Okap to urządzenie, bez którego dziś trudno się obyć. Usuwanie z powietrza intensywnych zapachów, dymu czy tłuszczu to ważna sprawa, szczególnie teraz, gdy w mieszkaniach dominują pomieszczenia z aneksem kuchennym, a nie tradycyjne kuchnie.
Na co zwrócić uwagę kupując takie urządzenie?
Rodzaj okapu
Niezależnie od konstrukcji zadanie urządzenia jest takie samo, ale może być realizowane na dwa sposoby. Jeśli okap działa w obiegu otwartym, to po prostu zasysa i następnie odprowadza zanieczyszczone powietrzne na zewnątrz do szybu wentylacyjnego. W obiegu zamkniętym okap działa jak pochłaniacz – zasysa powietrze, filtruje je i następnie z powrotem wydmuchuje do kuchni. Dalej możemy dzielić okapy ze względu na sposób montażu. Najpopularniejsze są okapy podszafkowe, które montuje się między kuchnią a szafką. Ale znamy także inne rozwiązania jak montowane do blatu okapy narożne albo występujące w dużych kuchniach okapy wyspowe.
Poziom hałasu
Okap, podobnie jak odkurzacz, podczas pracy potrafi dać się we znaki domownikom. Dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją i zobaczyć jak głośno działa wybrane urządzenie, zanim spojrzymy na design i kolorystykę. Najlepiej szukać takich modeli, które generuje nie więcej niż 50 dB przy najwyższej mocy.
Wydajność
Ten parametr mówi o tym, jak szybko zobaczymy efekty pracy urządzenia. Wartość wyrażona jest w metrach sześciennych na godzinę i naturalnie im jest wyższa, tym szybciej powietrze zostanie przefiltrowane. Ale uwaga, duża wydajność oznacza także większe zużycie energii. Warto zatem zastanowić się dobrze przed zakupem, bo zła decyzja przełoży się na długotrwałe konsekwencje w postaci wyższych rachunków za prąd.
Inne parametry
Standardem jest możliwość regulacji intensywności pracy urządzenia. W zależności od potrzeb mamy do dyspozycji zazwyczaj trzy prędkości – naturalnie im większa prędkość, tym wyższy poziom hałasu. Warto jednak zwracać uwagę na dodatkowe funkcje.
Na przykład wskaźnik zużycia filtrów, który przypomina o konieczności ich wymiany. Innym udogodnieniem jest sensor zapachu, który sprawia, że okap uruchamia się automatycznie po wykryciu nadmiernej wilgotności powietrza. Na koniec jeszcze kwestia oświetlenia. Okapy są wyposażone albo w halogeny, albo lampy LED. Te drugie są nowocześniejsze i znacznie tańsze w eksploatacji.
Cena
Najtańsze okapy kupimy już za około 150 zł. Trzeba jednak pamiętać, że to urządzenia o niewielkiej wydajności, raczej do małej kuchni niż dużego, otwartego pomieszczenia. Znacznie droższe będą duże i masywne okapy kominowe z dodatkowymi udogodnieniami jak na przykład Szósty Zmysł od Whirlpool. Tutaj cena może spokojnie przekroczyć 1000 zł. Warto zastanowić się, czy taki wydatek na pewno będzie potrzebny, szczególnie jeśli rzadko gotujemy w domu.
Producent
Najlepiej zwracać uwagę na tych producentów, których dobrze znamy z wyrobu innych sprzętów kuchennych. Wśród marek korzystnych cenowo znajdziemy między innymi Amikę i Beko. Jeśli sięgniemy głębiej do portfela, znajdziemy także propozycje takich firm jak Gorenje, Bosch oraz Faber.
Wybór okapu to dość ważna decyzja, tym bardziej że to urządzenie, które wymieniamy rzadziej niż pralkę czy lodówkę. Dobrze, jeśli wybrany okap będzie pasował do pozostałych sprzętów kuchennych, żeby nie szpecił kuchni, lecz dobrze komponował się z pozostałymi sprzętami.
A jak jest w twojej kuchni? Okap jest jej ważnym elementem wyposażenia czy raczej dodatkiem, na który nie zwracasz uwagi w pierwszej kolejności?
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologicznie.pl – Napisany przez autora bloga.
Kto jeszcze tego nie czytał? Udostępniajcie dalej, to powinni wiedzieć wszyscy
Wartość tego artykułu jest nieoceniona.