Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Sprzęt Apple
Komputery i tablety Sprzęty Telefony

Sprzęt Apple – wszystkie sekrety

Konferencja Apple, która miała miejsce niespełna tydzień temu w San Francisco, przyniosła nam premiery nowego sprzętu Apple oraz rozwiązań software’owych, jakie są z nimi związane. Niestety Tim Cook oraz jego współpracownicy nie zdradzili nam z kalifornijskiej sceny wszystkich szczegółów dotyczących nowego sprzętu Apple. Dodatkowe informacje pojawiły się dopiero na stronach internetowych Apple i ich partnerów, a część szczegółów zdradzili nam pracownicy firmy z Cupertino.

Sprzęt Apple – iPhone 6s

Jedyną zmianą, jaka zaszła w stylistyce zewnętrznej iPhone’ów 6s względem poprzedniej generacji tych urządzeń, jest pojawienie się czwartego koloru w postaci różanego złota. Mała rewolucja, jaka zaszła w tych urządzeniach, jest początkowo niewidoczna dla oczu.

Nowe iPhone’y wyróżniają się na tle konkurencji przede wszystkim zastosowaniem technologii 3D Touch, będąca bardziej zaawansowaną wersją znanego z zegarków Apple Watch rozwiązania w postaci Force Touch. Gdy naciśniemy mocniej ekran urządzenia, telefon na podstawie czujnika dotykowego, mierzenia odległości do przedniej szyby oraz akcelerometru aktywuje dodatkowe funkcje interfejsu lub aplikacji, o czym powiadomi nas Taptic Engine za pomocą wibracji i zjawiska piezoelektrycznego.

Przykładowo jeśli naciśniemy mocniej ikonę Wiadomości, to będziemy mogli w szybki sposób wysłać smsa do najlepszego znajomego. Zastosowań 3D Touch w systemie znajdziemy wiele, a dzięki udostępnieniu API deweloperom, już wkrótce niezależne programy zostaną wzbogacone o nowe funkcje. Sprzęt Apple będzie posiadać różne zastosowania oraz zmiany w systemach apple, oczywiście przekonamy się w praktyce.

Wykonanie sprzętu Apple

Aluminium, z którego została wykonana obudowa nowych telefonów Apple, cechuje się większą wytrzymałością dzięki zastosowaniu większej ilości cynku w stopie. Sercem iPhone’ów 6s jest z kolei chip A9 – 70% szybszy od procesorów zeszłorocznych iPhone’ów i wyposażony w kość 2 GB RAM oraz wspierający go koprocesor M9. Ponadto w sprzęcie Apple znajdziemy nową wersją czujnika Touch ID, kamerą o rozdzielczości 12 megapikseli pozwalającą na kręcenie filmów w 4K oraz krótkich animacji Live Photos (nagrywane zanim zrobimy zdjęcie i po zrobieniu zdjęcia). Z przodu telefonu znajduje się z kolei aparat FaceTime o rozdzielczości 5 megapikseli. Nowe iPhone’y wyposażono także w szybsze LTE i WiFI. Każdy sprzęt Apple został udoskonalony względem jego poprzedniej wersji.

Cena telefonów Apple

W stosunku do zeszłorocznych modeli nie zmienił się ekran (4,7” i 5,5”) oraz czas pracy na baterii, mimo iż została ona zmniejszona. Urządzenia będą jednak grubsze o 0,2 mm i kilka gramów cięższe, co nie powinno być jednak odczuwalne. Warto zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju etui i pokrowce dla iPhone’ów 6 i 6s będą również pasować do nowych telefonów Apple.

Urządzenia dostępne są w wersjach o pojemności 16 GB (649/749 $), 64 GB (749/849 $) i 128 GB (849/949 $).

Sprzęt Apple – iPad Pro

iPad Pro to nowy sprzęt Apple przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalistów. Elementem, który w dużej mierze definiuje ten sprzęt, jest ekran o przekątnej 12,9” o rozdzielczości 2732 na 2048 pikseli (264 ppi). Został on pokryty powierzchnią antyodblaskową i oleofobową. Sercem urządzenia jest chip A9X, na temat którego na razie nie wiemy zbyt wiele, ale jak zdradziło Adobe, zostanie on wyposażony w 4 GB pamięci RAM. Ponadto nowy sprzęt Apple – tablet – będzie wyróżniać koprocesor M9, cztery głośniki, tylna kamera 8 Mpx ƒ/2,4 oraz przednia kamera 1,2 Mpx ƒ/2,2.

Do urządzenia będzie można dokupić dwa akcesoria – klawiaturę Smart Keyboard z systemem klawiszy podobnym do tego, jaki znajduje się w MacBooku Retina oraz stylus Apple Pencil. Ten ostatni będzie rozpoznawał nie tylko pozycję względem ekranu, ale także kąt nachylenia oraz siłę nacisku. Pozwoli to na uzyskanie ogromnej precyzji, co powinno zadowolić przede wszystkim grafików i fotografów.

Cena sprzętu Apple – iPad Pro

iPad Pro będzie dostępny w wersji 32 GB (799 $), 128 GB (949 $) oraz 128 GB LTE (1079 $). Urządzenie zadebiutuje na rynku w październiku wraz z iPadem mini 4, który został wyposażony w komponenty do iPada Air 2. Jedyna różnica objawi się w postaci chipu, gdyż w przypadku mniejszego tabletu zastosowano układ A8 2.0 a nie A8X.

Sprzęt Apple TV

Nowe Apple TV nie będzie już tylko przystawką telewizyjną, ale domowym centrum multimedialnej rozrywki, a nawet konsolę do gier. Urządzenie zostało wyposażone w chip A8 z 64-bitową architekturą, kartę sieciową 802.11 ac, moduł Bluetooth 4.0 oraz cztery porty – zasilający, HDMI, Ethernet oraz USB-C, który zastąpił złącze optyczne.

Do Apple TV czwartej generacji dołączony zostanie specjalny pilot wyposażony w panel dotykowy i mikrofon, który umożliwi nam obsługę urządzenia za pomocą Siri. Z asystentem głosowym powiązanych będzie mnóstwo funkcji związanych z nawigacją po interfejsie, uzyskiwaniu informacji o filmach, wyszukiwaniu materiałów czy znanym już z iPhone’ów pytaniu o pogodę i wyniki meczów.

Pilot będzie również pełnił funkcję kontrolera w grach, które w końcu pojawią się na sprzęcie Apple TV wraz z aplikacjami. Na urządzeniu zostanie bowiem zainstalowany system watchOS, któremu towarzyszyć będzie dedykowana wersja App Store mu przeznaczona. Miłośnicy bardziej zaawansowanych produkcji będą mogli jednak odłożyć pilot od Apple i sięgnąć po specjalnego pada, który pozwoli na wygodniejsze sterowanie w grach. Warto dodać, że deweloperzy będą mogli wdrożyć do swoich aplikacji funkcję „continuity”, która pozwoli rozpocząć rozgrywkę na sprzęcie z iOS, a dokończyć ją przed telewizorem. Rozwiązanie to będzie oczywiście działać także w drugą stronę. Sprzęt Apple to najnowsza myśl techniczna, której rozwiązania idealnie pasują do inteligentnego domu.

Cena sprzętu Apple TV

Nowy sprzęt Apple TV pojawi się w sprzedaży w październiku i dostępne będzie w wersji 32 (149 $) i 64 GB (199 $). Nie wiadomo jednak, kiedy urządzenie trafi do Polski. Na stronie producenta możemy bowiem przeczytać, że pilot Siri Remote będzie dostępny tylko w ośmiu państwach na świecie. Może to oznaczać, że polscy konsumenci otrzymają inny kontroler, który będzie pozbawiony mikrofonu lub że sprzęt Apple w ogóle nie pojawi się nad Wisłą.

Dowiedz się więcej o podsumowaniu konferencji Apple.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *