Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Jak podawać herbatę?
Kuchnia

Jak podawać herbatę? Kilka uniwersalnych porad aktualnych przez cały rok

Jak podawać herbatę? Niby proste, ale nie do końca. Herbata to uniwersalny napój w każdym domu, choć tradycja jej spożywania nie u nas jest tak długa, jak w Wielkiej Brytanii czy w Chinach. Przy herbacie przyjmujemy gości, spędzamy samotne wieczory z książką, czy zaciekle dyskutujemy z naszą drugą połową.

Wybór ulubionego rodzaju herbaty to temat na osobny artykuł. Eksperci mogą godzinami debatować o przewadze zielonej herbaty nad czarną, specyficznym smaku Yerby, czy picia odpowiedniego rodzaju herbaty o odpowiedniej porze – bo w końcu English Breakfast i Earl Grey to zupełnie co innego! Pomijając te wszystkie dylematy, skupimy się na pytaniu jak podawać herbatę oraz czego potrzebujemy w domu, aby podawać herbatę na różne sposoby.

Jak podawać herbatę? Tylko przez odpowiedni czajnik

Oszczędność czasu wymusiła na nas korzystanie z urządzeń elektrycznych, co ma zastosowania także przy tak prostej czynności jak zwykłe gotowanie wody. Pomijając walory estetyczne, zapraszając wielu gości, lepiej mieć czajnik o większej pojemności – wtedy gotujemy wodę tylko raz i starcza na zalanie wszystkich filiżanek. Jeszcze ważniejsze jest to, czy woda w czajniku będzie czysta. Dlatego lepiej wybierać czajniki z płytową grzałką ukrytą w podstawie urządzenia, niż ze spiralną grzałką w środku. W tych pierwszych ryzyko osadzania się kamienia jest ograniczone do minimum. Druga sprawa to zastosowane filtry. Im są dokładniejsze, tym bardziej wyrazisty smak herbaty. Warto stosować dzbanki filutrujące wodę, by kamień nie zbierał się w czajniku.

Jak podawać herbatę w filiżance?

A czemu nie kubek? Koneserzy przekonują, że aby rozkoszować się prawdziwym smakiem herbaty napój powinien być podawany w naczyniu, którego kształt rozszerza się ku górze. Najlepiej jeśli filiżanka jest porcelanowa. Porcelana lepiej niż inne tworzywa zachowuje ciepło. Na szczęście w polskich domach zanika straszny zwyczaj picia gorącej herbaty w szklankach rodem z PRL. Co nie znaczy, że szklanki są całkowicie bezużyteczne. Wysokie, pojemne szklanki to idealne naczynie na mrożoną herbatę z lodem – w sam raz na wyjście na taras, czy do ogrodu.

Podgrzewacz do herbaty

Jak podawać herbatę? Tylko z podstawką jako podgrzewacz. Podstawka na czajniczek z podgrzewaczem typu tealight to częsty element w zestawach do podawania herbaty. Nie tylko ładnie wygląda, ale również pozwala zachować optymalną temperaturę.

Rozmaite dodatki do podawania herbaty

Herbata z cukrem i z cytryną to normalna sprawa. Ale zawsze możemy spróbować puścić wodzę fantazji i poeksperymentować z innymi dodatkami. Zwykły cukier możemy zamienić na trzcinowy, możemy słodzić miodem, dodawać sok malinowy, albo nawet coś mocniejszego – w zimny wieczór nic tak dobrze nie rozgrzewa jak herbata z rumem! Równie duży wybór mam w przypadku sprawdzonych przepisów na mrożoną herbatę w lecie. Możemy dodać skórkę pomarańczy, truskawki czy nektar z mango.

Przydatne akcesoria do podawania herbaty

Wśród przydatnych przedmiotów znajdziemy specjalne zaparzacze, przelewaczki, sitka, a nawet specjalny termometr sprawdzający, czy temperatura jest optymalna do picia.

Jak widać z banalnego picia herbaty można uczynić prawdziwą sztukę z rytuałem, który ma odpowiednią oprawę i znaczenie. Wystarczy odrobina wysiłku i niewielka dawka wiedzy.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

7 KOMENTARZY

  1. Doceniam Twoje poglady, często tutaj bywam, serwerem proxy często się nakrywam, Czytam wiele postów, myślę, kontempluję, Twojego bloga nad wyraz szanuję 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *