Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Dobra kamerka samochodowa
Obraz i dźwięk Sprzęty

Dobra kamerka samochodowa – jaką kupić?

Kamerki samochodowe stały się w ostatnich miesiącach niezwykle popularne. Widać to zwłaszcza w serwisach z amatorskimi nagraniami wideo, gdzie kierowcy pokazują najciekawsze, najśmieszniejsze lub najbardziej niewiarygodne sytuacje, które mają uczulić nas na drodze. W taki sprzęt jak dobra kamerka samochodowa warto dziś zainwestować nie tylko dlatego, że mogą stanowić niezaprzeczalny i jedyny dowód na naszą niewinność podczas kolizji, ale też dają możliwości korygowania naszych błędów podczas jazdy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej kamerki samochodowej? Przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik po najważniejszych parametrach.

Rozdzielczość filmu dla dobrej kamerki samochodowej

Minimalna rozdzielczość, która zapewni dobry obraz z kamery, to 1280X720 px. Oczywiście, im wyższa, tym lepiej, ale to oznacza większe pliki i szybsze zapełnianie się pamięci. Dobra kamerka samochodowa oraz jakość filmu jest niezwykle istotna. Bo nawet jeśli mniejsza rozdzielczość będzie czytelna w dobrych warunkach atmosferycznych, to już przy opadach deszczu, śniegu, mgle czy w nocy może nie zarejestrować np. tablic rejestracyjnych, czy innych drobnych szczegółów.

Jaki kąt nagrywania w dobrej kamerce samochodowej?

Tu rządzi jedna, prosta zasady. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na kamerach z małym kątem nagrywania. To jeden z najważniejszych parametrów w dobrej kamerce samochodowej. Im wyższy kąt nagrywania, tym więcej zmieści się na kadrze. Na niektórych nagraniach decydujące mogą być momenty, które miały miejsce z boku, tuż przed lub tuż po zajściu. Koniecznie więc kup taką kamerę, której kąt widzenia będzie obejmował co najmniej dwa pasy jezdni.

Sposób zapisywania filmów w dobrej kamerce samochodowej

Każda z dostępnych na rynku kamer (tak samo jak telefony czy tablety) ma wbudowaną pamięć wewnętrzną. Ale warto zwrócić uwagę na modele, które obsługują zewnętrzne karty pamięci, które umożliwią bezproblemowy zapis większej ilości materiału, bez konieczności ich usuwania.

Niektóre modele rejestratorów nagrywają w zapętleniu. Oznacza to, że starsze filmy są automatycznie nadpisywane nowymi. W takiej sytuacji nie musisz martwić się, że jakieś zdarzenie nie zostanie zarejestrowane, bo nie było miejsca na karcie pamięci.

Jeśli na opakowaniu spotkasz oznaczenie 2/5/15, będzie to oznaczało czas, po jakim plik filmu zostanie podzielony. Czyli w tym przypadku możesz ustawić podział po 2 minutach, 5 lub 15. Dobra kamerka samochodowa powinna posiadać takie zapętlenia, gdyż my – ludzie możemy zapomnieć wyczyścić pamięć.

Dobra kamerka samochodowa ma porządny uchwyt

Zanim kupisz dobrą kamerkę samochodową, sprawdź koniecznie, jaki posiada uchwyt na wyposażeniu. To szalenie istotne, by urządzenie było dobrze zainstalowane na przedniej szybie. Zwróć również uwagę na sposób montażu w samochodzie, biorąc pod uwagę swój model oraz inne drobne szczegóły w wyposażeniu pojazdu..

Dobra kamerka samochodowa posiada moduł GPS

Przy wyborze dobrej kamerki samochodowej warto zwrócić uwagę, czy jest wyposażona w GPS. Będziesz mógł wówczas dodatkowo zapisać nie tylko dokładną trasę, ale też pomiar prędkości.

Nagrywanie w nocy dobrą kamerką samochodową

Jeśli ta kwestia jest dla ciebie istotna, to tu ważne są dwa szczegóły. Odporność na światło latarni lub świateł innych pojazdów oraz diody podczerwieni. Pamiętajmy jednak, że kamerki samochodowe to nie profesjonalne lustrzanki. Jakość nagrywania przy słabym oświetleniu zawsze będzie niższa, niż w dzień.

Zasilanie kamerek samochodowych

Najtańsze kamerki nie mają wbudowanego akumulatora, przez co istnieje konieczność podłączania urządzenia do zewnętrznego zasilania. Warto więc dla komfortu zwrócić uwagę na takie modele, które nie są uzależnione od cenne w samochodzie źródła energii.

Jaki wyświetlacz w kamerkach samochodowych?

Jego obecność jest konieczna, bo bardzo przydaje się do edycji parametrów nagrywania. Nie warto jednak przepłacać za urządzenia, które kuszą monitorkiem większym niż 2-3 calowe. Taka wielkość jest absolutnie wystarczająca. Prędzej czy później film trafi na większy ekran.

Dźwięk w kamerkach samochodowych potrzebny?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nagrywanie dźwięku to raczej rzadkość. Większość modeli nagrywa jedynie obraz. I w sumie słusznie, bo dźwięk może przydać się w bardzo nielicznych sytuacjach.

(Nie)potrzebne złącza

Ile i jakich złącz potrzebujemy, zależy od naszych indywidualnych potrzeb. W większości przypadków wystarczy USB do kopiowania danych na komputer oraz slot na karty pamięci SD. Niektóre modele posiadają złącza HDMI, ale w większości przypadków nie będzie ono potrzebne.

Dobra kamerka samochodowa – jaką wybrać?

Pamiętając o dwóch najważniejszych parametrach (czyli kącie nagrywania i rozdzielczości) zwróć uwagę na najbardziej popularne marki producentów, m.in. takie jak Goclever, Media-Tech, Prestigio, MIO, Qoltec, Gembird. Możesz również przed zakupem wpisać konkretne modele (np. twoich faworytów) i sprawdzić np. na YouTubie jakość materiałów od kierowców, którzy są już w ich posiadaniu.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *