Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Bateria w telefonie
Telefony

Jak wydłużyć pracę baterii w telefonie?

Możesz się złościć, że bateria w telefonie rozładowuje się zbyt szybko i obwiniać za to przebiegłych producentów elektroniki albo twórców gier i aplikacji. Ale prawda jest taka, że masz nad tym naprawdę sporą kontrolę. I to wcale nie oznacza, że telefon nagle zacznie służyć tylko do dzwonienia i SMS-owania. Oto kilka bardzo sprytnych sztuczek, które stosuję w swoim smartfonie od lat i potrafię dzięki nim wytrzymać na jednym ładowaniu przez cały dzień. Przede wszystkim dowiecie się jak dbać o baterię w smartfonie oraz czego unikać! Zapraszam do artykułu.

Bateria w telefonie – jak wydłużyc pracę działania?

Zanim jednak zdradzę garść porad, muszę dodać jedną ważną rzecz: bateria w telefonie (i tablecie także) działa najefektywniej przy poziomie naładowania od 30 do 80 proc. Im częściej schodzi do krytycznego poziomu lub (co raczej rzadko) ciągle pilnujesz, by była w pełni naładowana, tym mniejsza efektywność i żywotność baterii. Dawno minęły czasy, kiedy zalecane było całkowite rozładowanie baterii w telefonie.

Jak wydłużyć pracę baterii w telefonie ? Jasność ekranu na pewno pomoże!

Nie ma tu wielkiej filozofii, bo działa to tak, jak żarówka. Im jaśniej, tym większa moc i tym większe zużycie energii. A w telefonie, nawet do ciągłego i komfortowego przeglądania, nie potrzeba jasności na poziomie 100 proc. Możecie mi wierzyć albo nie, ale jestem przyzwyczajony do jasności na poziomie 10 proc. Ale poziom 40-60 proc. jest wystarczającym optimum.

Wibracje zużywają baterię w telefonie?

Kiedyś zadałem sobie pytanie, czy są mi one niezbędne? Kiedy nie słyszę dzwonka telefonu (np. w tramwaju czy na imprezie), to rzadko kiedy pomagają wibracje. A każde podrygi aparatu pożerają energię. Wyłącz wibracje wszędzie tam, gdzie nie są konieczne. Także w powiadomieniach „push”, czyli natychmiastowych notyfikacjach z Facebooka, Twittera czy Instagramu.

Jeśli chcesz wydłużyć pracę baterii w telefonie wyłącz zbędne usługi!

Czy zawsze potrzebujesz określenia lokalizacji, ciągłej synchronizacji, włączonych danych komórkowych, albo aktualizacji widgetu z pogodą? No właśnie, powiedzmy sobie to szczerze. W komórkach i tabletach często mamy włączone rzeczy, których nie potrzebujemy, a nie zdajemy sobie sprawy, że pożerają cenną energię z baterii. A zatem:

  • zmieniaj częstotliwość ich aktualizowania (zwłaszcza powiadomienia i aktualizacje widgetu z pogodą – np. z co godzinę na co 6 godzin)
  • wyłączaj, kiedy nie są potrzebne (wi-fi, geolokalizacja)
  • albo wyłącz permanentnie (no, przyznaj, kiedy ostatnim razem używałeś bluetooth?)

Jak korzystasz z internetu?

To naturalne, że chcemy mieć jak najszybszy internet. Ale moduł 3G zżera o wiele więcej mocy, niż 2G. Przy serfowaniu w sieci być może nie warto się przełączać, ale jeśli korzystasz np. z wiadomości tekstowych np. w komunikatorze Facebooka, to różnicy nie zauważysz, a moduł 2G nie zabierze tyle energii, co jego nowszy kolega. Warto pamiętać, że odpowiednie korzystanie z Internetu spowoduje mniejsze zużycie nie tylko baterii ale także samej transmisji danych.

To samo dotyczy aktualizacji i automatycznych synchronizacji danych. Jeśli jesteś poza domem lub nie masz dostępu do prądu, wyłącz je. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli do wieczora będziesz korzystał ze starszej wersji Facebooka lub innych aplikacji.

Bateria w telefonie a aplikacje w tle

To kolejny pożeracz energii. Bo im więcej aplikacji w tle, tym bardziej obciążony procesor, a im bardziej obciążony proces, tym więcej potrzebuje energii. Stąd bateria w telefonie szybko się rozładowywuje! Sprawdź więc w ustawieniach, które aplikacje działają w tle (a także pobierają dane w tle) i zdecyduj, czy są absolutnie niezbędne.

Jeśli masz ich dużo, polecam aplikację Memory Booster Full, która nie dość, że jednym kliknięciem przyspiesza działanie systemu, to pokazuje listę wszystkich procesów działających w tle. Dzięki temu można znów jednym kliknięciem zabić w tle te, które są niepotrzebne. W ostateczności zrestartuj telefon.

Tapety i pulpit

Jasne tła potrzebują więcej energii. Aby ją zaoszczędzić korzystaj z jednolitych, ciemnych teł i kompozycji wyglądu oraz pulpitów. Unikaj także abstrakcyjnych i jaskrawych elementów z dużą liczbą detali, bo im więcej jaśniejszych pikseli na ekranach, tym więcej energii ubywa baterii.

Ekstremalne temperatury

Unikaj skrajnych warunków pogodowych, czyli nasłonecznienia, wysokich lub bardzo niskich temperatur, a w lecie pozostawiania i ładowania w nagrzanym samochodzie. W takich warunkach bateria bardzo szybko traci energię.

Bateria w telefonie a przenośne ładowarki

Na koniec warto wspomnieć o urządzeniach, która mogą nas uratować w ekstremalnych sytuacjach. Dobre powerbanki, które są przenośnymi, niezależnie działającymi dostawcami prądu do różnych przenośnych urządzeń. I przy tym ich rozmiary nie są większe od samych aparatów. Wystarczy, że podłączymy je do telefonu lub tabletu i działają dokładnie tak, jakbyśmy podłączyli ładowarkę, która ładuje baterię w telefonie.

Koszt takiego urządzenia (w zależności głównie od producenta i pojemności) waha się od 20 do 200 zł i potrafi dać życie telefonowi na kilka lub kilkanaście dodatkowych godzin.

Reasumując, to, jak długo trzyma nasza bateria, zależy od naszych nawyków i świadomości, co pożera energię i czy naprawdę tego potrzebujemy. Możesz to sprawdzić w ustawieniach (sekcja użycie baterii). Znajdziesz tam listę procesów, które procentowo pochłaniają najwięcej mocy. Kontroluj je na bieżąco i decyduj o ich ograniczeniu, zmodyfikowaniu lub wyłączeniu. I ciesz się dłuższą pracą na baterii.

Dowiedz się więcej o technologiach ekologicznych.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

5 KOMENTARZY

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *