiczny, którego świadkami jesteśmy w ostatnim dziesięcioleciu, zrewolucjonizował życie człowieka pod każdym względem. Pod względem socjologicznym bardzo duże zmiany zaszły w przypadku życia towarzyskiego ludzi, które w ogromnym stopniu przeniosło się do Internetu za sprawą mediów społecznościowych.

Media społecznościowe

Media społecznościowe zdominowały w dużym stopniu życie towarzyskie ludzi. To właśnie za pomocą nich stale kontaktujemy się ze swoimi przyjaciółmi albo rodziną. Ma to mnóstwo zalet, ponieważ pozwala utrzymywać relacje z ludźmi mieszkającymi z dala od nas albo wręcz zawiązywać takie internetowe kontakty. Jednakże, specjaliści ostrzegają, że social media niosą za sobą też ogrom zagrożeń, a najważniejszą z nich jest spłycenie tych kontaktów i ograniczenie ich do tekstowych wiadomości lub wręcz polubień profili.

Wpływ mediów społecznościowych na życie człowieka

Każda epoka niesie za sobą nowe rozwiązania, do których trzeba się przyzwyczaić. Tak było od wieków i to samo dotyczy naszego pokolenia. Media społecznościowe już stoją na bardzo wysokim poziomie, a dostęp do nich posiada znakomita większość społeczeństwa. Nie ciężko jednak zauważyć jak bardzo media społecznościowe zmieniły podejście do relacji międzyludzkich. Jest to szczególnie zauważalne wśród młodszego pokolenia, które w zasadzie od początku swojego funkcjonowania było otoczone przez internet i technologię.

media społecznościowe

Naukowcy ciągle przyglądają się temu zjawisku, ponieważ ciągle się ono rozwija i zmienia. Niektóre osoby są bardziej podatne na wpływ jaki wywiera na nie internet i życie toczące się w nim, a inne mniej. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi i odpowiednio wykorzystywane social media zwiększają nasze szansę na potrzymanie wielu relacji, ale także na budowanie swojej marki osobistej albo kariery. Niestety, coraz częściej zauważalne są także uzależnienia od social mediów, a tego typu uzależnienie jest szkodliwe tak samo jak alkohol czy papierosy. Dlatego warto rozważnie podchodzić do mediów społecznościowych i mieć świadomość, że życie tam przedstawiane jest często wykreowane i nijak nie łączy się z prawdziwym światem.

Media społecznościowe to genialne rozwiązanie dla ludzi, którzy potrafią z nich korzystać. Badania dowodzą, że ponad trzygodzinne korzystanie ze smartfonów w ciągu dnia i bezmyślne scrollowanie ekranu popularnych stron, znacząco obniża poziom życia i sprzyja powstawaniu oraz rozwojowi depresji i gorszego samopoczucia. Trzeba pamiętać, że social media mają być narzędziem wspomagającym np. podtrzymywanie relacji, a nie ich zamiennikiem.

Dowiedz się więcej o serwisie Airbnb!

7 KOMENTARZY

  1. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *