Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Urządzenia ubieralne
Uroda

Urządzenia ubieralne, czyli „Wearables”

Od pewnego czasu coraz głośniej się mówi „Wearables”, czyli urządzenia ubieralne, czyli urządzeniach elektronicznych, które zakładamy na siebie. Po połączeniu np. ze smartfonem mogą służyć do mierzenia naszej aktywności sportowej, poszczególnych parametrów zdrowotnych, a przy okazji (wersje dla kobiet) stanowić swego rodzaju biżuterię. Poniżej kilka mniej lub bardziej dziwnych urządzeń tego typu, które udało mi się znaleźć.

Urządzenia ubieralne – am PULS

Urządzenia ubieralne znane ze względu na powiązania z muzykiem will.i.am. Nie jest to inteligentny zegarek a raczej komputer na nadgarstku. i.am PULS posiada system operacyjny AneedA podobny do Siri i jest w pełni funkcjonalnym telefonem. Można w nim przechowywać wszystkie kontakty, muzykę, przeszukiwać zarówno głosem jak i dotykiem, odsłuchiwać utwory przez głośniki urządzenia. Ponadto aplikacje w urządzeniu są kompatybilne z serwisami społecznościowymi, tak samo serwis pogodowy i GPS. To wszystko jest zamknięte w całkiem ładnym, estetycznym i eleganckim opakowaniu. Jest to jedno z bardziej zaawansowanych pod względem funkcji urządzenie „noszone”.

Urządzenia ubieralne – Bragi – The Dash

Urządzenie ubieralne Bragi – The Dash to sportowe nowoczesne słuchawki bezprzewodowe, które zachwycają swoim wyglądem i opisywanymi funkcjami. Obie słuchawki bezprzewodowo łączą się ze sobą nawzajem jak również z telefonem, mają 4 GB wbudowanej pamięci, 3,5 godzinny czas pracy baterii i samodzielny odtwarzacz multimedialny. Co jeszcze? Jako urządzenie przystosowane do uprawiania sportu ma służyć jak osobisty trener i mierzyć tętno, przyśpieszenie, saturację. Słuchawki mają być wyposażone w czujniki ruchu i odczytywać konkretne wskaźniki, odbierając zachowanie/ruchy użytkownika (np. odczytywać pogodę po podniesieniu głowy w górę). Dla sportowców, którzy nie mogą żyć bez muzyki urządzenie wydaje się być ogromnie atrakcyjne. Sama chętnie bym wypróbowała.

Inteligentny zegarek Withings Activite Pop

Prosty, inteligentny zegarek, przedstawiony w ciekawych paletach kolorów, co jest atrakcyjne dla tych co wolą mieć coś wesołego na nadgarstku. Nie posiada ogromnej liczby funkcji, ale wszystkie te, które oferuje: godzina, krokomierz, pomiar snu czy innych dziennych ustalonych celów i śledzenie ich postępów, działają precyzyjnie i są rzeczywiście dopracowane.

Sama prawdopodobnie bym się nie skusiła na ten zegarek, ale dla osób które poszukują porządnego urządzenia tylko do śledzenia swoich aktywności w czasie dnia, wydaje się być dobrą opcją.

Sony SmartWatch 3

Sony SmartWatch 3 to jeden z lepszych inteligentnych zegarków, który wyróżnia się wydajnością, dobrym ekranem, GPS-em i solidną pracą baterii (akumulator o pojemności 420 mAh). Urządzenia ubieralne takiego typu posiadają 4 GB wewnętrznej pamięci w wersji z metalowym paskiem, który nadaje elegancji urządzeniu (choć osobiście uważam, że metalowy pasek do zegarka sportowego nie jest konieczny). Zegarek jest oparty o system Android i współpracuje z aplikacjami w telefonie a dodatkowo można pobrać dostępne aplikacje (choć póki co nie jest ich zbyt wiele). Wg mnie to interesująca propozycja dla osób, które są bardziej wymagające pod względem wyglądu i stylu urządzenia.

Urządzenia ubieralne – Swarovski Shine

Wśród urządzeń ubieralnych jest też coś dla kobiet, lubiących świecidełka. Oczywiście od Swarovski. Misfit to zegarek biżuteria zsynchronizowany z telefonem, który śledzi podstawowe aktywności dzienne czyli sen, aktywność fizyczną, posiłki. Jest wodoodporny i (co ciekawe) nie wymaga ładowania.

Dla kobiet, które interesują się zdrowiem a dodatkowo nie chcą nosić na sobie kolorowych zegarków czy topornych bransoletek, to ciekawa alternatywa.

Opaska The Razer Nabu X

Wymieniam tę opaskę głównie ze względu na design, bo jest to raczej dodatek do smartfona, który pomimo że może ułatwiać odrobinę życie, to nie zachwyca niczym szczególnym. Oczywiście, jak inne tego typu urządzenia, analizuje aktywność fizyczną, jest wodoodporna, informuje poprzez diody o nadejściu np. wiadomości SMS, ułatwia komunikację z podobnymi urządzeniami. Można też posługiwać się nią poprzez wykonywanie odpowiednich gestów ręką. Czy kupiłabym? Raczej nie, ale dla osób dla których najważniejsza jest wygoda noszenia i minimalistyczne wykończenie, może być interesująca.

Monitoring aktywności – InBody Band

Kolejne ubieralne urządzenie, do monitoringu aktywności. Czemu umieściłam je w moim zestawieniu? Bo oprócz zliczania kroków, kalorii, tempa, pomiaru pulsu, tempa, snu, posiada jedną ciekawą funkcję: analizuje bardzo precyzyjnie BIA (masę ciała pod względem tkanki tłuszczowej, mięśniowej i kostnej). Dla osób, które ćwiczą regularnie na siłowni, chcą zrzucić kilka kilogramów lub nabrać masy, to bardzo przydatna funkcja. Uważam, że tego typu produktów, które będą działały jak nasz „przenośny” lekarz będzie coraz więcej.

Audi LG Smartwatch

Tego urządzenia jeszcze nie ma, ale na tegorocznych targach CES wywołało dużą ciekawość. Z różnych informacji wiadomo, że oprócz integracji ze smartfonem i zainstalowanymi w nim aplikacjami, możliwością zarządzania muzyką, SMS-ami, wiadomościami e-mail itp. zegarek będzie zintegrowany z samochodami Audi. Może stanowić dodatkową parę kluczy poprzez technologię NFC, dzięki której będzie można tylko przykładając zegarek do klamki odblokować drzwi. Urządzeniem będzie można również uruchomić silnik. Na razie za mało wiadomo o tym urządzeniu, ale zapowiada się obiecująco. Tego typu urządzenia będą ułatwiać nam życie, ale już teraz możesz sobie spawdzić jaki smartwatch do 500 zł wybrać, by miał większość ww. funkcji.

Aparat Narrative Clip

Kompaktowy aparat, który automatycznie robi zdjęcia co 30 sekund. Urządzenie z pewnością nie dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do jakości robionych zdjęć, ale może być ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy po prostu chcą chwytać każdą chwilę, każdy moment bez konieczności używania rąk. Design „klipsa” jest przyjemny, w postaci prostej kostki, także nie ingeruje w stylizację, jeśli chodzi o ubiór. Osobiście nie kupiłabym, bo przeraża mnie odrobinę po pierwsze obróbka tych wszystkich zdjęć oraz nie jestem pewna czy tak mały aparat, tak przypadkowo wykonane fotografie, mogą przedstawiać naprawdę coś fajnego. Uważam, że lepiej mieć więcej kontroli nad robieniem zdjęć.

Obroża fitness dla psa Whistle

My jesteśmy aktywni, ale co z naszymi zwierzętami? Nie mogą być gorsze! Obroża fitness dla psa. Dla osób zainteresowanych tym, jak spędza czas czworonożny przyjaciel (pod względem ilości ruchu, spania, kontrolowania lokalizacji psa oraz nawet konsultacji z weterynarzem, to urządzenie znakomite). Możliwość porównywania wyników z innymi psami, powoduje że mamy pogląd na to, czy coś powinno się w życiu psa zmienić czy nie.

Urządzenia ubieralne – pierścionek Ringly

Kolejne z serii inteligentnej biżuterii. Dla kobiet, które co chwilę zerkają na telefon sprawdzając czy przyszło jakieś powiadomienie, sms, które planują swój dzień ze smartfonem. Ładny, zgrabny pierścionek, który po synchronizacji z telefonem w łatwy sposób informuje o wszystkich zaplanowanych aktywnościach. Gdybym była uzależniona od telefonu lub miała naprawdę napięte harmonogramy, może nawet i bym się skusiła na taki gadżet. Zwłaszcza, że jest to dyskretniejsza forma niż trzymanie telefonu na stoliku w czasie spotkania lub ciągłe zerkanie do torebki.

Urządzenia ubieralne Zepp

Zepp Tenis 3D Motion Sensor to tego typu urządzenia ubieralne na… rakietę tenisową. Synchronizuje się z telefonem za pomocą Bluetooth po pobraniu aplikacji i jej zainstalowaniu. Urządzenie śledzi każdy ruch, uderzenie piłki, prędkość, tempo, to jak często korzysta się z danego typu uderzenia. Wszystkie dane są przedstawiane w postaci wykresu oraz dodatkowo w 3D. Urządzenie ma za zadanie analizę mocnych i słabych stron gracza, by można było podjąć kroki w celu ich optymalizacji i poprawy. Będąc zapaloną tenisistką bez posiadania trenera – możliwe, że bym się skusiła.

Płatności z Barclaycard (and mobile payments)

Bransoletka od banku Barclaycard BPAY, oparta na technologii NFC, będąca kartą płatniczą, za pomocą której można dokonywać bezstykowych płatności. Coś jak płatności samsung pay tylko na nadgrastku. Wydaje się to być przyszłością i to całkiem niedaleką. I muszę przyznać, że jeśli bank gwarantowałby pełne bezpieczeństwo takich transakcji (a w sumie czemu nie), to zastanowiłabym się nad kupnem. Zwłaszcza po tym, jak niezliczoną liczbę razy tonęłam w torbach, siatach i próbowałam niezgrabnie wyciągnąć portfel z (oczywiście) najgłębszego zakamarka.

Bransoletka Intel MICA

Ekskluzywna bransoletka, która została zaprojektowana przez projektantów mody i inżynierów. Wyróżnia się przede wszystkim designem, gdyż zbudowana jest z kamieni szlachetnych, a pasek stworzony został ze skóry węża. Oferuje połączenie ze smarftonem oraz dostarczanie wszystkich komunikatów, tak by nie trzeba było wyciągać co chwila telefonu. Dla prawdziwych ‘modomaniaczek’.

Intel nie tylko MICĄ się wyróżnia. Firma z pewnością nas jeszcze zaskoczy pod względem urządzeń noszonych i jest jednym z ważniejszych graczy na tym rynku.

Podsumowanie

O technologii ubieralnej, Apple smartwatch i Samsung Gear Fit 2 nie piszę, bo myślę, że jest wystarczająco wiele informacji o tych urządzeniach, ale oczywiście trzeba o nich jak najbardziej pamiętać!

Czy 2015 rok będzie rokiem urządzeń ubieralnych? Bardzo możliwe. Póki co jestem jeszcze trochę sceptycznie nastawiona do nich, jednak chętnie wypróbowałabym kilka, przetestowałabym i sprawdziła, jak sprawdzają się w rzeczywistości.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *