Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

wybór lodówki do kuchnii
Kuchnia Sprzęty

Wybór lodówki – oto 6 pytań, które powinieneś sobie zadać przed jej zakupem

Od wprowadzenia pierwszej lodówki do sprzedaży minęło już 100 lat. Co roku jesteśmy świadkami pojawiania się nowych trendów, jeszcze bardziej wydajnych podzespołów chłodzących, nowych funkcjonalności. To wszystko powoli czyni lodówkę urządzeniem wielofunkcyjnym, a nie tylko prostym pudełkiem, które utrzymuje niską temperaturę. Każdy wybór sprzętu AGD jest nie zwykle istotny z wielu przyczyn. Wybór lodówki to przeważnie decyzja na wiele lat. Musi być więc dobrze przemyślana. Oto kilka pytań, które musisz sobie zadać przed jej kupnem. A my pomagamy znaleźć na nie dobre odpowiedzi.

Wybór lodówki – jaka pojemność?

Przyjmijmy, że dla jednej osoby wystarczy lodówka o pojemności 120 l. Dla każdej kolejnej osoby dorosłej dokładamy 30l. Dla pary wystarczy więc 150 l, dla rodziny 2+2 lub większej należałoby już zdecydowanie myśleć o pojemności chłodziarki powyżej 180 l. Odpowiedź na pytanie, jakich rozmiarów lodówka jest dla mnie odpowiednia, zależy przede wszystkim od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dlatego wybór lodówki jest taki istotny. Przy czym zasadniczo na każdą osobę powinno przypadać 30 l, licząc od tych najmniejszych.

Gdzie i jak będzie stała lodówka?

To bardzo ważne pytanie, bo np. lodówki do zabudowy to zupełnie inny typ niż te wolnostojące. Do zabudowy nadają się tylko modele specjalnie do tego zaprojektowane.

Dlaczego lodówek wolnostojących nie można zabudowywać? Z jednego prostego powodu. Przeważnie nie mają one odpowiedniej wentylacji, co może przyczynić się do uszkodzenia nie tylko samej lodówki, ale też mebli kuchennych. Jeśli więc kupujesz lodówkę do zabudowy, zwróć szczególną uwagę, czy jest do tego przystosowana. Kolejny ważny element przy wyborze lodówki, bo mało kto na nie zwraca uwagę.

Czy i co da się samemu zmodyfikować? – wybór lodówki

Z pozoru dziwne pytanie, ale uwierz mi, że takie detale mogą niekiedy naprawdę zaważyć na funkcjonalności i komforcie użytkowania. Zwróć uwagę przede wszystkim na trzy elementy, które powinny dać się samodzielnie modyfikować:

  1. Zmiana kierunku otwierania drzwi
  2. Regulacja wysokości półek
  3. Ruchome balkoniki na soki, kartony i butelki.

Jak sam widzisz, wybór lodówki wcale nie jest taką prostą sprawą.

Czy warto zwrócić uwagę na agregat?

Bez wątpienia to jeden z tych elementów, które decydują o jakości i wydajności lodówki. Jeśli zapytasz, jaki agregat jest najlepszy przy wyborze lodówki, odpowiem Ci, że najwyższe opinie zbiera marka Danfoss. Ale niech Cię to nie zmyli. Co Ci po Polonezie, jeśli zamontujesz w nim silnik z Porsche? Z lodówkami jest tak samo. Nawet najlepszy agregator nie uczyni z każdego urządzenia Porsche wśród lodówek.

Inna ważna rzecz to ich ilość. Najlepiej jeśli są dwa – oddzielny agregat chłodzący lodówkę i oddzielny, który zmrozi zamrażarkę. Takie rozwiązanie to ogromna zaleta: regulujesz wówczas temperaturę dla poszczególnych komór. A jeżeli zepsuje się jeden z agregatów, to druga komora wciąż pracuje. Ale to też nie musi być żelazne rozwiązanie. Są już lodówki z jednym agregatorem, ale oddzielnym termostatem dla poszczególnych komór.

Wybór lodówki – czy warto kupować i energooszczędne?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile prądu oszczędza się, używając lodówki z klasą energetyczną A w porównaniu do tej z klasą B? Wyliczono, że rocznie takie oszczędności sięgają ok. 20 zł. To wbrew pozorom niewiele. Ale jeśli obliczymy, że lodówka klasy A o pojemności 200 l zużywa od 0,8 do 1 KWh na dobę, a taka sama klasy G – do 3,3 kWh, to różnica jest już bardzo duża. Co ciekawe, największe wydatki na prąd biorą się właśnie z pracy urządzeń chłodniczych i wynoszą 30%, czyli co trzecią złotówkę z rachunków za energię wydajemy na prąd zużyty przez lodówkę.

Wybór lodówki to nie tylko kwestia finansowa lecz także odpowiednie miejsce w kuchnii

Lodówka to urządzenie, które działa non stop, a rachunki za prąd można zmniejszyć również innymi sposobami. Najważniejsze, żeby nie stawiać jej tuż przy kuchence, kaloryferze czy oknie, by nie padały na nią promienie słoneczne. Plecy lodówki powinny być oddalone o kilka centymetrów od ściany, by umożliwić lepsze chłodzenie.

Najmniej energii pobiera lodówka, której temperatura w środku wynosi 4-7°C. Każde dwa stopnie mniej to zwiększenie zużycia prądu aż o 16%. Aby zmniejszyć zużycie prądu w lodówce, istotne jest jej regularne rozmrażanie. Oczywiście nie dotyczy to modeli z funkcją automatycznego rozmrażania. Pozostałe powinniśmy rozmrażać raz lub dwa razy w miesiącu. Dlaczego? Nawet 2929. Zamrażarka również wymaga regularnego usuwania szronu. Grubość 0,5 cm jest wystarczającym powodem, by go usunąć. Idealna temperatura w zamrażarce wynosi -18°C.

Jakie dodatkowe funkcje są mi niezbędne?

To, co powyżej, to najważniejsze elementy wpływające na cenę i komfort użytkowania oraz końcowy efekt – wybór lodówki. Pozostałe to już kwestia gustu oraz indywidualnych potrzeb. A właściwie jednego pytania: czy potrzebujesz po prostu dobrej, wydajnej lodówki, czy urządzenia wielofunkcyjnego? Znajdziesz w nich kostkarki do lodu, możliwość nalewania wody z dozownika czy chłodzenia szampana na specjalną okazję w barku chłodziarki. Na jakie inne drobne elementy warto jednak zwrócić jeszcze uwagę i które mogą okazać bardzo przydatne?

  • Czy ścianki i półki zawierają powłokę antybakteryjną?
  • Czy lodówka posiada alarm otwartych drzwi?
  • Czy jest system No Frost lub Fresh Frost Free?
  • Czy lodówka ma funkcję szybkiego chłodzenia i mrożenia?

Reasumując, największe zadowolenie z użytkowania lodówki osiągniesz wtedy, kiedy kupisz szybkochłodzącą i zamrażającą lodówkę o wysokiej klasie energetycznej, z możliwością regulacji wewnętrznych elementów i drzwi, dopasowaną do ilości osób w gospodarstwie domowym. Oczywiście jest to również dostosowane do naszej kuchni marzeń, w której lodówka nie tylko będzie urządzeniem wykonującym swoje zadanie lecz także, elementem dekoracyjnym.

Jeśli lubie podróże to powinniście przeczytać wpis o lodówkach turystycznych!

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

9 KOMENTARZY

  1. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

  2. Zamiast szukać podziałów lepiej się jednoczyć, łątwiej wielką bandą po trudnej drodze kroczyć, zmowa milczenia u nas nic się nie zmienia, wszystkim dorbym blogom życzymy powodzenia cyt. Firma

  3. I thought it was going to be some rehashed old information, but Im glad I visited. I will post a link to this site on my website. My visitors will find this information very useful.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *