Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Stacja pogodowa
Przewodnik po technologii Sprzęty

Znacznie więcej niż termometr – jak działa stacja pogodowa

W naszej strefie klimatycznej trzeba się liczyć z tym, że pogoda potrafi nieraz spłatać figla. Samo wyjrzenie za okno albo sprawdzenie temperatury wcale nie oznacza, że będziemy wiedzieć, jak się dziś ubrać. Niespodziewane opady deszczu i gradu albo nagłe zmiany temperatur mogą skutecznie uprzykrzyć życie. W pewnym stopniu problem rozwiązuje śledzenie telewizyjnej lub internetowej prognozy, a także korzystanie z aplikacji pogodowych na smartfony. Jednak i to nie zawsze okazuje się skuteczne. Jeśli nie ufamy innym, możemy sami dokonywać niezbędnych pomiarów przed własnym domem i łatwo odczytywać wyniki. Do tego właśnie służy stacja pogodowa!

Skuteczny pomiar zapewnia zastosowanie urządzenia, które składa się z dwóch części: wyświetlacza umieszczonego w mieszkaniu oraz czujników znajdujących się na zewnątrz. Dzięki temu mamy najbardziej aktualne informacje z najbliższego otoczenia.

Co potrafi stacja pogodowa?

To zależy od tego, ile jesteśmy skłonni w nią zainwestować. Najtańsze urządzenia o tej nazwie w cenie poniżej 100 złotych w rzeczywistości są cyfrowymi termometrami z dodatkowymi funkcjami jak budzik czy kalendarz. Bardziej zaawansowane modele potrafią mierzyć także ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza czy obserwować fazy księżyca. Rzecz jasna oprócz pomiaru pojawia się funkcja prognozowania pogody na najbliższe kilka dni. Jeśli komuś zależy na sprzęcie najwyższej jakości, może wybrać na przykład stację pogodową NETATMO współpracującą z systemami Android i iOS. Ten pogodowy kombajn pozwoli, oprócz tego o czym wspomniałem powyżej, ocenić także jakość powietrza, stężenie CO2 i poziom hałasu.

Przed zakupem stacji pogodowej warto dokładnie zapoznać się nie tylko z rodzajem mierzonym wskaźników, ale także dokładnością pomiaru i sposobem przedstawiania wyników. Warto na przykład zwrócić uwagę na zakres minimalnych i maksymalnych temperatur na skali. Cenną wskazówką potrafi być także sugerowanie przez urządzenie temperatury odczuwalnej, która może się przecież różnić od tej, która faktycznie jest na zewnątrz.

Komu stacja pogodowa przyda się najbardziej?

Zaskakujący deszcz czy powiewy wiatru wywołujące dyskomfort to nie jedyny problem. Znacznie poważniejszym problemem jest meteopatia. Wszyscy, którzy boleśnie odczuwają zmiany ciśnienia z pewnością będą czuć się pewniej mając w domu precyzyjne urządzenie pomiarowe, które w porę przewidzi potencjalne kłopoty. Stacja pogodowa przyda się osobom chorym na serce albo mającym problemy z ciśnieniem krwi – bo to one często są najbardziej podatne na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Czy warto?

Warto także pomyśleć o takim urządzeniu, jeśli lubimy wyjeżdżać na działkę za miasto, gdzie pochłonięci pracą w ogrodzie raczej nie myślimy o oglądaniu telewizji ani korzystaniu z internetu, a informacje pogodowe chcielibyśmy mieć jak najbardziej wiarygodne.

Stacja pogodowa nie jest najbardziej niezbędnym sprzętem w każdym gospodarstwie domowym, jednak w niektórych przypadkach potrafi bardzo się przydać. Dla wielu osób może być prezentem, który realnie poprawi komfort życia!

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *