Automatyka bramowa występuje w coraz większej liczbie posiadłości. To stosunkowo prosta technologia, która mocno poprawia komfort domowników dojeżdżających do domu samochodem. Od użytkownika wymaga wyłącznie wciśnięcia przycisku na pilocie lub klawiaturze, by brama otworzyła się, a później zamknęła – bez konieczności wychodzenia z auta.
Czym jest system automatycznego otwierania i zamykania bram?
Automatyka bramowa to system, który odpowiada za bezdotykowe otwieranie i zamykanie bram – zarówno wjazdowych, jak i garażowych. Jest montowana głównie w nowych bramach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by taką automatyką wzbogacić również starą, już wiele lat temu zamontowaną bramę.
Rozwiązanie to sprawdza się w bramach każdego typu, z tym, że w zależności od rodzaju ogrodzenia stosowane są inne mechanizmy, a poszczególne komponenty muszą charakteryzować się nieco innymi cechami. Na przykład inna automatyka przeznaczona jest do bram prywatnych, a inna do przemysłowych, które są o wiele cięższe.
Jakie elementy są niezbędne?
Automatyka bramowa nie istniałaby bez kilku elementów:
- siłownika – część odpowiedzialna za otwieranie i zamykanie bramy,
- centrali stresującej,
- pilota (lub innego elementu do sterowania).
Ponadto siłownik potrzebuje „towarzystwa” w postaci:
- ramienia,
- szyny jezdnej,
- łańcucha lub paska zębatego,
- wysięgnika.
Czasami automatykę wzbogaca się o dodatkowe elementy, takie jak:
- fotokomórka,
- awaryjny akumulator – umożliwia funkcjonowanie automatyki nawet podczas awarii prądu,
- listwy blokujące,
- systemy świetlne – sygnalizujące użytkownikowi pracę systemu.
Mechanizm działania i najważniejsze czynniki wyboru
Automatyka bramowa działa w dość prosty sposób. Wystarczy, że użytkownik da sygnał systemowi (poprzez wciśnięcie guzika na pilocie lub klawiaturze), a centrala łącząca się z siłownikiem uruchamia proces otwierania lub zamykania bramy.
Wygodne korzystanie z automatyki przez długi czas możliwe jest tylko wtedy, gdy siłownik został prawidłowo dobrany do obciążenia generowanego przez bramę, a pozostałe elementy – do typu ogrodzenia, w tym głównie sposobu jego otwierania (brama przesuwna lub skrzydłowa). Siłownik musi być nawet nieco mocniejszy niż wskazywałaby na to waga bramy; w grę wchodzi bowiem wiatr, coraz silniejszy na terenie Polski, który tworzy dodatkowy opór.
Duże znaczenie w wyborze poszczególnych elementów automatyki bramowej ma także częstotliwość użytkowania mechanizmu – w domach jednorodzinnych to zaledwie kilka cykli na dobę, ale w bramach przemysłowych liczba ta wynosi minimum 50 otwarć i zamknięć! Automatykę bramową dobiera się oczywiście do oczekiwań klienta, w tym oczekiwań względem szybkości otwierania i zamykania bramy.
Automatyka bramowa jest coraz łatwiej dostępna, dlatego korzysta z niej coraz więcej osób. Ostateczna cena zależy od wielu czynników – m.in. stopnia rozbudowania systemu, jakości użytych elementów i rozwiązań oraz obecności lub braku serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.
I like this site very much so much fantastic information.
Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.
Standardowo podrzucam ciekawą lekturę. No i czekam na opinie