Czy trudno założyć działalność gospodarczą?

Czy trudno założyć działalność gospodarczą?

W dzisiejszych czasach założenie własnej działalności nie jest problemem. Wystarczy mieć tylko pomysł i konkretne założenia co do swojej przyszłej firmy, a samo jej założenie jest bardzo proste i szybkie. Jednak posiadanie własnej firmy to sprawa bardzo poważna, nie jest to żadna zabawa. Trzeba mieć określone fundusze, określony biznes plan i przyszłościowo klientów, ponieważ własna firma powinna zarabiać, a nie generować straty.

REJESTRACJA TO TYLKO JEDEN KROK

Odpowiedni plan, pomysł, zebranie funduszy to bardzo ważne sprawy, które ciągną się przez długi okres poprzedzający założenie własnej firmy. Natomiast sama jej rejestracja to udanie się do Urzędu Miasta i złożenie w odpowiednim okienku stosownych wniosków i dokumentów. Główny formularz to druk CEIDG-1. To w nim zawarte są wszystkie nasze dane i dane naszej przyszłej firmy, taki formularz możemy złożyć osobiście lub wysłać go do urzędu w formie elektronicznej. Po złożeniu takiego wniosku klamka zapadnie, od tego momentu będziemy posiadać własną firmę i prowadzić działalność gospodarczą. Trzeba będzie już uważać i dobrze pracować nad tym, by nasze przedsięwzięcie nie doprowadziło nas do bankructwa.

POMOCNE BIURO RACHUNKOWE

Od samego początku możemy korzystać z porad i usług biura rachunkowego. W każdym mieście można znaleźć odpowiednie i pomocne biuro rachunkowe w Gliwicach to przykład jednego z takich miast, gdzie profesjonalnych biur jest wiele i w każdym przypadku profesjonalna obsługa jest w stanie nam pomóc.

ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

W siedem dni od złożenia dokumentu CEIDG-1 mamy obowiązek udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tam złożyć jeden z następujących druków:

– ZUA – gdy nasza działalność gospodarcza ma być naszym jedynym źródłem dochodów,
– ZZA – gdy obok prowadzenia działalności będziemy jeszcze gdzieś pracować.

Złożenie tych deklaracji wymusza w nas obowiązek co miesięcznych opłat odpowiednich składek ubezpieczeniowych.

WIZYTA W URZĘDZIE SKARBOWYM

Następnie musimy odwiedzić Urząd Skarbowy by tam ustalić formę opodatkowania naszej firmy. W skrócie w US określa się, jakim podatkom podlega działalność naszej firmy.

ZAŁOŻENIE KONTA BANKOWEGO

Do prowadzenia działalności będzie nam potrzebne konto bankowe. Tutaj nie ważne jest w jakim banku zdecydujemy się je prowadzić, istotne jest by je założyć i mieć jak najbardziej preferencyjne warunki jego prowadzenia. Ważne jest, czy bank zaoferuje nam jakieś pożyczki, kredyty liniowe, niską odpłatność za prowadzenie rachunku czy dobre odsetki.

DOBRZE JEST MIEĆ PROFESJONALNĄ POMOC KSIĘGOWĄ

Księgowość możemy prowadzić sami, ale nie zawsze mamy czas i możliwość śledzenia wszystkich nowo wprowadzanych przepisów. Dobrze jest więc gdy skorzystamy z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Koszty współpracy z takim biurem, na początku naszej działalności, mogą nie być zbyt duże a mogą się one nam opłacić.

Składając w Urzędzie Miejskim druk o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, musimy od razu podać, kto będzie zajmował się naszą przyszłą księgowością. Jest to więc bardzo ważna decyzja i jest to jedna z pierwszych decyzji przy rozpoczęciu działalności.

PEŁNA LUB UPROSZCZONA

Prowadzone księgowości w działających firmach na terenie Polski są pełne lub uproszczone. Pełna księgowość to prowadzenie zapisu wszystkich czynności rachunkowych, a uproszczona księgowość to coś w rodzaju ryczałtu.

NIBY WSZYSTKO JEST PROSTE

Niby wszystko jest proste jeśli chodzi o założenie własnej firmy jednak jej prowadzenie to już wyższa matematyka. Najważniejsze jest by nasza firma przynosiła nam dochód i dawała godziwe warunki do utrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *