Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Dodatki do Google Chrome
Komputery i tablety

Dodatki do Google Chrome – TOP najlepszych!

Dodatki do Google Chrome – czasem trudno się połapać i wybrać te, które są rzeczywiście przydatne. Ponieważ jestem pochłaniaczem nowinek technologicznych, użytkownikiem Google Chrome oraz poszukiwaczem funkcji ułatwiających pracę i życie, śledzę na bieżąco także nowinki związane ze wtyczkami. Warto także pamiętać o Google linki, które tak samo jak wtyczki, ułatwią nam życie na komputerze.

Oto kilka moich ulubionych:

Dodatki do Google Chrome – Save to Pocket

Dla tych, co korzystają z Pocket’a obowiązkowe, bezpłatne dodatki do Google Chrome to Save to Pocket. Jednym przyciskiem zapisuje się artykuły, filmy, obrazy do przeczytania na później lub po prostu do zachowania. Dzięki temu, że mam aplikację zainstalowaną na tablecie i smartfonie, wszystko znajduję w jednym miejscu – bez względu na to, na którym urządzeniu dana rzecz była zapisywana. Co jeszcze w nim lubię, to synchronizacja z Twitterem, z którego treści również zapisuję jednym kliknięciem. Do każdego artykułu można dodać własne tagi. Z tej funkcji rzadko korzystam, ale niektórzy mogą uważać ją za przydatną.

Awesome Screenshot – dodatek do Chrome

Jak sama nazwa wskazuje dodatek do Google Chrome, dzięki któremu można łatwo uchwycić całą stronę lub jakąkolwiek jej część. Awesome Screenshot ma kilka wad, ale i tak uważam, że jest jednym z najlepszych narzędzi tego typu. Lubię, że dodatkowo można coś dodać, zaznaczyć prostokątem, kołem, strzałkami i opisem. Znacznie wygodniejsze niż przeklejanie do pliku, maila czy Power Pointa.

Dodatek Ad Block Plus w Google Chrome

Nie dziwie się, że jest to jedno z popularniejszych dodatków do Google Chrome, bo sama jestem z niego bardzo zadowolona i niezmiennie korzystam. Jeśli jeszcze nie macie zainstalowanego, to polecam. Ad Block Plus blokuje reklamy, złośliwe oprogramowanie oraz programy śledzące. Można go dowolnie personalizować i pozwalać na wyświetlanie reklam na konkretnych witrynach. Ad Block na Chorme działa płynnie i bezawaryjnie (u mnie).

Dodatki do Google Chrome

IE Tab

W mojej pracy czasem trzeba sprawdzić, jak działa dana strona pod przeglądarką Internet Explorer, czasem też są strony, które tylko pod nią działają. Takie dodatki do Google Chrome jak IE Tab są bardzo przydatne w tym przypadku. Zamiast uruchamiać IE, wystarczy kliknąć przycisk i ma się podgląd strony taki jak w IE.

Momentum w Google Chrome

Ten dodatek do Chrome uwielbiam, choć ma głównie funkcje wizualne. Momentum to dla mnie źródło inspiracji, okazja do chwili zastanowienia i spojrzenia na piękne widoki, a także motywacja do np. uśmiechania się przy każdym otwarciu nowej karty przeglądarki. Po każdym kliknięciu ctrl+t ukazuje się cudowne zdjęcie, motto dnia i „to do” lista.

Dodatki do Google Chrome typu LastPass: Free Password Manager

Świetny dodatek do Google Chrome dla wszystkich, którzy mają problem z zapamiętaniem haseł do różnych kont, witryn, sklepów. Bardzo mi pomaga w zarządzaniu hasłami, jest wygodny i łatwy w korzystaniu. Fakt, na początku obawiałam się, że nie jest zbyt bezpieczne rozwiązanie i przyznaję, że nie „trzymam” tam najważniejszych haseł, które mam po prostu w głowie, ale te kilkadziesiąt innych jak najbardziej trzymam w LastPass: Free Password Manager. 🙂

Tab snooze jako dodatek do Google Chrome

Bardzo przydatny dodatek do Google Chrome dla mnie, która ma często bardzo dużo otwartych okien i kilka chce przeczytać za jakiś czas. Czasem Pocket tutaj się nie sprawdza, jeśli chcę przeczytać coś np. konkretnie za godzinę. Tu przychodzi z pomocą Tab snooze, w którym mogę sobie określić czas, kiedy ma mi przypomnieć, że dana zakładka została odłożona na później do przeczytania. Działa trochę jak budzik dla zakładek. Polecam!

Dodatki do Google Chrome – WhatFont

Dodatek WhatFont jest bardziej dla grafików, ale nie tylko – jak widać, bo dla mnie jest również przydatny. Za pomocą jednego kliknięcia dowiaduję się, jaki font został wykorzystany na stronie. Dzięki temu mogę podpowiedzieć grafikom, jaki font lub podobny dobrać czy po prostu użyć zbliżonego w projekcie, by ładnie się komponował z przedstawianym np. serwisem.

Dodatek New Tab Bookmark Speed Dial | Papaly

To rozszerzenie testuję od niedawna, więc nie mogę jeszcze ocenić, czy sprawdza się w 100%, ale jest ciekawe i póki co jestem z niego zadowolona. Jeszcze „uczę” się, jak Papaly spersonalizować do swoich potrzeb i tak, by działało idealnie i podnosiło moją efektywność. Dzięki temu dodatkowi do Google Chrome tworzę własne tablice z linkami, które mogę posegregować np. wg kategorii. Stanowi dla mnie swojego rodzaju menedżera stron www i historii przeglądania. Wart wypróbowania.

Dodatek Instalink dla Google Chrome

Może nie jest to „must have”, ale lubię ten dodatek. Bardzo dobry dodatek do Chrome dla osób, które czytają wiele różnych materiałów w internecie i chcą się podzielić jakąś konkretną informacją z inną osobą. W prosty sposób zaznaczamy fragment tekstu z interesującego nas artykułu i tworzymy link, który druga osoba otwiera i czyta wyłącznie zaznaczony fragment, który może następnie skomentować. Przydatna wtyczka Instalink.

Sortd

Zaczynamy od najnowszej rewelacji dla poczty Gmail, która zamieni go w listę rzeczy do zrobienia. Mowa o Sortd – specjalnym dodatku do Google Chrome, który w chwili pisania tego artykułu jest jeszcze w fazie beta dla wybranych. Ale dodajemy go do naszej listy, bo mocno wierzymy, że wkrótce podbije serca wielu użytkowników Gmaila.

Aplikacja dzieli skrzynkę odbiorczą na 4 części. Z lewej strony pojawia się tradycyjna skrzynka, z prawej z kolei cztery nowe kolumny: „To do”, „Launch Event”, „Deals” i „Follow Up”. W każdej z nich znajdziemy ikonkę „+”, dzięki której ręcznie dopiszemy nowe zadanie. Możemy tam również przeciągnąć odpowiedniego e-maila ze skrzynki odbiorczej. Ważne wydarzenia oraz zadania są przefiltrowane z gąszcza emaila do jednej z kolumn. Bardzo pomysłowe!

Wątki w kolumnach można też przemieszczać z góry na dół. W ten sposób nadajesz im odpowiedni priorytet. Dzięki Sortd oznaczysz zadania, które zostały w pełni wykonane. Po zakończeniu pracy ujrzysz powiadomienie, a wątek zmieni kolor na szary.

Sortd to świetny dodatek do Gmaila, który nie tylko wprowadza powiew świeżości do interfejsu, ale zamienia go w intuicyjnego menadżera zadań.

Dodatek do Google Chrome – One Tab

Każdemu zdarza się otworzyć w przeglądarce bardzo dużą ilość zakładek. Przez to zużycie pamięci operacyjnej RAM bardzo szybko rośnie. Dodatek do Google Chrome OneTab bardzo solidnie ogranicza ten problem (wg twórców nawet o aż 95%). Jednym kliknięciem zamykamy, a mówiąc ściślej, usypiamy wszystkie otwarte karty. W zamian wyświetla nam się jedna karta z listą zamkniętych przez niego stron. W każdej chwili możemy je później przywrócić w dowolnej konfiguracji – albo pojedynczo, albo grupowo.

Instant Translate

Dzięki Instant Translate tłumaczenie tekstu podczas przeglądania stron na Google Chrome przechodzi na zupełnie inny poziom. Rozszerzenie tłumaczy dowolnie wybrane fragmenty bez konieczności przechodzenia na inne strony. Możesz tu także własnoręcznie wprowadzić tekst do tłumaczenia, a wszystkie czynności zapisywane są w jego historii. Wśród wielu wspieranych języków jest również polski.

Clearly ma jedno zasadnicze zadanie: ułatwia czytanie blokując wszystko, co może nas rozpraszać. Przeczytamy więc na spokojnie tekst bez reklam, a nawet wszelkiego rodzaju odnośników oraz innych dodatków i grafik, które mogą odciągać uwagę od czytania. Dodatek daje szerokie możliwości personalizacji, dzięki którym dopasujemy wygląd całości do swoich upodobań (kolor tła, krój czcionki i jej rozmiar, sposób wyrównania tekstu, etc.).

HTTPS Everywhere

Prosty dodatek do Google Chrome, który automatycznie przełącza wszystkie przeglądane strony z protokołu http na dużo bardziej bezpieczny, szyfrowany https. Zwiększamy w ten sposób nasze bezpieczeństwo, chroniąc się przed zagrożeniami i niektórymi formami nadzoru oraz cenzury w sieci.

Dodatek do Google Chrome – Speed Dial 2

To z kolei dodatek do Google Chrome dla tych, którzy korzystają z zakładek, ale nie lubią przedzierać się przez paski w Chrome. Speed Dial 2 może przechowywać aż do 48 pozycji. Wszystkie wyświetlane są w postaci miniatur na dodatkowej karcie. Dzięki temu otrzymujemy jedno, wygodne miejsce z odnośnikami do najczęściej odwiedzanych lub ulubionych miejsc w sieci.

Google Keep

To rozszerzenie idealnie sprawdzi się u tych, którzy podczas przeglądania sieci wpadają na genialny pomysł i chcą szybko go zanotować. Dzięki Google Keep zapiszesz tekst, zdjęcia oraz notatki głosowe. Wszystkie oznaczysz odpowiednimi kolorami, aby w przyszłości odnaleźć to, co cię interesuje. Działa także w wersji mobilnej.

Korzystasz z kilku przeglądarek i pragniesz zsynchronizować wszystkie dane? Z pomocą przychodzi wówczas Xmarks. Wystarczy kilka kliknięć, aby zapisać i zsynchronizować zakładki, hasła i otwarte karty pomiędzy przeglądarkami Google Chrome, Firefox, Safari oraz Internet Explorerem.

Synata to taka wewnętrzna przeglądarka, która przeszukuje wiele zasobów naraz. Potrafi odnaleźć poszczególne rzeczy w e-mailach, kontaktach i terminach bez względu na to, gdzie są one przechowywane – w usłudze Box, Dropboksie, Gmailu, a nawet w Google Apps.

uBlock

To obecnie najlepsza alternatywa dla Adblocka, który ostatnio na Google Chrome radzi sobie coraz gorzej. uBlock Origin doskonale blokuje wszelkiego rodzaju nachalne reklamy, a jednocześnie nie zużywa dużo pamięci RAM. Świetnie sprawdza się zarówno u bardziej zaawansowanych użytkowników, jak i tych, którzy po prostu jednym kliknięciem chcą pozbyć się niechcianych reklam.

Bonusowe dodatki do Google Chrome

Na deser jeszcze dwa bonusowe dodatki do Google Chrome: jeden śmieszny, drugi ładny. Oba niekoniecznie funkcjonalne:

Dodatek Panic Button

Znakomity dodatek do Google Chrome dla osób, które szybko chcą ukryć otwarte zakładki w przeglądarce. Jedno kliknięcie Panic Button i zakładki znikają. Po ponownym kliknięciu, uruchamiają się wszystkie tak, jak przed ich schowaniem.

Chrome Visual History

Ogromnie lubię wizualizacje, stąd zainteresował mnie dodatek do Chrome –  Chrome Visual History. Rozszerzenie rejestruje wszystkie strony, które odwiedzam, a następnie tworzy z historii przeglądania wykresy, ilustrujące sposób korzystania przeze mnie z internetu. Jednorazowo można wypróbować.

Tak o to prezentuje się moje TOP 10 dodatków do Google Chrome. Oczywiście ta lista jest subiektywna, bo dla Was mogą być mniej lub bardziej przydatne dodatki Chrome. Google oferuje również dodatki do Gmail, które ułatwiają z korzystania e-maila.

Dowiedz się więcej o wtyczce unfriend finder!

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

10 KOMENTARZY

  1. By aktorka odniosła sukces, powinna mieć twarz Wenus, umysł Minewry, wdzięk Terpsychory, pamięć wziętego prawnika oraz skórę z gaźnika. E. Barrymore UMS*

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *