Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Companion apps
Gaming

Companion Apps – przyszłość gier czy zbędny gadżet?

Przemysł gier rozwija się bardzo sprawnie i mam wrażenie, że popularność gier rośnie z miesiąca na miesiąc. Przekonanie, że grają tylko dzieci, informatycy i nerdzi już dawno poszło w zapomnienie. Aktualnie deweloperzy tego typu rozrywki tworzą tzw. companion apps, czyli aplikacje towarzyszące do pobrania na smartfony czy tablety, z których korzysta się w tym samym czasie, gdy przechodzi się grę. Czy warto z nich korzystać? Ponieważ jestem z pokolenia ‚second screen’, uważam, że tak i dlatego poniżej przedstawiam kilka fajniejszych aplikacji do gier, by przekonać Was do ich wypróbowania.

Companion Apps – Watch Dogs: ctOS

Oficjalna aplikacja towarzysząca grze Watch Dogs: ctOS. Companion Apps pozwala użytkownikom na przejęcie Chicago i policji w tym mieście. Dzięki niej można się wcielić w rolę hakera i utrudniać działania swoim przeciwnikom, np. poprzez spowodowanie wypadku samochodowego, zmianę świateł na drodze czy budowanie przeszkód. Aplikacja jest na tyle rozbudowana, że oferuje również opcję przejęcia helikoptera, by wyśledzić przeciwników.

Companion Apps – Battlefield 4 – Battlelog

Dzięki aplikacji Battlelog oprócz dość standardowych funkcji, można przeglądać swoje statystyki, elementy do odblokowania, sprawdzać rezultaty starć, zapraszać znajomych do udziału w misjach, dołączać do znajomych, dobierać wyposażenie, zsyłać naloty na przeciwników i śledzić, jak radzimy sobie w regionalnych rankingach.

Dodatkowo na ekranie tabletu widzimy całą mapę planu bojowego aktualizowaną w czasie rzeczywistym. Z poziomu tabletu aplikacja umożliwia też komunikację głosową, co przynosi bardzo ciekawe doświadczenie.

Assassin’s Creed IV – aplikacja companion

Companion apps do Assassin’s Creed IV: Black Flag pozwala graczom na zarządzanie własną flotą w grze – niezbędne narzędzie dla wszystkich kapitanów piratów! Za pomocą aplikacji można sprawdzać postępy w grze, czytać wpisy z bazy danych, zobaczyć cele swojej misji, wyświetlać odebrane wiadomości, powiadomienia od znajomych i znaleźć wyzwania. Dzięki temu nie trzeba przerywać gry, można się w pełni skupić na zdobywaniu bogactwa na morzu. Polecam też wykorzystanie aplikacji z drugą osobą, np. poprzez mianowanie jej oficerem, który będzie wtedy „prawą ręką” dowódcy.

Titanfall – Titanfall Companion Apps

Titanfall Companion Apps to aplikacja wzbogacająca rozgrywkę w Titanfall. Gracze mogą sprawdzać swoje statystyki w czasie gry, liczbę zabitych przeciwników, ulubione bronie. Mogą również dowiedzieć się więcej o wszechświecie Titanfall, broniach, postaciach i mapach. Patrząc na mapę na „dodatkowym ekranie”, można dowiedzieć się, gdzie znajdują się aktualnie koledzy z drużyny i gdzie toczy się akcja. Dodatkowo aplikacja wysyła najnowsze wiadomości o aktualizacjach gry.

Call of Duty: Ghosts aplikacja

W ramach aplikacji współpracującej z grą Call of Duty użytkownicy mogą wybrać broń, dostosować swoich żołnierzy i ładunek. Tak, jak w innych aplikacjach companion, gracze mogą obserwować „z góry” co się dzieje w grze, śledzić swoje postępy, zdobywać doświadczenie i osiągnięcia poprzez rozbudowane statystyki. Oczywiście aplikacja dostarcza też informacji o turniejach i aktualizacjach oraz umożliwia komunikowanie się z innymi graczami.

Far Cry 3 Outpost aplikacja

Dzięki aplikacji do Far Cry 3 można uzyskać zaawansowane moduły do swoich ulubionych broni, zmodyfikować ekwipunek, odkodowywać odnalezione dane i zyskiwać doświadczenie. Nie grając w grę, można przekazywać lub sprzedawać punkty doświadczenia bezpośrednio z telefonu i wzbogacać swoją wiedzę oraz gromadzić dane, podróżując np. autobusem. Dodatkowo aplikacja posiada wyzwania: tygodniowe i dzienne, dzięki którym też można zdobyć doświadczenie, co przekłada się na lepsze osiągnięcia w grze, zdobywanie nagród itd. Standardowo ma się dostęp do map, takich statystyk jak czas grania, osiągnięty poziom, uzbrojenie i analiza skuteczności używanej broni.

Companion Apps – tryb Boss Plants vs. Zombies: Garden Warfare

Tryb aplikacji Xbox SmartGlass. Tryb Boss do Plants vs. Zombies daje graczom swobodę w sterowaniu polem walki przy użyciu tabletu lub smartfona. Aplikacja umożliwia graczowi podejrzenie całej mapy działania włącznie z lokalizacją innych graczy, zastosowanie leków, uzdrawianie przyjaciół lub wręcz odwrotnie – atakowanie z nieba nieprzyjaciół, by nie dostali się na nasz obszar. Aplikacja dodaje grze dynamiki, dzięki czemu jest bardziej rozrywkowa.

Tryb Party Master w Just Dance

Tryb Party Master, czyli Mistrz Imprezy umożliwia graczowi zmienianie zasad gry, aktualnej piosenki i konkretnych ruchów dla czterech graczy tak, aby poprawić swoje wyniki. Można dawać wyzwania innym i wymagać od nich określonych figur. Fajna rozrywka i dużo radochy.

Podsumowanie

Podsumowując, gracze mogą powiedzieć – na co to komu? Ale w rzeczywistości aplikacje wzbogacające doświadczenia w głównej grze to warta wypróbowania propozycja dla wszystkich.

Uważam, że spróbowanie nic nie kosztuje, a może dostarczyć więcej zabawy, pomóc poprawić wyniki osiągane w grze, a też zachęcić do interakcji z drugą osobą poprzez nadanie jej np. określonej funkcji w grze. Najważniejsze w przyszłości tego typu aplikacji jest to, by rozszerzały przeżycia związane z grą, a nie on niej odciągały. Aby uatrakcyjniały, a nie oferowały niepotrzebne funkcje, odrębne gry lub spełniały funkcje jedynie reklamowe.

Biorąc pod uwagę to, że nasze smartfony i tablety są coraz silniejsze i posiadają coraz lepsze procesory, companion apps mogą stać się naprawdę znakomitymi partnerami do gier.

Serdecznie zapraszamy do naszej omówionej recenzji gry The Last Guardian oraz czy smartfon używany z drugiej ręki podoła powyższym aplikacjom?

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

7 KOMENTARZY

  1. Talentem bije każdy Twój wpis i post, twórcze myślenie nie sprawia Ci problemu, to się nazywa intelektualny most, on sprawia wielką radość każdemu odwiedzającemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *