Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Najlepsze kamery cyfrowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Nowoczesne technologie Obraz i dźwięk Sprzęty

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery cyfrowej?

Jest wiele momentów w życiu, które zasługują na to, żeby je nagrać. Jeśli nie chcemy korzystać z oferty profesjonalnych filmowców, które posiadają najlepsze kamery cyfrowe, możemy sami amatorskim sprzętem nagrywać pierwsze korki dziecka, swoje wyczyny sportowe, wspomnienia z wakacji w egzotycznych zakątkach albo rodzinne uroczystości jak chrzciny czy komunie. Poza tym mając własną kamerę możemy zaskoczyć filmowymi życzeniami dla nowożeńców albo solenizantów. Wreszcie na koniec, tylko z dobrą kamerą możemy myśleć o poważniejszej zabawie w tworzenie internetowych vlogów. Jeśli znudzą nam się ćwiczenia z kamerą niskiej jakości wbudowanej w telefon albo aparat cyfrowy, czas zdecydować się na poważniejszą inwestycję. Na co patrzeć porównując różne modele kamer oraz co powinny posiadać najlepsze kamery cyfrowe?

Najlepsze kamery cyfrowe a rozdzielczość obrazu

Chcemy nagrywać w jak najwyżej jakości, aby uchwycić szczegóły. Najniższa dopuszczalna wartość to SD (Standard Definition) czyli 768 x 576 pikseli. Jeśli jednak stać nas na wyższy standard zdecydowanie warto postawić na wyższe wartości – HD Ready czyli 1278 x 720 albo nawet Full HD 1920 x 1080. Takie parametry mają najlepsze kamery cyfrowe.

Matryca w najlepszych kamerach cyfrowych

Im wyższa wartość, tym lepiej. Lepsza matryca zapewnia bardziej stabilny obraz, ponieważ rejestruje więcej pikseli jednocześnie, więc zdecydowanie lepiej sprawdza się przy filmowaniu ruchomych obiektów.

Najlepszy obiektyw w kamerach cyfrowych

Tutaj kluczową cechą jest tzw. ogniskowa. W zależności od zakresu wartości wyróżniamy obiektywy szerokokątne i teleobiektywy. Te są doskonałe na przykład do filmowania krajobrazów, ale dysponują mniejszym przybliżeniem. Teleobiektywy mają mniejszy kąt widzenia, ale za to potężniejszy zoom, pozwalający filmować detale z większej odległości. Drugim istotnym parametrem jest jasność. Standardowa wartość waha się między 1,4 a 2,0. Im wartość jest niższa, tym lepiej kamera radzi sobie przy słabym oświetleniu. Najlepsza kamera cyfrowa powinna być dostosowana do naszych potrzeb, czyli do tego, co będziemy chcieli robić. Obiektyw będzie odgywać ważną rolę szczególnie przy wyborze kamery sportowej.

Nośniki do cyfrowych kamer

Jeśli już nagrywamy w wysokiej jakości, musimy gdzieś pomieścić wszystkie nasze nagrania. Warto sprawdzić, na jakie formaty nagrywa kamera. Najprostsza możliwość to płyty DVD, które umożliwiają łatwe odtwarzanie nagrania na domowym sprzęcie nawet bez konieczności zgrywania materiału na komputer. Ich wadą jest jednak niewielka pojemność – na płytach do kamer o pojemności 1,4 GB rzadko zmieści się więcej niż 30 min. nagrania. Dla tych, którzy nie lubią ograniczeń rozwiązaniem jest nagrywanie na dysku HDD wbudowanym w kamerę cyfrową. Tutaj mamy do dyspozycji pojemność od 100 GB w górę. Wada? Większy pobór energii i dłuższy czas uruchamiania sprzętu, jeśli korzystamy z tego rozwiązania. Kompromisowym rozwiązaniem jest zastosowanie pamięć flash, czyli kart SD o pojemności 32 lub 64 GB. Na wakacje można wziąć nawet kilka kart – ważą tyle co nic i nie zajmują wiele miejsca.

Najlepsze kamery cyfrowe a dodatkowe funkcje

Jednymi z najbardziej przydatnych funkcji są stabilizacja obrazu oraz lampa błyskowa pozwalająca doświetlić obraz. Innym ciekawym dodatkiem jest zastosowanie efektów specjalnych, takich jak sepia czy obraz monochromatyczny, już na etapie filmowania, a także moduł GPS, program filmowania poklatkowego czy możliwość zaawansowanych ustawień balansu bieli. To są tylko przykładowe funkcje w najlepszych kamerach cyfrowych.

Najlepsze kamery cyfrowe a komunikacja z innymi urządzeniami

Najlepsze kamery cyfrowe posiadają różne typy złącz, dzięki którym jest kompatybilna z innymi domowymi sprzętami. Najbardziej oczywistym jest złącze USB występujące niemal w każdym urządzeniu, poza tym mamy złącze AV i HDMI do połączenia się z telewizorem. Warto wybierać kamery cyfrowe wyposażone w Bluetooth oraz WiFi, bo to ułatwia szybką łączność bezprzewodową i szybkie przesyłanie materiałów na przykład na Facebooka albo Youtube bez konieczności zgrywania plików.

Wybór kamery cyfrowej

Wybór kamery cyfrowej jest uzależniony przede wszystkim od tego, co będziemy filmować i w jakich warunkach. Co innego domowe nagrania, a co innego chęć uwieczniania na video swoich wyczynów w sportach ekstremalnych. Jeśli kamera ma nam towarzyszyć podczas licznych podróży, kluczowa staje się również jej waga oraz czas pracy. Jużna rynku zaczynają się pojawiać kamery 3D, które są przeznaczone dla graczy. Wybór odpowiedniej i najlepszej kamery cyfrowej spowoduje, że być może mniej będziemy korzystać z pogramów do edycji filmów.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *