Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

automatyzacja cnc
Nowoczesne technologie

Na czym polega automatyzacja maszyn CNC?

Maszyny CNC to obecnie najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane urządzenia we współczesnym przemyśle. Technologia CNC pozwala dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu pozwala wykonywać bez udziału człowieka elementy ze szczególnych specyfikacji z przeznaczeniem do różnego rodzaju operacji produkcyjnych. Automatyzacja jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na przyspieszenie procesów produkcji, w powtarzalnych zdaniach co także pozwala ograniczać koszty.

Zalety automatyzacji i robotyzacji maszyn CNC

Firmy i zakłady, które stawiają na wykorzystanie maszyn CNC w swoim biznesie muszą odpowiednio przygotować się na ich wdrożenie – potrzebne są często obszerne hale oraz doświadczeni pracownicy. Dodatkowo automatyzacja produkcji cnc sprawdza się w miejscach, w których występują substancje toksyczne i żrące, bardzo wysokie temperatury – maszyny wykonują działania indywidualne za człowieka dbając o jego bezpieczeństwo, dodatkowo zadania powtarzające wykonują znacznie szybciej i z mniejszym prawdopodobieństwem błędu niż człowiek. Działają również precyzyjnie, przez co redukowane są straty z obrabianych przedmiotów. Mniejsze są też odpady produkcyjne. Maszyny mogą pracować całą dobę, sporadycznie następują przerwy w ich pracy (konserwacja, naprawy).

Urządzenia oraz linie produkcyjne, w których wystąpił proces automatyzacji maszyn CNC pozwolą również na zmniejszenie obsługi ze strony operatorów, którzy mogą zajmować się wieloma maszynami w jednym czasie. Dla wielu operatorów obsługa maszyn staje się monotonna, nudna, co może prowadzić do błędów w obsłudze, przestojów i wypadków. Robotyzacja obsługi maszyn pozwala zwiększyć wydajność produkcji a kolejnym atutem jest bezpieczeństwo personelu firm.

Niestety rozwiązanie ma też kluczową wade – wysoki koszt wyposażenia fabryk w automatyzację CNC. Jednak mimo dużych kosztów inwestycji, następuje ich szybka rekompensata (przez zmniejszenie marnowanego materiału, zwiększenie wydajności i zmniejszenie błędów ludzi).

Maszyny CNC to także drukarki 3D

Automatyzacja CNC w drukarkach może być wykorzystywana w działaniu maszyn usuwających materiał. Oprócz frezarek, tokarek, narzędzi warsztatowych maszynami wyposażonymi w CNC są również routery do drewna, dziurkacze rewolwerowe, krajalnice do szkła, hafciarki, drukarki 3D. Maszyny zaawansowane mogą posiadać ramiona robotyczne, które używane są do przenoszenia materiałów z jednego na drugi etap produkcji. Automatyzacja CNC w drukarkach może być wykorzystywana w działaniu maszyn usuwających materiał (frezarki, tokarki), jak i do druku 3D umożliwiającego przywracanie materiału, którego brakuje.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *