W erze fotografii cyfrowej, coraz rzadziej zdarza się, żebyśmy posiadali zdjęcia w formie papierowej. Punkt foto raczej odwiedzamy tylko po to, żeby zrobić sobie zdjęcie do dowodu albo do paszportu, a nie po to, żeby wykonać odbitki wakacyjnych fotek. Jeśli jednak posiadamy potrzebę oglądania zdjęć nie tylko na Facebooku i Instagramie, zawsze jest możliwość, żeby wydrukować je w domu. Jak domowa drukarka poradzi sobie z tym zadaniem? To zależy oczywiście od jej rodzaju i przeznaczenia. Generalnie, zdjęcia lepiej wychodzą na drukarkach atramentowych niż na urządzeniach laserowych, przeznaczonych przede wszystkim do masowego kopiowania dokumentów. Na rynku mamy także segment specjalnych drukarek wykorzystujących technologię termosublimacji, które powstały właśnie z myślą o fanach fotografowania.
Na co zwracać uwagę, szukając drukarki do zdjęć?
Jeśli już jesteśmy zdecydowani na drukowanie zdjęć w domu, czas rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem. Na rynku jest wiele urządzeń o różnych funkcjach i rozmiarach. Które wybrać? To zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania.
Papier i obsługiwany format zdjęć
Zapewne najczęściej będziemy drukować zdjęcia w takich rozmiarach, w jakich kiedyś zamawialiśmy u fotografa. Najpopularniejsze są zdjęcia 10×15 cm, które zazwyczaj trafiają do ramek. Warto jednak poznać możliwości urządzenia także w kontekście innych potrzeb. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie nam potrzebne na przykład zaproszenie ślubne czy plakat. Niektóre drukarki operują tylko na małych formatach, inne umożliwiają wydruk w formacie A4 albo nawet A3. Kupując drukarkę fotograficzną, warto dowiedzieć się, jaki papier obsługuje – zapewne jest to specjalistyczny papier do druku – dobrze zatem zbadać jego cenę oraz dostępność.
Komunikacja z innymi urządzeniami
Na szczęście nie musimy już każdorazowo zgrywać zdjęć z aparatu na komputer i dopiero z tego poziomu wybierać pliki do druku. Współczesne drukarki fotograficzne umożliwiają łączność z urządzeniami mobilnymi, na których zazwyczaj przechowujemy gigabajty fotografii. Najlepiej, jeśli drukarka jest wyposażona w łączność Wi-Fi, w ostateczności może to być także Bluetooth. Sam proces bardzo usprawniają dedykowane aplikacje na smartfona takie jak Canon PRINT Inkjet.
Ekran
Pozornie zbędny dodatek do drukarki, w praktyce może się bardzo przydać. Przede wszystkim w sytuacji, gdy nie drukujemy właśnie z ekranu komputera tylko korzystamy z plików zapisanych na karcie pamięci. Wtedy podgląd będzie przydatnym dodatkiem. Jeszcze lepiej, jeśli drukarka jest wyposażona w systemy poprawiające jakość obrazu – wówczas możemy dokonać korekty i obejrzeć efekt przed wydrukiem.
Jakość wydruku
Oczywiście, dostępne opcje i komfort użytkowania, w połączeniu z innymi urządzeniami (smartfon, tablet, komputer, cyfrówka) są ważne, jednak koniec końców kluczowy jest końcowy efekt, czyli jakość wydrukowanego zdjęcia. Na to, czy zdjęcie spełnia oczekiwania, składa się rozdzielczość oraz liczba kolorów i kontrast. Porównując drukarki o podobnych parametrach, dobrze jest patrzyć na opinie użytkowników, tym bardziej, że ci używają drukarek do różnych celów. Sprzęt może sobie różnie radzić na przykład z wydrukiem portretów czy zdjęć przyrody.
Koszty eksploatacji
Zakup drukarki to dopiero początek kosztownych inwestycji. W dłużej perspektywie, kluczowa nie jest cena urządzenia, a cena tuszu oraz profesjonalnego papieru do zdjęć, który ma zastosowanie w drukarce. Sprawdzenie kosztów eksploatacji to bardzo ważny krok, który może uchronić miłośników fotografii przed poważnymi kłopotami!
Drukarka fotograficzna to dobre rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy lubimy dużo podróżować, czy właśnie utrwalamy na zdjęciach pierwsze miesiące życia swojego dziecka, pokusa drukowania zdjęć w łatwy sposób u siebie w domu może być naprawdę silna. Zanim jednak pobiegniesz do sklepu warto zastanowić się, czego właściwie oczekujemy i ile jesteśmy skłonni wydać.
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologicznie.pl – Napisany przez autora bloga.
Czytając takie rzeczy, aż chce się otwierać komputer