Jakie żarówki wybrać? Podpowiadamy!

żarówki

Kiedyś szliśmy do sklepu, kupowaliśmy żarówkę i sprawę mieliśmy załatwioną. Było łatwo, bo na półkach sklepowych znaleźć można było tylko jeden rodzaj żarówek. Dzisiaj do wyboru mamy nie tylko te tradycyjne, ale też energooszczędne świetlówki, halogeny i żarówki LED. Którą wybrać? Sprawdź!

Żarówka jest jednym z absolutnych „must have” w każdym domu. Dzięki niej możemy nocą zajrzeć do lodówki, sprawdzić, jak pięknie pieką się ciasta czy po prostu poczytać książkę po zmroku. Dlatego wybierając tę odpowiednią, powinieneś zastanowić się jakie będzie jej dokładnie przeznaczenie.

Na co zwrócić uwagę?

Jedną z najważniejszych cech żarówki jest odpowiednie dobranie temperatury barwnej. Inne oświetlenie będzie nam potrzebne w sypialni, inne w pracowni a jeszcze inne w kuchni. Klasyczne żarówki świecą żółto-pomarańczowym ciepłym światłem, natomiast te nowocześniejsze mogą mieć dowolny kolor. Sprawdź opakowanie, bo to na nim znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Oznaczenie do 2500K to barwy ciepłe (idealne do sypialni), natomiast oznaczenia od 5000K to barwy chłodne (jasno niebieskie), których nie używamy w domu. Sprawdź także, jaka jest moc danego egzemplarza. Zasada jest taka, że im więcej ma Wat, tym więcej zużyje prądu, a co za tym idzie – zapłacisz większy rachunek. Uważam, że inwestycja w żarówki energooszczędne jest mądrym ruchem. Wprawdzie podczas zakupu zapłacisz znacznie więcej, jednak w skali roku zaoszczędzisz nawet pięć razy więcej!

Rodzaj żarówek

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów żarówek, jednak najpopularniejsze są cztery z nich i warto, byś jako konsument poznał ich specyfikację. Poniżej po krótce opisałam najważniejsze cechy, a także wady i zalety żarówek tradycyjnych, halogenowych, ledowych oraz świetlików.

1. Tradycyjne

Żarówka tradycyjna to lampa żarowa, która świeci dzięki nagrzanemu do bardzo wysokiej temperatury żarnikowi wykonanemu w wolframu. Żarówki tradycyjne dają światło o ciepłej, białej barwie, która dobrze odwzorowuje kolory. Wyróżnia je niska cena oraz równomierny strumień światła. Nie są natomiast energooszczędne (zużywają nawet do 80% więcej energii niż inne żarówki) i dość szybko się przepalają, więc decydując się na ten rodzaj musisz wiedzieć, że często będziesz musiał je wymieniać.

2. Halogenowe

Moim zdaniem najlepszy wybór. Halogeny to żarówki, które dają dużo więcej światła niż tradycyjne, a do tego działają nawet do 5 razy dłużej! Święcą równomiernie i co najważniejsze – ich światło nie słabnie wraz z upływem czasu. Pozwalają na zaoszczędzenie energii nawet o 45%, co jest zadowalającym wynikiem. Żarówki halogenowe sprawiają, że kolory wydają się być bardziej nasycone. Modele w szklanej, żarówkowej bańce to dobry zmiennik tradycyjnych żarówek.

3. LED

Technologia LED opiera się na podświetlanych diodach elektroluminescencyjnych. Jest to najbardziej trwały rodzaj oświetlenia, ponieważ diody te działają nawet do 50 tysięcy godzin, a przy tym są energooszczędne. Żarówki LED są odporne na wstrząsy, a także wyłączanie i włączanie. Żarówki LED emitują światło punktowe lub częściowo rozproszone, jednak nie są idealnym zamiennikiem standardowych żarówek i świetlówek. Lepiej sprawdzą się jako podświetlenie stołu, obrazu lub blatu kuchennego.

4. Świetlówki

Zapewne nie raz widziałeś te żarówki, ponieważ ich klasyczny kształt to wygięta litera „U”. Na tle innych rodzajów, wyróżnia je energooszczędność – zużywają do 80% mniej prądu w porównaniu do żarówek tradycyjnych. Są też bardzo trwałe, ponieważ święcą do 15 tys. godzin. Emitują światło o zarówno o zimnej jak i ciepłej barwie, jednak odwzorowują kolory gorzej niż tradycyjne żarówki. Są dosyć drogie i długo się nagrzewają (włączają się dopiero po ok. 2 sekundach).