Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

środki do dekontaminacji
Nowoczesne technologie

Środki do dekontaminacji – co to jest?

Środków do dekontaminacji używa się zarówno w wojsku, jak i służbach specjalnych. To dzięki nim sprzęt oraz ludzie pozostają nieskażeni i mogą wykonywać swoją pracę bez obawy o swoje zdrowie, nie grożą im bowiem żadne choroby związane ze środkami czy bronią chemiczną.

Dekontaminacja czyli oczyszczanie

Na świecie istnieje wiele substancji, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. Część z nich wykorzystuje się w walce z wrogiem, przez co ludzie nieodporni i niechronieni mogą zostać zarażeni, poparzeni lub w inny sposób okaleczeni takimi środkami. Środki do dekontaminacji usuwają takie substancje zarówno z różnych powierzchni, jak i z ciała człowieka. Dzięki odpowiednim detergentom możemy pozbyć się zarówno bakterii, wirusów, jak i grzybów z tego, z czym mamy bezpośredni kontakt. Możemy się w ten sposób zabezpieczyć w nawet najtrudniejszych warunkach polowych. Odpowiednie produkty chronią również zbiorowo, dzięki czemu można kontynuować działania mimo zagrożenia chemicznego czy biologicznego.

W jakiej formie występują środki do dekontaminacji?

W zależności od tego, z jakim rodzajem zanieczyszczenia i powierzchni mamy do czynienia, możemy skorzystać z różnych form środków do dekontaminacji. Istnieją na przykład podręczne chusteczki, które są nasączone środkiem o unikalnym składzie chemicznym. Tenże idealnie oczyszcza zarówno powierzchnię twarde, jak i sprzęt wojskowy czy pierwszej pomocy. Odpowiednio przechowywane w worku lub kartonie zachowują swoje właściwości i są zawsze pod ręką. Środki te mogą mieć też postać proszku czy roztworu. Najczęściej miesza się je z wodą i używa do dekontaminacji większych powierzchni. Nadaje się do użycia przez ponad 8 godzin od przygotowania, a przy przewozie jest poręczny i ma mniejszą powierzchnię od płynów. Można go nakładać na powierzchnię ręcznie lub przy użyciu oprysku, na przykład poprzez myjkę ciśnieniową. Zdarzają się też całe rozbudowane systemy do dekontaminacji, których można używać na przykład na pojazdach czy innych bardzo dużych powierzchniach.

Systemy do dekontaminacji

Najlepsi producenci, jak na przykład M2DCON stawiają przede wszystkim na skuteczność swoich środków, wydajność oraz łatwość w przechowywaniu i transporcie. Dlatego też tworzą chusteczki, proszki i roztwory, które można mieć przy sobie, łatwo przygotować i używać do małych i dużych przestrzeni. W ofercie posiadają również plecaki, które są kompaktowymi i przenośnymi zestawami do dekontaminacji zarówno członków zespołów, jak i sprzętu taktycznego. Mieszczą się w nim niezbędne środki i akcesoria do neutralizacji niebezpiecznych zanieczyszczeń. W pełni zautomatyzowane, stale kontrolowane i mające skrócony czas działania są polowe i zintegrowane systemy dekontaminacyjne. Wszystko po to, by zapewnić żołnierzom, w możliwie jak najkrótszym czasie, dostęp do czystego sprzętu. Najrzadziej używany, ale niezwykle istotny podczas walk jest system do dekontaminacji wrażliwego i krytycznego sprzętu, dzięki któremu można zneutralizować sprzęt o dużym potencjale do roznoszenia groźnych zanieczyszczeń.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *