Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Kawiarka do parzenia kawy
Kuchnia Pomysły na prezent Sprzęty

Kawiarka do parzenia kawy – wybieamy najlepsze!

Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki dobrej świeżej kawy? Jeżeli nie planujesz zakupu profesjonalnego ekspresu do kawy, rozejrzyj się za kawiarką do parzenia kawy. Wydobędzie z ziaren wszystkie walory smakowe. Pycha! Kawa zaparzona w kawiarce jest zdecydowanie bardziej gorąca od tradycyjnej, a także bardzo dobrze łączy się z mlekiem, co jest doskonałą wiadomością dla osób lubiących cappuccino lub latte. Inne są również walory smakowe napoju, ponieważ kawiarka do parzenia kawy daje bardziej czekoladowy smak, wpadający w goryczkę. Trudniej jest doszukać się owocowych i kwiatowych aromatów.

Jak korzystać z kawiarki do parzenia kawy?

Każda kawiarka do parzenia kawy składa się z trzech części:

  • zbiorniczka na wodę (wielkość zależna jest od pojemności sprzętu),
  • sitka z lejkiem (tu wsypujemy zmieloną kawę)
  • oraz górnego zbiornika z pokrywką, w którym zbiera się zaparzona kawa.

W celu przygotowania kawy należy odkręcić kawiarkę i wyciągnąć z niej sitko z lejkiem. Do dolnej części wlać wodę, zwracając szczególną uwagę na to, by jej poziom nie zakrył zaworu bezpieczeństwa. Następnie należy wsadzić sitko i wsypać do niego (równo z rantem) zmieloną kawę. Na koniec nakręcić górną część kawiarki i postawić ją na wolnym ogniu. Czekamy na moment, gdy kawa zacznie przedostawać się do górnej części, by zmniejszyć ogień. Jak tylko strumień przyspieszy i pojawi się bulgotanie, należy zdjąć kawę z ognia i podać.

Jaką kawiarkę do parzenia kawy wybrać?

Żeby odpowiednio dobrać kawiarkę do parzenia kawy, na pewno warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Dostępne na rynku są te wykonane z aluminium oraz stali. Kawiarki z aluminium nadają się tylko do kuchenek gazowych lub elektrycznych. W większości domów korzysta się dzisiaj ze sprzętów indukcyjnych, dla których posiadaczy przeznaczone są kawiarki stalowe. Są one droższe, ale również bardziej trwałe i zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu od aluminiowych.

Ważną kwestią jest także wielkość. Najmniejsze kawiarki mają pojemność, która pozwala na przygotowanie trzech filiżanek espresso albo jednej większej kawy. Jeżeli korzystasz z płyty indukcyjnej, zwróć szczególną uwagę na średnicę sprzętu –nie powinna być ona mniejsza niż 9 centymetrów.

Kawiarka do parzenia kawy – atrakcyjne modele

Poniżej przedstawiam propozycje kawiarek w rozsądnych cenach, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających koneserów kawy. Wszystkie będą też działały na płytach indukcyjnych:

1. Kawiarka DOMOTTI 32703 Vella

Jest to stosunkowo tania kawiarka o pojemności 300ml, która jest przystosowana do kuchni ceramicznych, elektrycznych, gazowych oraz indukcyjnych. Jej pojemność to około 300ml czyli 6 filiżanek kawy. Średnica dna to 9 cm. Stal nierdzewna, z której jest wykonana sprawi, że kawiarka będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Cena to około 45 zł.

2. Kawiarka DOMOTTI 32704 Vella

Nieco droższa i większa siostra kawiarki opisanej powyżej, którą szczególnie polecam osobom korzystającym z płyt indukcyjnych. Pojemność 450 ml pozwoli na przygotowanie 9 filiżanek kawy. Średnica dna to 10 cm, co jest bezpieczniejszym wyborem w przypadku indukcji. Cena to około 55 zł.

3. Kawiarka SCANPART 2790000062

Kolejna propozycja to kawiarka, której pojemność wynosi około 6-ciu filiżanek kawy. Jest nieco droższa od poprzedniczek. Będzie współpracowała z kuchnią ceramiczną, elektryczną, gazową oraz indukcyjną. Propozycja idealna dla osób korzystających z płyt indukcyjnych, a ceniących tradycję – SCANPART kształtem przypomina aluminiowe, klasyczne kawiarki. Jej cena to około 109 zł.

4. Kawiarka ARIETE 1358 Mokina Black

Tę pozycję wyróżnia przede wszystkim obrotowa podstawa oraz podtrzymywanie temperatury płytą grzejną. ARIETE jest kawiarką elektryczną o mocy 400 W. Posiada funkcje automatycznego wyłączenia, podgrzewania oraz wyposażona jest w dzbanek bezprzewodowy. Jej wadą jest mała pojemność, która pozwoli na przygotowanie zaledwie 2-4 filiżanek (200ml). Wydatek to około 139 zł.

Dowiedz się więcej na temat innych urządzeń kuchennych.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *